OTOBÜSÇÜ YÜZBİNLERCE LİRAYI BULAN PERON CEZALARINA İSYAN EDİYOR « Güle Güle Gazetesi

20 Nisan 2024 - 08:06

OTOBÜSÇÜ YÜZBİNLERCE LİRAYI BULAN PERON CEZALARINA İSYAN EDİYOR

OTOBÜSÇÜ YÜZBİNLERCE LİRAYI BULAN PERON CEZALARINA İSYAN EDİYOR
Son Güncelleme :

28 Mart 2024 - 18:08

931 views

Neşet Ergün otogar yönetimine seslendi: SÖZÜNÜZDE DURUN!

YÜKSEK akaryakıt gideri, yüksek işçilik, yüksek işletme giderleri vs derken; otobüsçü teker döndüremez noktasına geldi. Bazı firmalar hariç, son 3-4 yılda otobüs yatırımı yapamayan çok sayıda firma var. İşletmeciler bu duruma isyan etseler de, asıl isyanları CEZALARA! Her yerden her gün tonlarca ceza yiyorlar. Tüm firmaların uğrak noktası olan Büyük İstanbul Otogarı’nda akıllara ziyan bir ceza var ki, firmaların belini ziyadesiyle büküyor. Adı, ‘Peron takip sistemi ihlali’… Buna göre otogara giren otobüsler, bir saat içerisinde burayı terk etmek zorunda. Akıllı sistem olduğu için bir dakikalık gecikme bile ceza için yeterli. Hiç kimse peron sistemine karşı değil, hatta herkes bunu destekliyor; karşı çıkma noktaları 60 dakika… Çünkü bu zaman yetmiyor, bunu otogarı yöneten İBB de iyi biliyor. Nitekim, otogar yönetimi genel seçim öncesi işletmecilerle yaptığı görüşmede 90 dakikanın altındaki gecikmelere ceza yazılmayacağı sözünü de vermişti, ama bu söz tutulmadı, can yakan cezalar kesilmeye devam ediyor. Volkan Metro İstanbul Müdürü Neşet Ergün, yaşanan haksızlığa dikkat çekerek, İBB’ye sözünde durma çağrısı yaptı. Ergün aksi taktirde konuyu ulusal basına, ardında da yargıya taşıyacaklarını söylüyor. İşte Ergün’ün gazetemize yaptığı açıklama:

BÜYÜK İstanbul Otogarı’nın işletmecisi İBB ile bugüne kadar pak çok sorunun çözümü konusunda güzel adımlar attık. Yönetim, otogardaki kaosu önlemek adına da ‘Peron Takip Sistemi’ adında 60 dakikalık bir zaman sınırlaması getirdi. Güncel ceza 2 bin 35 lira… Biz de pratikte gördük ki bir otobüsün 60 dakikada otogardan çıkması imkansız gibi. Bunun üzerine TOFED ve firmalar olarak İBB yönetimiyle görüşüp, bu 60 dakikalık sınırlamanın 90 dakikaya çıkarılmasını istedik. Çünkü yaptığımız testlerde bir otobüsün otogardan çıkması 70-80 dakikaları bulabiliyor. Yönetim de bunun üzerine bize 90 dakikaya kadar ceza kesilmeyeceği sözünü verdi. Biz de ona istinaden arabalarımızı 90 dakika olmasa dahi yolcu geldi yolcu gitti 70 dakika 77 dakika gibi saatlerde çıkardık, bunu da İBB’nin bize verdiği söze dayanarak yaptık. Onlara güvenip yaptık. Baktık ki söz tutulmuyor ve peynir ekmek gibi cezalar kesilmeye devam ediyor. Otobüsçü çok zor durumda…

