Mehmet Öksüz: Turizm Taşımacısı Cehennem Azabı Yaşıyor « Güle Güle Gazetesi

29 Mayıs 2024 - 09:02

Mehmet Öksüz: Turizm Taşımacısı Cehennem Azabı Yaşıyor

Mehmet Öksüz: Turizm Taşımacısı Cehennem Azabı Yaşıyor
Son Güncelleme :

06 Nisan 2022 - 13:07

1.050 views

Turizm taşımacıları ülkenin bel kemiğidir. Turizm taşımacısı, büyük bir özveriyle ülkeye gelen turistlerin müze, ören yerleri gibi yerlere tüm ulaşımlarını sağlıyor. Her şey buraya kadar normal. Normal olmayan ise kurumların adeta turizm taşımacılarına ‘cehennem azabı’ yaşatıyor olması.

Ülkenin en üst makamı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı turizm taşımacılarına “D2” yani, ülke sınırları içerisinde grup taşıması ve arızi taşıma yapabilmelerine olanak sağlayan bir belge veriyor. Sonra o belgeye sahip çıkmıyor. Turizm taşımacıları, ellerinde bakanlık belgesi bulunmasına rağmen belediyelerin yol belgesi dayatmasıyla karşı karşıya kalıyor. Yol belgesi olmayan D2’li araç hiçbir şekilde turist taşıyamıyor. Binbir türlü eziyet çeken turizm taşımacıları bu belgeyi de alıyor ve sorun tabii ki bitmiyor. Bu sefer Kültür ve Turizm Bakanlığı başka bir prosedür diyerek işleri daha da zora sokuyor. Gün sonunda ise turizm taşımacısı iş yapamaz hale geliyor.Turizm taşımacılarının ülkeye bu kadar büyük ekonomik katkısı olmasına rağmen sürekli araçları bağlanıp iş yapamaz hale getirilen yine turizm taşımacıları!

Şehirlerarası otobüslerin 1 yılda yaptığı kilometreyi turizm otobüsleri yıllarca yapamıyor. Peki o zaman neredeyse hiç kilometre yapmamış bu yepyeni turizm otobüslerinin yaş sınırı neden 10? Turizm taşımacısı ülkesine katma değer yaratmak için canla başla çalışıyorken yepyeni araçlara 10 yaş sınırı getirmek akıl alır gibi değil. Avrupa ülkelerinde dahi 20 yaşında turizm araçları çalışmakta. Ülkemizde yaş sınırı uygulanması çok büyük bir milli servetin heba olması demektir. Servis araçlarına tahdit verilirken turizm araçları neden kapsam dışı bırakıldı bunu da anlamak mümkün değil.

Turizm taşımacıları resmen Ulaştırma Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve belediyelerin arasında sıkışıp kalmış durumda. Turizm otobüslerinin kullanım yaşı 15 sene ve üzerine çıkarılmalıdır. Yılda 20 bin kilometreyi ancak yapabilen bu yepyeni araçların yaş sınırı mutlaka yeniden düzenlenmelidir.

Bakanlık ve belediye yetkililerine açıkça soruyoruz. Turizm taşımacıları kime bağlıdır… Her türlü belgeyi almasına rağmen araçları 60 gün bağlanan turizm taşımacıları mağdur durumda. Bir aracın bağlanması demek otopark için 10 bin kira ve en az 10 bin lira da   aracın ekstra masrafı demektir. Turizm taşımacıları bağlanan araçlarını hangi parayla çözüp alacaklar…

Artık hükümet bir adım atsın, bizleri bu dertten kurtarsın. Kanun veya genelge, hangisi gerekiyorsa bir an önce yetkililer harekete geçmeli.  Turizm taşımacıları hangi bakanlığa tabi? Bu sorumuzu açıklığa kavuştursunlar. Araçlarımızın sürekli bağlanmasından dolayı iş yapamaz hale geldik. Gerekli düzenlemelerin yapılmasında şüphem olmadığını arz ederim.

Mehmet ÖKSÜZ

Turizm Taşımacıları Derneği Genel Başkan Yardımcısı

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.