İKİSİ DE TAŞIMACI; OTOBÜSE FİYAT SINIRI VAR, UÇAĞA YOK ÇIFTE STANDART! « Güle Güle Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 19:14

İKİSİ DE TAŞIMACI; OTOBÜSE FİYAT SINIRI VAR, UÇAĞA YOK ÇIFTE STANDART!

İKİSİ DE TAŞIMACI; OTOBÜSE FİYAT SINIRI VAR, UÇAĞA YOK ÇIFTE STANDART!
Son Güncelleme :

25 Nisan 2024 - 14:38

982 views

Ne zaman otobüsçünün cebi para görse, bir yerlerden ceza yağıyor. Bu tatilde de otobüsçünün ‘bayramlık’ hediyesi, ‘fahiş fiyat’ cezası oldu. Öyle böyle değil; bakanlık böbürlenerek ‘5 milyoncuk ceza kestik’ dedi.

BAYRAM tatili geride kaldı; otobüsçü için tek sevindirici olan, belki de hiçbir otobüs kazasının yaşanmaması. Yoksa sektör için hiç de şeker tadında bir bayram olmadı. Yolcu sayısı, geçen bayramları arattı. Bir de bu tatiller tek yönlü; dolu giden, boş gelir! O da ilk ve son 2 günde! Diğer taraftan baktığınızda maliyet yükü saat saat artıyor. ‘3-5 kuruş kazanayım’ diye bilet fiyatını yükselttiler; ama  kafaları fiyat sınırına tosladı. Bir yandan bir kısım medya ‘fahiş fiyatlar’ ve ‘fırsatçılar’ diye nara atarken; diğer taraftan da bakanlık cezayı kesti. Öyleki, bakanın bizzat kendisi kameraların karşınına geçti büyük gururla ‘otobüsçülere 5 küsür milyon fahiş fiyat kestik’ diye konuştu.

NİYE ceza! Aslında Karayolu Taşıma Kanunu’nda taban ve tavan fiyat sınırlaması yok; yani kanuni değil! Ne hikmetse yönetmeliğe böyle bir madde koymuşlar ve buna göre otobüsçüye ceza kesebiliyorlar. Emir net ‘bu kadar in, bu kadar çık’! Bayramda otobüsçünün cezası bu oldu. Ama diğer taraftan kimse sormuyor; yahu serbest piyasa ekonomisi yok mu; dahası 2 rakip havayolu ve karayolu, sınır getirecekseniz neden diğerini pas geçiyorsunuz? Onlar Sivil Havacılık Kanunu’na tabiler, fiyatla oynamaları serbest; tatilde 3-4 kat artırıp yolcu olmadığında o oranda fiyat kırıyorlar. İyi de bizim kanunda da sınır yok, niye biz serbest değiliz? Maliyetlerden dolayı tatilde fiyatı bir tık yükseltmek, ekonominin gereğidir, serbest piyasanın gereğidir. Çifte standart olmamalı; bu bir rakibi diğer rakibine ezdirmek değil midir!

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.