TV HASTANESİ SAHİBİ BİROL ÖZGÜNAY SEKTÖRE SESLENDİ: KAMERANIZI TAKIN RAHATINIZA BAKIN « Güle Güle Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 18:03

TV HASTANESİ SAHİBİ BİROL ÖZGÜNAY SEKTÖRE SESLENDİ: KAMERANIZI TAKIN RAHATINIZA BAKIN

TV HASTANESİ SAHİBİ BİROL ÖZGÜNAY SEKTÖRE SESLENDİ: KAMERANIZI TAKIN RAHATINIZA BAKIN
Son Güncelleme :

29 Eylül 2022 - 17:18

292 views

Ne demiş atalarımız, ‘Kapını kilitli tut, komşunu hırsız tutma’… Hele de otobüsçüysen, kazan, belan, hırsızlık vs hiçbir zaman yakanı bırakmaz. Peki ne yapalım; atalarımızın dediği gibi biz kendi tedbirimizi alalım. Bir otobüs için en iyi tedbir, hiç kuşkusuz kameradır. Teknoloji gelişti, bu kameralar aracılığıyla otobüsünü 7/24 izleyebiliyor, her şeyi kayıt altına alabiliyorsunuz. Kamera konusunda da seçici olmak gerekiyor. Hem ürün hem de satanı iyi seçmelisiniz. 15 yıldır dürüstlüğü ile tanınan sektörün iş ortağı Tv Hastanesi, son 3 yıldır kameralara odaklanmış vaziyette. Sistemi deneyimleyip kusursuz hale getirdikten sonra piyasaya süren Tv Hastanesi, kısa sürede 200’ün üzerinde otobüse sistemini kurdu. ‘İnsanlar nimetini görsün diye kâr marjımızı düşük tutuyoruz’ diyen firma sahibi Birol Özgünay, en iyi ve en ekonomik ürünü sattılarını söylüyor. Birol Özgünay ile Tv Hastanesi’ni ve kamera sistemlerini konuştuk. İşte çarpıcı söyleşimiz:  

GÜLEGÜLE: TV Hastanesi kimdir; bize anlatır mısınız?

ÖZGÜNAY: TV Hastanesi bundan 15 sene önce otobüs içi eğlence teknolojisi üzerine kurulmuş ve o günden bu yana işlerini başarıyla sürdürmüş bir şirket. İşe, koltuk arkası TV tamiri ve servis ile başladık. Daha sonrasında priz, invertör tamiri, televizyon tamiri ve benzeri işlerle faaliyetimizi zenginleştirdik. Otobüs içi eğlence sistemleri konusunda ihtisaslaşmaya çalışan bir firma olarak tanımlayabiliriz kendimizi.

GÜLEGÜLE: Kaç personel ile bu işi yapıyorsunuz?

Deneyimlemediğimizi satmıyoruz

ÖZGÜNAY: Şuan için benimle birlikte 9 personel ile faaliyet gösteriyoruz. İlk zamanlar ağırlıklı olarak TV, invertör tamiri bunun gibi işlerle uğraşıyorduk; son zamanlarda ise ihtiyaç haline gelen kamera sistemlerine yoğunlaştık. Ve son 2 senedir bunların detaylı çalışmasını yapıyoruz. Bununla ilgili hemen piyasaya çıkmadık. Niye çıkmadık; testlerini yaptık, demolarını yaptık, araştırdık, nihayetinde en son olmuş hali ile piyasaya çıktık ve 3 senedir de denenmiş kamera sistemlerimiz piyasada var.

GÜLEGÜLE: Kamera sistemlerinizin dayanıklılığından bahseder misiniz? Ne kadar garanti veriyorsunuz? Ürün ile ilgili neler söylersiniz?

ÖZGÜNAY: Ürünümüz konusunda so derece iddialıyız. Kamera sistemimiz, kendi çapında 8 sene ile 10 sene arasında gündemini koruyabiliyor. Biz, en son çıkan süper HD dediğimiz sistemi kullanıyoruz. Bu geleceğin de bir ürünü; yani yarın çıkacak olan her şeye de uyumlu oluyor. Şu an için en son sistem, en son teknoloji… En son sistem olduğu için de sonra çıkacak olan sisteme de otomatik olarak uyumlu oluyor.

