Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy ‘Babamın ismini yaşatmanın büyük gururunu yaşıyorum’ « Güle Güle Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 18:27

Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy ‘Babamın ismini yaşatmanın büyük gururunu yaşıyorum’

Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy ‘Babamın ismini yaşatmanın büyük gururunu yaşıyorum’
Son Güncelleme :

09 Ocak 2023 - 11:03

433 views

GÜLEGÜLE: Ali Osman Ulusoy Seyahat, başarılı performansı ile pandemi döneminde bile adından söz ettirmiş bir firma… Sektör olarak beklentinin üzerinde bir sene yaşadık; siz bu seneyi nasıl geçirdiniz?

ULUSOY: Herkes gibi biz de çok zor birkaç sene yaşadık. Ama sizin de altını çizdiğiniz üzere biz her şeye rağmen pandemi sürecinde de iyiydik. Süreci doğru okuyup doğru yönettiğimiz kanaatindeyim. Bu seneye gelince; diğer otobüs firmalarımız gibi biz de beklentilerin üzerinde bir sene yaşadık. Taşıma fiyatlarının da iyi olması da kazancımızı artırdı.

GÜLEGÜLE: Son yıllarda tüm zorluklara rağmen en çok otobüs yatırımı yapan firmalardan birisiniz. Bu yıl içerisinde kaç adet otobüs yatırımı yaptınız?

ULUSOY: Bu bir hizmet sektörü, burada faaliyet gösteriyorsanız tüm zorluklara karşın yatırım yapmak zorundasınız. Bizim de hep yaptığımız bu. Bu yıl içinde 40 adet yaptık, ama bizde yatırım bitmez.

GÜLEGÜLE: Yılın sonunda yaptığınız 15 adetlik otobüs yatırımı, çok iddialı bir yatırım. Gelecek yıla dair iddialı planlarınız olsa gerek, neler söylersiniz?

ULUSOY: Öncelikle ben babam Ali Osman Ulusoy’un ismini yaşatmanın gururunu yaşıyorum. Bütün gayretimle, elimden geldiğince ismimizi daha da iyi yerlere getirmek istiyorum. Önümüzdeki dönemlerde de Mercedes-Benz Türk bize otobüs verirse yatırımlarımızı çoğaltmak istiyoruz.  Tabii her yatırım bir öngörü ve umutla yapılır. Daha iyi senelerin bizleri beklediğini düşünüyorum.

GÜLEGÜLE: Büyük Duayen Ali Osman Ulusoy ve bu mirası taşıyan sizler, aynı zamanda sektör adına çok büyük sorumluluklar taşıyan bir aile oldunuz. Sektör zor dönemden geçiyor, yeni dernekler kuruluyor, yeni arayışlar söz konusu… Bu süreç hakkında neler söylersiniz?

ULUSOY: Otobüs İşletmecileri ve Sahipleri Derneği’nde (OİSD) iyi şeyler olacak diye ümit ediyoruz, ama daha hiçbir ciddi hareketlenme yok. Derneğin çoğunluğu, bildiğiniz üzere firma sahiplerinden oluşuyor. Bu nedenle aslında avantajlıyız bu konuda.

Çünkü sorunların direk muhatapları bu masanın etrafında. Hal böyle olunca insan her şeyin kıymetini daha iyi anlıyor.  Sorunların çözümü konusunda daha çok fikir alışverişi yapılıyor. İnşallah güzel projelere imza atacağız.

GÜLEGÜLE: Son zamanlarda konuşulan hatta gazetemizde manşete taşıdığımız otobüs kaptanları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Kaptanların çalışma şartlarının iyileştirilmesi konuşuluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

ULUSOY: Bence Türkiye’de eğitimli kaptan şart. Muavinlikten yetişen kaptan artık neredeyse yok. Bu sistemin yeniden ve sağlıklı bir şekilde işletilmesi lazım. Neden muavinin böyle bir arzusu yok; çünkü meslek cazibesini yitirmiş. Dolayısıyla kaptanlarımızın çalışma şartları cazip hale getirilmeli.  Eğitimli kaptanların olması söyleniyor ama bizde hiç öyle bir kaptan yok maalesef. Hep eski kaptanlar var.

GÜLEGÜLE: Sizce yatırım için uygun bir zaman mı?

ULUSOY: Bu zamanda ve bu şartlarda yatırım yapmak delilik. Ama ben bu deliliği göze alarak çıktım bu yola ve böyle de devam etmek istiyorum.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.