Odaların sektör için önemi çok büyük « Güle Güle Gazetesi

29 Mayıs 2024 - 08:15

Odaların sektör için önemi çok büyük

Odaların sektör için önemi çok büyük
Son Güncelleme :

14 Kasım 2022 - 14:18

154 views

NE kadar güçlü isen, o oranda dikkate alınırsın ve sorunların çok daha rahat çözülür. Tersi ise sizi dinleyen olmaz, ne kadar önemli olursanız da olun, sorunlarla boğuşmaya devam edersin. Mesela bizim şehirlerarası otobüs sektörü… Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde faaliyet gösteren tek sektör, otobüsçülüktür. Temsi ettiği sermayeye baktığınızda, yine ilk ona girer. İstihdam da da şampiyon bir sektörüz. Yaptığımız iş ise, kutsalların en büyüğüdür: İnsan taşımak… Peki bu kadar önemli ve hayati sektör dikkate alınıp kollanıyor mu? Bakanlıklara gittiğinizde kapılar sonuna kadar açılıyor mu? ‘Bu sorunlar nedeniyle iş yapamıyoruz’ dediğinizde hemen gerekli yerlere talimatlar verilip sorununuz çözülüyor mu? Tüm bu soruların cevabı, koca bir HAYIR! Peki neden, güç değiliz. Burada gücün ne olduğu büyük önem kazanıyor tabii… Gücün ilk kriteri, hiç kuşkusuz örgütlü olmaktır. Tabii sağlam bir örgütlülük. Birliktelik ve ortak hareket, bir diğer kriter. Sen kendi içinde birlik olamazsan zaten güç değilsin demektir. Tüm bunlar, sektörün içerisinde olması gereken şeyler. İşin bir diğer önemli boyutu ise, dışarıdan destekler oluşturmak. İşte tam da bu noktada odaların çok büyük bir önemi var. Mesela İstanbul Ticaret Odası (İTO)… Üye sayısı ve temsil ettiği sermaye açısından Türkiye’nin en büyük oluşumlarından birisi…

İTO’nun gündeme getirdiği, sahiplendiği her sorun, çözüme kavuşmaya gebedir. Çünkü en çok dikkate alınan kurumların başında yer alır. Diğer illerdeki odalar ve tabii ki bir üst oluşum olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) önemi de çok ama çok önemli. Ben de yıllarca İTO’da sektörü temsil eden isimlerden birisiydim. Kurumun ne kadar etkili olduğunu yakından bilenlerdenim. Öyleyse; böyle bir gücü arkımıza almak durumundayız. Sadece seçilip oraya gitmek değil, seçilenlerin orada daha fazla etkili olması da gerekiyor. Güzel bir gelişme var tabii; artık sektör bu kurumların değerini fark etti ve odalarda daha çok temsil edilmeye başlandık.

Geçen hafta İTO organ seçimleri yapıldı. Sektörümüz, bu seçimlerde yapması gerektiğini yaptı ve başarılı da oldu. Seçilenler kutluyor, sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.