Başkan Yıldırım: Otogar çıkışlarına yapılan fahiş zamlar kabul edilemez « Güle Güle Gazetesi

23 Nisan 2024 - 18:34

Başkan Yıldırım: Otogar çıkışlarına yapılan fahiş zamlar kabul edilemez

Başkan Yıldırım: Otogar çıkışlarına yapılan fahiş zamlar kabul edilemez
Son Güncelleme :

18 Ekim 2022 - 21:49

628 views

Otobüsçünün feryadını dile getirdiğimiz ‘Vurun Abalıya’ Misali Otobüsçüye Zulüm Yapılıyor; TOF, TOFED Nerede!’ başlıklı haberimiz geniş yankı uyandırdı.

TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım da, İzmir’de kapı çıkışları ve otopark ücretlerine yapılan yüksek zamma tepki göstererek, bakanlığı tavan fiyat konusunda göreve çağırdı. Sektörün çok zorlu bir dönemeçten geçtiğine vurgu yapan Başkan Yıldırım, Genel Müdürlük nezdinde girişimlere başladıklarını ve konunun kısa sürede çözüme kavuşmasını beklediklerini söyledi. İşte Mustafa Yıldırım’ın GÜLEGÜLE’ye özel demeci:  

YAZ aylarında yüksek akaryakıt fiyatlarına paralel olarak bilet ücretleri de, günün koşullarına paralel olarak artırılmıştı. Bu fiyat ayarlamasıyla birlikte sektörde kısa da olsa iyi bir dönem yaşandı. Sezon bitti. Uzun bir durgunluk sürecinin içerisindeyiz. Öte taraftan motorin fiyatı da kısa bir aranın ardından yeniden yükselişe geçti ve 30 lira sınırına dayandı. Belki bu rakamı da geçecektir. İş yok, maliyet artıyor; geçmişte de hep yaşandığı gibi sektörde yıkıcı rekabet yeniden alevlendi. Yani her şey aleyhimize işliyor. Tam da böyle bir dönemde İzmir’de maliyetleri oldukça artıran bir zam haberi geldi. İzmir Otogarı yönetimi, bakanlık yasal düzenleme yapmadığı için otobüs çıkış ücretlerini 350 liraya, otopark ücretlerini ise 60-80 liraya çıkardı. Ayrıca da 15 dakikayı geçen transit araçlardan tam ücret alınıyor.

Otobüsçünün realitesine çok ters bir fiyat zammı bu. Bu şartlarda otobüsçülüğü sürdürmek mümkün değil. Kış geldi hareketlilik azaldı, seferler azaldı, yolcu sayısı azaldı, taşıma fiyatları azaldı; buna karşılık maliyetler artmaya devam ediyor.

Onun için daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın otogarlara mutlaka bir tavan ücreti getirmesini bekliyoruz. Bunu, çalıştayımıza katılan Sayın Genel Müdürümüz ile konuştuk, kendileri sorunu en kısa zamanda çözeceklerini söylediler.

Bu yük taşınamaz bir yüktür. Onun için bu konuya acil müdahale edilmesi gerekiyor. Ulaştırma İzmir Bölge Müdürlüğü’nün, bakanlığın ve genel müdürlüğün mutlaka konuya müdahil olmasını bekliyoruz. Tekrar altını çiziyorum, benzer olumsuzlukların tekrar tekrar yaşanmaması için ise tek çare yasal düzenlemedir. Hem park ücretinin tarifeye bağlanması gerekiyor hem otogar çıkış ücretinin tavan ücreti olması lazım. Şu andaki 250 liralık tavan ücret bile sektöre fazla. 250 liranın üzerinde ücret alınması sektörü sürdürülebilir olmaktan çıkartır.

İzmir’den günde 800 tane otobüs çıkıyor; gelirler giderler belli, tabi otogarlarında giderleri arttı ama dün 100 lira alan otogar bugün 250 lira alacak yani yüzde 150 zam yapıyorsun. Onun için bakanlığın bir an önce buraya müdahale etmesini bekliyoruz. Her geçen gün sıkıntı büyüyor inşallah Ulaştırma Bakanlığı gerekli müdahaleyi en kısa zamanında yapar; tavan ücretini getirir, otopark ile ilgili ücret tarifelerini günceller. Biz zam yapmasınlar demiyoruz, ama zam akıl mantık ölçülerini aşmasın. Bir taraf zarar ederken, bir taraf kâr etmesin.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.