ZF, 2021’de Satış ve Karlılık Hedeflerini Gerçekleştirdi « Güle Güle Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 18:00

ZF, 2021’de Satış ve Karlılık Hedeflerini Gerçekleştirdi

ZF, 2021’de Satış ve Karlılık Hedeflerini Gerçekleştirdi
Son Güncelleme :

30 Mart 2022 - 10:32

481 views
  • Şirket, yıllık yüzde 17,5 büyümeyle 2021’de 38,3 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi.
  • Düzeltilmiş FVÖK 1,9 milyar Euro ve düzeltilmiş FVÖK marjı yüzde 5,0 olarak gerçekleşti.
  • Borçlarını düşürmeye ve öz kaynak oranını güçlendirmeye devam eden firma, 2022’de 40 milyar Euro seviyelerinde ılımlı bir büyüme öngörüyor.

Friedrichshafen, Almanya. Teknoloji Grubu ZF, geçen yılın zorlu iş ortamına rağmen mali hedeflerine ulaştı.38,3 milyar Euro olarak gerçekleşen satışlar,2020’de 32,6 milyar ve 2019’da 36,5 milyar Euroseviyesinde gerçekleşmişti. Marka artırdığı satış gelirleri ile birlikte, yeni mobilite teknolojilerine odaklanarak stratejik yönelimini sürdürdü ve e-mobilite, otonom sürüş ve yazılım geliştirme olmak üzere üç temel alanda önemli yeni iş birliklerine imza attı.

ZF CEO’su Wolf-Henning Scheider, “Yıl boyunca kuvvetli rüzgarlara rağmen rotamızı koruduk ve yıl başında belirlediğimiz hedeflere ulaştık” dedi ve “Bu olağanüstü zamanlarda zorluklarının başarıyla üstesinden gelinmesinde kendini işine adayan, kararlıve takım ruhuyla çalışan iş gücümüz belirleyici bir rol oynadı. Yeni normale uyum sağladık ve daha da çevik, esnek ve dijital hale geldik.” diye ekledi. ZF, özellikle ikinci yarıda, küresel tedarik zincirlerindeki kesintiler ve müşteri siparişlerindeki son dakika değişikliklerinin bir sonucu olarak, üretim ve malzeme yönetiminde olağanüstü yüksek düzeyde esnekdavrandı.Tüm bunlar yaşanırken pandeminin küresel çaptaki negatif etkileri geçen yılda da varlığını sürdürdü.

ZF’nin stratejik dönüm noktalarına ulaştığını ve gelecek için temellerini daha fazla güçlendirdiğini vurgulayan Scheider, yılın başında kurulan Elektrikli Güç Aktarma Teknolojisi iş biriminin başarılı başlangıcını, Wabco satın alımının yeni Ticari Araç Çözümleri bölümüne entegrasyonunu ve ZF Cloud’un oluşturulması için Microsoft ile yapılan iş birliğinin altını çizdi.Firma, geleceğin elektrikli ve yazılım tanımlı araçlarına hizmet etmek için ürün yelpazesini yapılandırmaya da devam etti. Daha fazla büyüme için mükemmel bir temel oluşturan bu çözümler için, uluslararası otomobil ve ticari araç üreticileriyle önemli sözleşmelere imza attı.

2021 Kilit rakamlar: Ulaşılan hedefler

ZF, tüm yıl boyunca, grup satışlarınıyıllık yüzde 17,5 artışla 38,3 milyar Euro olarak gerçekleştirdi. Düzeltilmiş FVÖK 1.910 milyon Euro olurken, düzeltilmiş FVÖK marjı yüzde 5’e yükseldi. Birleşme ve satın alma faaliyetleri için ayarlanan serbest nakit akışı 991 milyon Euro olurken, brüt borç 752 milyon € azalarak 12,5 milyar €’ya düşürüldü. ZF CFO’su Dr. Konstantin Sauer, konuyla ilgili olarak “Bu, yalnızca önemli yatırımlar yapmakla kalmayıp, aynı zamanda finansal yükümlülüklerimizi azaltıp özkaynak oranımızı güçlendirdiğimiz anlamına geliyor.” diye açıkladı.

ZF, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alanındaki faaliyetlerini daha da artırdı. 2021 yılında yüzde 8’lik yatırımla (3,1 milyar Euro) ZF, tarihindeki en yüksek Ar-Ge yatırım oranına ulaştı.Maddi duran varlıklara yapılan yatırımlar ise 1,6 milyar Euro ile yüzde 4,2 şeklinde sonuçlandı.

ZF Group’un İnsan Kaynakları yapısında da değişim devam etti. 2021’de ZF, başta elektrikli mobilite, otonom sürüş ve yazılım geliştirme alanlarında olmak üzere dünya çapında yaklaşık 3.600 ek istihdam yarattı. Firma yılsonu itibarıyla dünya genelinde 157.549 kişiye istihdam sağlamıştır.

Sürdürülebilirlik: Hedef 2040’a kadar iklim nötrlüğü

ZF, 2040 yılına kadar iklim açısından nötr olmaya (sıfır emisyon) çalışıyor. Bunu başarmak için şirket birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Örneğin, 2021’de rüzgâr ve güneş enerjisi üreticileriyle imzalanan elektrik satın alma anlaşmaları (PPA) aracılığıyla, Almanya’daki ZF tesislerine 2022 ila 2025 yılları arasında 210 gigawatt saate kadar yeşil elektrik sağlanacak. Anlaşma sağlanan hacimler, 72.000 hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen CO2 emisyonunu yılda 80.000 ton azaltacak.

ZF, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, 2021’de ilk kez toplam 1 milyar Euro tutarında iki yeşil tahvil ihraç eden Almanya’daki ilk otomotiv tedarikçisi oldu. Tahvillerden elde edilen gelirinRüzgâr Enerjisi iş birimine ve elektrikli mobiliteye aktarılacağını belirten CFO Sauer, “Yeşil tahvillerimiz, yatırımcı çevremizi genişletmemize ve finansmanımızı sürdürülebilirlik hedeflerimiz ve ‘Yeni Nesil Mobilite’ stratejimizle uyumlu hale getirmemize olanak sağlıyor” dedi.

Uyarılı görünüm: 2022 zorlu olmaya devam ediyor

2021’deki olumlu pazar gelişiminin ardından, iş koşullarının oldukça zorlu ve değişken olmaya devam edeceğinin altını çizen ZF Türkiye Genel Müdürü Selim Aydınlıoğlu “Yarı iletken arzının 2022’nin ikinci yarısında iyileşmesi beklense de devam eden Covid-19 pandemisi, genel arz darboğazları ve artan enflasyon, mevcut yıl için görünümü zorlaştırıyor.” dedi ve “Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik ve olumsuz küresel etkisi bu durumu daha da kötüleştiriyor. Hali hazırda binek ve ticari araç üreticilerinin üretimleri sekteye uğradı. ZF olarak tedarik zincirindeki sorunlardan şu anda önemli ölçüde etkilenmesek de, gerginliğin daha da tırmanmasının, 2022 mali yılında küresel ekonomiyi ve endüstri büyümesini ne ölçüde etkileyeceğiniöngörmemiz oldukça zor.”diye belirtti. ZF Grup satışlarında 2022’de 40 milyar Euro’nun üzerinde ılımlı bir büyüme öngörüyor. Bu satış büyümesinin, yüzde 4,5 ila 5,5 arasında ayarlanmış bir FVÖK marjı ile sonuçlanması, düzeltilmiş serbest nakit akışının ise 1 milyar € ile 1,5 milyar € arasında olması bekleniyor

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.