GÜLEGÜLE: Şu anda sektörün kamera sistemlerine talebi ne doğrultuda?

Büyük dertlerden kurtuluyorsunuz

ÖZGÜNAY: Çok iyi bir talep var. Bir de kampanya yaptık; bu konuda dedik ki kâr marjımızı ‘sıfır’a yakın tutalım ve bununla ilgili de insanlara kameranın iyi bir şey olduğunu, onları koruduğunu, onların güvenliğini sağladığını ispatlayalım. Bu konuda çok büyük bir açık olduğunu gördük, insanların boşu boşuna riske girdiğini düşündük ve şu son bir sene içinde yaşadığımız olaylar da bunun ne kadar doğru bir tercih olduğu ortaya çıkardı.

Mesela biz bir otobüse kamera sistemimizi taktık, ardından komple filo olarak bize geldiler. Neden; çünkü bunun nimetlerini yakından görmüş oldular. En ufak bir kaza, taciz, araç içinde hırsızlıktır her türlü sorunu bire bir görebiliyorsun. Kamera sistemlerinde artık teknoloji çok ileri noktalara gitti. Mesela cep telefonunuzdan gece saat 2.30’da otobüsün içinde bir şikâyet gelmiş olsa bile, 3 dakika öncesine bakıp şikayetin doğru olup olmadığını anlayabiliyorsunuz. Araç içinde müşteriye saygısızlık yapılıp yapılmadığını görebiliyorsunuz. Aracın nasıl kullanıldığını görebiliyorsunuz. Aracınıza yasak kaçak madde, kaçak sigaradır, silahtır, uyuşturucudur benzeri bir sürü kayıtsız olan otobüsçünün de bilmediği ama yakalanması halinde otobüsçünün sorumlu tutulduğu bir sürü madde ile karşılaştık ve sorumlularının da kamera kayıtlarını verdik. Ve otobüsçülerimiz bu sayede kendilerini korudular.

GÜLEGÜLE:  Firmalarımız kamera konusunda TV Hastanesi’ni neden tercih etmeli?

15 yıldır sıfır şikayetle yürüyoruz

ÖZGÜNAY: 15 senedir bu sektördeyiz ve şimdiye kadar sıfır şikâyetle devam ediyoruz. Ve hiçbir ürünü tam olarak denemeden piyasaya sunmadık, arkasında duramayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sürmeyiz zaten. Şu an için bile herhangi bir güncelleme olduğu zaman, yani daha iyisi çıktığı zaman bütün araçlara bunu uyguluyoruz. Yani bizde bir de şu var artık; biz modüler sisteme geçtik. Şimdi otobüsçü diyor ki ‘ben bunu takacağım ama ben bir sene sonra veya altı ay sonra otobüsümü satacağım’. Biz de diyoruz ki, ‘tamam sat, kameraları çıkartalım, DVR cihazını alalım sadece kablo tesisatı ve işçilik ücreti ödersiniz, öbür arabanıza aktarırız’, çünkü bu sistemi ortalama minimum 8 sene ile 10 sene arası rahatlıkla kullanabilirsiniz.

GÜLEGÜLE: Piyasa şartlarından daha uygun olduğunuzu iddia edebilir misiniz?

Sistemin nimetleri saymakla bitmez

ÖZGÜNAY: Bu sektörde şu anda çok kalitesiz ürünler de var, bunu satıp arkasında durmayanlar, yani teknik servis desteği vermeyenler de var. Çoğunlukla otogar dışında hizmet veren insanlar bunlar. Bizim iki katımızdan daha fazla para alıp, kullanamayacakları bir sistem veriyorlar.

