TOFED’İN YIKICI REKABETE KARŞI YÜRÜTTÜĞÜ MÜCADELE SONUÇ VERDİ Bakanlık nihayet sesimizi duydu « Güle Güle Gazetesi

19 Haziran 2024 - 08:21

TOFED’İN YIKICI REKABETE KARŞI YÜRÜTTÜĞÜ MÜCADELE SONUÇ VERDİ Bakanlık nihayet sesimizi duydu

TOFED’İN YIKICI REKABETE KARŞI YÜRÜTTÜĞÜ MÜCADELE SONUÇ VERDİ Bakanlık nihayet sesimizi duydu
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2024 - 9:12

491 views

Bakanlık, ücret tarifesinin yüzde 30’unun altında bilet kesen firmalara, dur demek için harekete geçti. Sektörde kullanılan tüm bilet satış sistemleri, bundan böyle ucuz bilet satışına izin vermeyecek. Sektörün sesine kulak veren bakanlık, bu tedbir ile özellikle kurumsal bölge firmalarını korumuş olacak

MESAFE aynı, her 2 otobüs de mazot yakıyor, her iki otobüsün de şoförü, muavini, hostu var. Yani maliyetleri aşağı yukarı aynı. Ama bakıyorsunuz birisi 1000 liraya bilet kesmiş, diğeri 400-500 lira; yani yarı yarıya. ‘Kendisi düşünsün’ diyemiyorsunuz, çünkü size de zarar veriyor. İşte yıkıcı rekabet denen şey tam da bu! TOFED, yıllardır bu haksız rekabetin sonlanması için yılmadan mücadele veriyor. Centilmenlik görüşmeleri, söz vermeler vs. ama değişen bir şey olmuyordu. Kimseyi zorlayamayacağınıza göre, ‘üstten’ bir şey yapılması gerekiyordu, yani bakanlıktan… TOFED, bu konuda da defalarca bakanlığa çıktı ve ‘bu iş ancak yönetmelik değişikliği ile çözülür’ dedi. Bu girişim nihayet karşılık buldu ve sektörün sesine kulak veren Ulaştırma Bakanlığı duruma el koydu….

ÇOK radikal bir karar alındı. Bilindiği üzere tüm otobüs firmaları belli bilet satış sistemleri kullanıyor ve kayıtlar anında U-ETDS sistemine akıyor. TOFED daha önce buna dikkat çekerek, ‘Bilet satış sistemleri yüzde 30’un altında bilet kesmeye izin vermesin’ önerisini yapmıştı. İşte Ulaştırma Bakanlığı tam da bunu yaptı. Şurası net; her firma kendi tarifesini kendisi belirliyor. Madem sen tarifeni belirlemişsin, yüzde 30’un altına düşemezsin. Buna uymak zorundasın. Uymazsan, senin bilet satış sistemin sana izin vermeyecek. Bu karar ile firma, acentelik anlaşması olmadığı otogalardan yolcuda alamayacak ve yıkıcı rekabeti büyük oranda ortadan kaldıracak. Kararı çok yerinde bulan TOFED Genel Başkan Vekili Erdem Yücel, ‘Maliyetler ortada, zarar etmeyen seviniyor artık. Böyle bir durumda yarı fiyata bilet kesmek, kendisine olduğu kadar bölgesel firmalara da büyük zarar veriyor. Bunun için çok mücadele verdik, ama baktık ki bu işin tek çözümü satış sistemi. Önerimiz karşılık buldu. Sayın bakanımıza, karayolu düzeleme genel müdürümüze ve yardımcılarına teşekkür ediyoruz’ dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.