İnsan hayatı bu kadar ucuz değil « Güle Güle Gazetesi

20 Nisan 2024 - 08:01

İnsan hayatı bu kadar ucuz değil

İnsan hayatı bu kadar ucuz değil
Son Güncelleme :

03 Eylül 2023 - 9:21

3.894 views

Evet adı üstünde ‘kaza’ ama alınacak bir takım tedbirlerle can kayıpları önlenebilir.  Yaşanan kazalara ve alınabilecek tedbirlere değinen Erdem Yücel; ‘İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı. Bakanlık tarafından 3 noktalı emniyet kemeri, otomatik yangın söndürme cihazı ve dijital takograf zorunlu hale getirilmeli.  Getirilecek bu zorunluluk ile kazalardaki can kayıplarının önüne geçilebilir’ dedi.

BU sezonda da maalesef çok sayıda ölümlü otobüs kazası yaşandı. Saygın ve köklü bir firmamız, elim kaza sonrası kapısına kilit vurdu. ‘Kazaları önlemeye çalışalım ama, asıl odaklanmamız gereken nokta can kayıplarını azaltmak veya ortadan kaldırmak’ diyor TOFED Genel Başkan Vekili Erdem Yücel… Alınacak önlemlerle, ölümlerin önüne geçilebileceğini dile getiren Yücel, ‘Bakıyorsun kaza yapan otobüs tekerlerinin üzerinde duruyor. Ama çok sayıda can kaybı var. Önlem alınmış olsa, hiç kimsenin ölmemesi gerekiyor. Peki nedir bu önlemler? Başta sıfır olmak üzere, tüm otobüslere 3 nokta emniyet kemeri ve yolcular için de kullanım zorunluluğu getirilmeli. Bu noktada ürettiği tüm otobüslerde 3 nokta kemer takan Mercedes-Benz Türk’e teşekkür ediyor, diğer markaları da aynı sorumluluğa davet ediyorum’ dedi.

CAN ve mal kayıplarının bir diğer nedeninin otobüs yangınları olduğunu belirten Erdem Yücel, şunları söyledi: ‘Otomatik yangın söndürme cihazı, her otobüste zorunlu hale getirilmeli. Böylelikle yangın, daha başlamadan söndürülebilir ve can kayıplarının önüne geçilebilir. Ayrıca kazaların tamamına yakının hız kuralına uymayan kaptan kaynaklı olduğunu biliyoruz. Şunu da biliyoruz ki, kaptanlar takograflarla oynayıp hız sınırını aşabiliyor. Bunu önlemek için de dijital takograflarda parmak izi ve yüz tanımı gibi teknolojileri kullanılması gerekiyor. Şunun da altını çiziyorum; yakında sigorta şirketleri de emniyet kemeri takmayanların sigortasını ödemeyecek. Dolayısıyla gece zengin yatıp sabah yoksul kalkmak istemiyorsak, belli maliyetlere katlanıp bu tür önlemleri almak zorundayız’… Ölümlü kazaların önlenmesi için, firmaların kaptanlar noktasında da duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Genel Başkan Vekili Yücel, ‘Kaptan bulmak zorlaştı. Elimizdekilerin kıymetini bilmeli, onlara hak ettikleri değeri vermeliyiz. Tok olacak, dinlenecek, sık sık sağlık kontrollerinden geçecekler’ dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.