Taşıtlarınıza yeniden değerleme uygulaması yapmayı unutmayın! « Güle Güle Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 18:30

Taşıtlarınıza yeniden değerleme uygulaması yapmayı unutmayın!

Taşıtlarınıza yeniden değerleme uygulaması yapmayı unutmayın!
Son Güncelleme :

08 Ocak 2023 - 11:00

236 views

Sayın Okurlar;

ENFLASYON düzeltmesinin en son 2004 yılında yapılmasından sonra bilançoların gerçek mahiyetinden ve değerlerinden uzaklaşmıştır.

Yeniden değerleme ile mükellefler bilanço tarihinde envanterde olan amortismana tabi olan veya olmayan kıymetlerini, ayrılmış sayılan toplam amortisman ve itfa payı ile yeni değerlerine getirmektedir. Bu işlem ile mükelleflerin bilanço aktifleri ve bunun karşılığında özkaynakları artmaktadır. Bu kıymetlerin satışında maliyet bedeli yükseldiğinden kar ve zarar da buna göre belirlenebilecektir.

Sektörümüzde bulunan firmaların bilançolarında bulunan taşıtları en önemli kalemlerden biridir.

Yüksek enflasyon döneminde yeniden değerleme uygulaması neredeyse zaruri hale gelmiştir.

Yeniden değerleme ile mükellefler artık yüksek amortismana tabi değerler üzerinde üzerinden amortisman ve/veya itfa payı ayırmaya başladıklarından, gider ve maliyetleri de yükselmektedir. Mükellef bünyesinde VUK Geçici 32. Madde kapsamında ilk başta ödenen %2 vergi dahi daha ilk yıl kendini geri döndürmektedir, bundan sonraki yıllarda ise kıymet amortisman/itfa yoluyla ciddi vergi tasarrufları yaratabilmektedir.

Şu an yürürlükte olan VUK. Geçici 32.madde (Tek Seferlik Yeniden Değerleme Uygulaması) ve VUK. Mükerrer 298/ Ç (Sürekli Yeniden Değerleme Uygulaması) işlemlerinden firmalarına uygun olanı yıl bitmeden uygulamaları gelecek dönemler için menfaatlerine olacaktır.

Tüm sektör çalışanlarına, sağlıklı, bereketli bir yıl diliyorum.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.