Masraflar durmadan artarken biz fiyat indiriyoruz « Güle Güle Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 18:58

Masraflar durmadan artarken biz fiyat indiriyoruz

Masraflar durmadan artarken biz fiyat indiriyoruz
Son Güncelleme :

08 Ocak 2023 - 10:59

208 views

BİLDİĞİNİZ üzere yeniden değerleme oranı, ekim ayından bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Genel Endeksi’nde (ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranını ifade ediyor. Buna göre de vergi ve cezalara zam geliyor.

2022 yeniden değerleme oranı, kasım ayında açıklandı ve artış oranı yüzde 122.93 olarak belirlendi. Yani yeni yıla ciddi zamlarla ‘merhaba’ demiş olacağız. Tabii bu arada asgari ücret de aylık net 8.500 olarak belirlendi. Ne demek istiyorum, bırakın diğer giderleri işletmelerin sırtına binen yük 2 kat artmış oldu. Bunları ya ödeyeceğiz ya ödeyeceğiz… Kaçış yok!

Peki biz bu arada ne yapıyoruz; olmayan yolcuyu toplamak adına yıkıcı rekabete giriyoruz. Birisi 200 liraya, diğeri ise 125 liraya yolcu taşıyor. 125’e taşıyan, para kazandığı yanılgısı içerisinde, aslın da iki işletme de kaybediyor. Kazanan ise sadece yolcu. Kimse ‘masraflarımız bu kadar arttı, kış olsun fark etmez biz de taşıma fiyatımızı artıralım. İş mi yapamayız; olsun en azından daha az zarar yazılmış olur. Zararına daha çok yolcu taşıyacağımıza, iyi fiyata daha az yolcu taşıyalım. Seferlerimizi kısalım yeter ki zarar etmeyelim’ demiyor.

Önümüzde uzun bir durgunluk süreci var. ‘Bugünü de atlatalım’ mantığından uzak durup, daha akılcı planlamalar yapalım. Yıkıcı rekabet, en çok sermayesini bu işe yatıran firma sahiplerini vuruyor.

Tamam bir kısmımız federasyonlara mesafeli olabiliriz; ama artık patronların da bir derneği var. 100’e yakın üyesi olan bir dernek. Bari bu firmalar kendi aralarında iş birlikleri yapıp yıkıcı rekabeti durdursun, kaynak israfını önleyecek ortak sefer planlamaları yapsın.

Evet devletle epey bir sorunumuz var. Bakanlıkları ziyaret edelim, sorunlarımıza çözüm arayalım; ama asıl sorun bizim kendi içimizde.

Yıkıcı rekabet, sefer planlamaları gibi konular öncelik alınmalıdır.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.