‘TAZMİNAT EZER GEÇER’ « Güle Güle Gazetesi

23 Nisan 2024 - 18:13

‘TAZMİNAT EZER GEÇER’

‘TAZMİNAT EZER GEÇER’
Son Güncelleme :

12 Ocak 2023 - 14:19

332 views

Bir yandan sigorta poliçeleri artarken, diğer taraftan zorunlu koltuk sigortası teminatları kurun baskısıyla erimeye devam ediyor. Mesela 2013’te teminat 70 bin euro iken, rakam bugün 8 bin euroya geriledi. Amanallah ya ölümlü bir kaza olursa!

YENİDEN değerleme oranı yüzde 123 arttı, asgari ücret 8.500 liraya çıktı; otobüsçünün maliyet yükü bir kat daha artmış oldu. Diğer taraftan haksız rekabet yüzünden fiyatlar yerlerde sürünüyor. Bu ağır tabloyu daha da ağırlaştıran ise olası kazalardaki tazminat yükü olacak. Konuya dikkat çeken deneyimli sigortacı İlhan Vardarlı’ya göre, otobüsçü bu yükün altında ezilebilir. Sigorta maliyetlerinin artmasına karşılık zorunlu koltuk sigortası teminatlarının 10 yıldır artmadığına vurgu yapan Vardarlı, ‘2013’te euro bazında 70 binlere gelen teminat, şu anda 8.700 seviyesinde. Ölümlü ve sürekli sakatlık durumlu kazalarda tazminatların altında ezilen otobüsçünün, olası kazalarda durumun vehametini anlaması gerekiyor. Birçoğu için böylesi bir kaza son olabilir’ dedi.

TRAFİK sigortasının da yetersizliğine dikkat çeken İlhan Vardarlı, ‘Trafik sigortalarındaki maddi limitin 5.000 eurolarla sınırlı olması yine olası kazalarda otobüsçüyü ezeceği kanısındayım. Yeni yılda ya teminatların arttırılması ya da  sadece  belge ile taşımacılık yapan sektörler için ek teminat ihtiva eden poliçelerin özellikle zorunlu olarak çıkarılması gerekiyor. Otobüs sektöründe söz sahibi sivil toplum örgütlerinin de bu bağlamda  çalışmalar yapması, sigorta sektöründen  ve hazineden ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli yardımı istemeleri gerekmektedir. Öte rataftan  otobüs sektörünün sivil toplum örgütlerinin acilen teminatları arttırması için gerekli çalışmaları müsbet sonuç verecek şekilde başlatmalaları gerekiyor’ şeklinde konuştu…

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.