Biz, insanlara kullanımı çok basit, desteğe ihtiyaç olmadan da kullanabilecekleri ve kontrol edebilecekleri bir sistem sunuyoruz. Her satıcı firma, yani bu sistemi uygulayan firma diyor ki ‘sadece ben müdahale edebileyim’, biz bunu istemedik. Benim sistemime herkes müdahale edebilir, çünkü basit bir sistem.

Farz edelim ki 1 sene, 3 sene veya 5 sene sonra bir kamera kırıldı, HD bir kamera alıp aynısını yerine takabilirsiniz kendiniz de yapabilirsiniz . Hatta bunu söküp kendiniz de başka bir arabaya takabilirsiniz. Biz müşterilerimizi bağımlı hale getirerek değil, kaliteli ürün satarak herkesin kendi işini görebileceği bir sistem vaad ediyoruz. Çünkü bu tekel oluşturmak gibi bir şey, biz bunu istemiyoruz. Bizim en büyük özelliğimiz, kaliteli, kullanımı kolay aynı zamanda çok da ekonomik olmamız… Öyle ki insanlar bu rakamları çok komik olarak görüyor. Fiyatımızı biz düşük tutuyoruz, kâr marjını düşük tutup, sürümden kazanalım ve insanlara bunu yayalım diye uğraşıyoruz; hedefimiz bu. Şu anda bizim yaşadığımız olayları kazaları, hırsızlıkları aslında birileri görse ‘benim bu sistemi hemen taktırmam gerekiyor’ der.

Örnek vereyim; Şehrilerarası yolcu taşıyan bir firmamızdan bir araç geldi bize. 80 lira bagaj ücreti almış, içinden kaçak sigara çıktı diye devlet 82 bin 500 lira ceza kesmiş ve mahkemeye vermiş araç sahibini. Kamera sistemi olsaydı, delilleri gösterip kimden teslim aldığını öğrendikten sonra, ki biz birkaç defa da kamera görüntülerini verdik. Bir sürü otobüsçü kamera görüntüleriyle olmaması gereken bütün sıkıntılardan da kurtuldular. Biz hatta şöyle yapıyoruz; kamerayı bizden almanıza da gerek yok, kamera kayıtlarını biz zaten size öğretiyoruz. Sistem gece açık, 3 gün öncesini, 10 gün öncesini rahatlıkla bir arabanın ne yaptığını görebiliyorsunuz.

GÜLEGÜLE: Kaç gün kayıt tutabiliyorsunuz bu cihazınızla?

ÖZGÜNAY: HD yayın olduğu için ve 8’li DVR girişi kullanıyoruz. Bir TB’lik hard disk kullanıyoruz, o da ortalama olarak 12 gün ile 15 gün arası kayıt yapıyor.

GÜLEGÜLE: Şu anda kaç otobüs firması ile çalışıyorsunuz?

200’ün üzerinde otobüse taktık

ÖZGÜNAY: An itibariyle çok sayıda firma ile çalışıyoruz. İlk önce bazı firmalara demo takıyoruz. Demodan sonra genelde firma bazında anlaşma yapılıyor, şu anda bizim kamera taktığımız otobüs sayısı 200’ü geçti. Şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan pek çok firmanın araçlarına bu kamera sistemleri takıldı. Ayrıca turizm taşımacılığı yapan çok sayıda köklü firmaların da ilk tercihi yine bizim sistemimiz. Mevcut sayımız her gün artarak devam ediyor.

GÜLEGÜLE: Daha da ileriye gidip ürünleri kendinizin üretme imkânı var mı?

En kaliteli kayıt cihazı ÖZGÜNAY: Bizim yaptığımız, en kalitelisini bulup toparlamak. Kayıt cihazını da, (zaten önemli olan kayıt cihazı) biz kendimize göre oluşturuyoruz. Artık kullandığımız kameralar özellikle ayna kameraları dış ortam kamerası olup, basınçlı suya bile dayanabilecek kameralar. Dış görünüşte insanların gözüne batmayacak ve rahatsız etmeyecek kameralar takmaya çalışıyoruz. Biraz maliyetimiz yükseliyor, ama çalıştığımız firmalar için en sağlamını en kalitelisini kullanıyoruz.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.