Mercedes-Benz Türk’ten Avrupa’nın Teknoloji Ekosistemini Türk İmalat Sektörüyle Buluşturan Destek « Güle Güle Gazetesi

23 Temmuz 2024 - 13:59

Mercedes-Benz Türk’ten Avrupa’nın Teknoloji Ekosistemini Türk İmalat Sektörüyle Buluşturan Destek

Mercedes-Benz Türk’ten Avrupa’nın Teknoloji Ekosistemini Türk İmalat Sektörüyle Buluşturan Destek
Son Güncelleme :

12 Haziran 2024 - 7:46

552 views

Mercedes-Benz Türk, ‘Yapay Zeka ve Döngüsel Ekonomi’ temasıyla gerçekleştirilen ‘Acces2Tech Türkiye’ etkinliği kapsamında; Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK ve kamu kurumlarının temsilcilerini Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ağırladı. Konuklar, fabrika turunun ardından sektörel gelişim ile iş birliği fırsatlarını görüştüler.   

Mercedes-Benz Türk, Avrupa’nın teknoloji ekosistemiyle Türk üretim şirketlerini bir araya getirerek işbirliği ve inovasyon fırsatlarını artırmak amacıyla gerçekleştirilen ‘Acces2Tech Türkiye’ etkinliğinin ilk aşaması kapsamında 4 Haziran Salı günü, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK ve Türkiye’deki bazı kamu kuruluşlarının temsilcilerini Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ağırladı. Buluşmada konuklar, fabrika turunun ardından sektörel gelişim ve iş birliği fırsatlarını görüştüler. 

Avrupa Birliği’ne bağlı Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü tarafından 2019 yılında kurulan ve kamu-özel sektör ortaklığı olan EIT Manufacturing’in düzenlediği Access2Tech Türkiye’nin bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim Direktörü Volkan Tutal, “Mercedes-Benz Türk olarak, katılımcılarına Avrupa Birliği tarafından üretim ekosistemi için ayrılan fon mekanizmalarını tanıma, yeni teknolojileri ve rekabet avantajı sağlayacak iş birliği imkanlarını keşfetme olanakları tanıyan Access2Tech Türkiye etkinliğinin son derece değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK ve kamu kuruluşlarımızın temsilcilerini Hoşdere Otobüs Fabrikamızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk. Türkiye ve dünyaya üretim yapan fabrikamızın son teknolojiye sahip üretim süreçlerini kendilerine gösterme fırsatı bulduk. Bu ziyaret, geleceğe yönelik işbirliği fırsatlarını keşfetmek için de benzersiz bir ortam sağladı. Mercedes-Benz Türk olarak sektördeki teknoloji trendleri ve yenilikçi çözümlerinin gelişmesi için destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Acces2Tech Türkiye’nin 2. aşaması ise 5 Haziran’da MEXT Teknoloji Merkezi’nde ‘Yapay Zeka ve Döngüsel Ekonomi’ temasıyla gerçekleştirildi. Tüm gün süren etkinliğe, Avrupa ve Türkiye’nin imalat sektörünün önde gelen firmaları, akademik kurumlar, AR-GE kuruluşları, teknoloji şirketleri ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim Direktörü Volkan Tutal’ın da konuşma yaptığı etkinlik; ‘Üretim Sektöründe İnovasyon ve Sürdürülebilirlik için Ortaklıkların Önemi’ ve ‘Yeşil ve Dijital Dönüşüm’ başlıklı panellerle devam etti. Etkinlikte ayrıca Avrupa Birliği’nin stratejik yenilikler ve girişimcilik hedeflerini desteklemek için sağlanan fonlama fırsatlarıyla ilgili bilgi verildi.  

Mercedes-Benz Türk Hakkında:

Mercedes-Benz Türk, 1967 yılından bu yana Türkiye’de ağır ticari araç endüstrisinin öncüsü olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, 2020 yılına kadar kamyon ve otobüs gruplarındaki faaliyetlerine ek olarak Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının satışını gerçekleştirmiştir. Daimler AG, 2020 yılında kamyon ve otobüs ile otomobil ve hafif ticari araçlar birimlerini iki ayrı şirket yapısı altında topladı. 01.12.2021 itibarıyla da ayrı bir tüzel kişilik olan  “Daimler Truck AG”’ şirketi altında; Mercedes-Benz Türk A.Ş., Daimler Truck’ın 3 büyük kamyon üretim tesisinden biri olan Aksaray Kamyon Fabrikası, Daimler Buses’ın dünyadaki en büyük otobüs üssü olan Hoşdere Otobüs Fabrikası ve bünyesinde bulunan iki AR-GE merkezi ile Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Yaklaşık 1.4 milyar avro yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 7.000’i aşkın personel istihdam etmektedir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.