Bir yılda 1 milyon lira ceza
Mazotun fiyatı almış başını gidiyor, çalışanın maliyeti asgari ücretteki artış nedeniyle ikiye katlandı. Diğer maliyetlerin durumu da ortada… Biz resmen oksijen çadırında yaşıyoruz. Bir de İBB peron ihlali adı altında benim 1 milyon lira paramı almış. Bakın ben işletmeci olarak kiramı ödemişim, çıkış paramı ödemiş üstüme düşeni yapmışım.  Günde firmama ait 30 araba otogar çıkış parası ödüyor. Yetmez diyor ve benden bir yılda 1 milyon lira ihlal parası alıyor. Gelsin o alsın işletmeyi bizden kendisi yapsın. Yalnız onların anlamadığı bir şey var; biz varsak onlar var, ben burada yazıhanecilik yaparsam o benden kira alır, ben otobüsçülük yaparsam o benden çıkış parası alır; ama o istiyor ki bizim komple paramızı alsın. Biz arabamıza lastik alamıyoruz, araba perondan 5 dakika geç çıktı diye İBB’ye 2035 lira para ödüyorum, böyle bir uygulama var mı! Tamam ben de memnunum uygulamadan, ama 60 dakika ile 90 dakika arasında bu peron arkasında hiçbir şey değişmez, değişmiyor da. Şu anda zaten çıkamıyoruz 60 dakikada, hiçbir şekilde yetmiyor bu süre… Bakın ben ne zaman bizim TOFED’e gitsem firma sahiplerinin, otobüsçülerin elinde ceza dosyalarıyla bundan şikayetçi olduğunu görüyorum. Madem bize bir söz verdiniz o sözünüzü tutun, meblağlar çok büyük milyonları bulabiliyor. Bir yılda 1 milyondan bahsediyorum bu sadece benim Volkan Metro olarak… Tekrar söylüyorum bize verdikleri sözden dolayı bu cezaları yedim. Cezaların makbuzları bende, hepsi ispatla. Arabalarım 70-78 dakikada çıkış yapmış.

Konuyu ulusal medyaya taşırız
Diğer otobüsçülerle görüşürüz, İBB olarak sözlerini tutarlar tutmazlar biz konuyu ulusal basına da taşıyacağız. Tabii isteğimiz, bunu İBB yönetimi ile uzlaşarak çözmek, ama olmazsa da bu zulmü durdurmak için yargı dahil ne gerekiyorsa yaparız. Neden mi 60 dakika yetersiz. Bakın yolcu beni aradı ‘otogara varmak için bir durağım kaldı, 5-10 dakika sonra oradayım’ haliyle bekliyoruz. Ne mi oluyor, ben 2050 lira ceza yiyiyorum… Cezayı mı yiyeyim yolcunun biletini mi yakayım! Kimin cebinde 2. bileti almaya parası var.
Sen benim kiralarımı alıyor musun, yaptığın zamma itirazım var mı aidatını alıyor musun, otogar çıkış paralarını alıyor musun, peron paralarını alıyor musun alıyorsun… Yetmiyor otobüs başına benden 2035 lira alıyorsun; traji komik değil mi, yani gülerler insana. Yahu sen hangi hakla benim bir yılda bir milyon liramı aldın. Belki abartıyor diyebilirler. İBB yönetimi çıksın benim Volkan Metro olarak 1 senede yediğim cezayı söylesin, bir milyon mu değil mi? Bir de daha bize ulaşmayan cezalar var 2024’ün 2. Ayı, 3. ayı, bunlar bir milyondan hariç, bunlar da gelecek.

Uzlaşı ile çözümden yanayız
Biz çözüm bekliyoruz, pek çok konuda olduğu gibi uzlaşarak bu işi çözmek istiyoruz. Bunun için diyoruz ki ‘başta Fahrettin Beşli olmak üzere İBB yönetimi olarak verdiğiniz sözü tutun, zaten ayakta kalma takadi kalmamış otobüsçüye bir darbe de siz vurmayın’! Biz malımızla, canımızla, her şeyimizle bu ekonomik şartlarda tekeri döndürmeye çalışıyoruz, siz bizi baltalıyorsunuz, siz de bizim elimizden tutun, destek olun.
Yok aksini yapacaksanız demek ki bu cezaları bir gelir kapısı olarak görmeye başladınız. Biz bunu düşünüyoruz artık. İBB otogarı ilk aldığı zaman tek geliri neydi otogar çıkışları ve kiralar… Oysa şu anda peron cezaları otogar çıkışını da, kiraları da 3’e katlamış vaziyette, otobüsçü hangi biriyle uğraşacak; peron cezası mı verecek, yazıhane kirası mı verecek, çıkış parası mı verecek?
Her şeyi otobüsçüye bağlamanın bir manası yok, insafsızlıktır bu! Biz bu işi yapmak istiyoruz ama yaptırmıyorsunuz. Biz firma olarak kendi adımıza her seneye 10 tane sıfır araba ile giriyorduk, oysa 2-3 senedir araba alamadık. Peki neden alamıyoruz ekonomik şartlardan… Biz mesleği yapamaz hale geldik.  Bu yüzden bize köstek olmayın, destek olun. Biz sizden sadece bize verdiğiniz sözü tutmanızı istiyoruz. Çıkış süresini 90 dakikayı aşan firmaların araçlarına ceza kesebilirsiniz.  Başım, gözüm helali hoş olsun. Ama siz gelin bu otobüsçüyü daha fazla mağdur etmeyin! Bu sorunu çözelim

İŞTE CAN YAKAN CEZA MAKBUZLARINDAN BİRKAÇI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.