TOFED’TEN FİRMA SAHİPLERİNE BÜYÜK DESTEK « Güle Güle Gazetesi

29 Mayıs 2024 - 07:56

TOFED’TEN FİRMA SAHİPLERİNE BÜYÜK DESTEK

TOFED’TEN FİRMA SAHİPLERİNE BÜYÜK DESTEK
Son Güncelleme :

05 Kasım 2022 - 12:30

2.623 views

Sektör sorunlarının çözümü için çalışmalarına aralıksız devam eden TOFED, son olarak firma sahiplerine kış sezonunu yaşadığımız bu günlerde can suyu olacak bir projeye daha imza attı.

MEB-MESEM işbirliği ile başlatılan Ustalık Telafi Programı ile hem firma sahiplerine ekonomik destek sağlanacak hem de çalışanlara sertifika kazandırılacak. Proje ile ilgili görüşlerini aldığımız TOFED Başkan Vekili Erdem Yücel; ‘TOFED olarak sektörümüz için canla başla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’deki en büyük akaryakıt indirim projesini sektörümüze ilk biz kazandırdık.

Yine sektörümüzün menfaatleri doğrultusunda firmalarımıza kazanım sağlayabilmek adına araştırmalar yaptık ve MEB-MESEM işbirliği ile başlatılan projeyle tanıştık. İşletmeler ve çalışanlar için kazanımlar sağlayacak olan projenin detaylarını bizlere aracılık yapacak olan Farrin Project Danışmanlık şirketinden Mustafa Yılmaz ile görüştük.

 Firmalarımızın bu projeden faydalanabileceğini öğrendik. Proje; hayat boyu öğrenme kapsamında iş yerlerinde çalışanların eğitimlerinin desteklenerek çalışanların mesleki tecrübelerini artırmak amacıyla yeni bilgi ve beceri kazanmaları için devlet destekli ustalık eğitimlerini kapsıyor. Üstelik çalışanların eğitim için bir yere gitmesine gerek kalmıyor. İşlerinin başında olmaları yeterli.

27 hafta sürecek olan eğitimin sonunda yapılacak yerinde gözlem sonucu hak kazananlara ustalık belgeleri teslim edilecek. Burada firmaların kazanımı ise; personelinin niteliğini artıran tüm işletmelere Asgari ücretin %50 si kadar karşılıksız hibe sağlanacak. Buradan tüm firmalarımıza sesleniyorum. Bu destek programından mutlaka herkes  faydalansın.

Sektörümüze TOFED’in emekleri ile kazandırılan bu proje hayırlı olsun. Önümüzdeki günlerde TOFED olarak firmalarımızın yararına olacak yeni projelerimizle sektörümüze hizmet etmeye var gücümüzle devam edeceğiz’ dedi. 

Özetle belgenin önemi,

Personele;

—- Program sonunda görev alanında USTALIK BELGESİ Sahibi olacaktır.

—- Bu belge Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı ve e-devlet kayıtlı olacaktır.

—- Bu belge 5 yıl süreli ve ücretli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin üstünde, Ömür boyu geçerliliği olacaktır.

—- Görev alanıyla ilgili edineceği bu Ustalık Belgesi ile daha sonra kendi işyerini açma imkanına kavuşmaktadır.

—- Son açıklanan İLK İŞYERİM projesinde şart koşulan Ustalık Belgesidir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.