Otobüs İşletme Sahipleri Derneği’nden BASIN AÇIKLAMASI « Güle Güle Gazetesi

22 Temmuz 2024 - 06:59

Otobüs İşletme Sahipleri Derneği’nden BASIN AÇIKLAMASI

Otobüs İşletme Sahipleri Derneği’nden        BASIN AÇIKLAMASI
Son Güncelleme :

16 Ocak 2023 - 20:28

1.092 views

13.01.2023 tarihinde bazı basın-yayın organlarında “TOFED Başkanı: Şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarına bu yıl zam yapılmayacak” başlığı ile verilen haberlerde, Sayın Birol Özcan’ın 2023 yılı için otobüs sektörünün maliyet kalemlerinde artış olmaması durumunda, bilet fiyatlarına zam yapmama temennisinin kesin hüküm, bir taahhüt gibi sunulduğunu ne yazık ki üzülerek okuduk.

Bir süredir dizginlenemeyen bir enflasyonla mücadele eden bir ülkede fiyat sabitleme garantisinin hiçbir mesnedi, dayanağı ve ekonomik kriteri olamaz.
Pandemi öncesi bilet satış rakamlarına ulaşamayan ve günbegün kan kaybeden sektörümüz bugün mevsimsel etkilerle yolcu sayısındaki düşüş yüzünden yıkıcı fiyat rekabeti ile de karşı karşıyadır.
Her gün artan maliyetlerimiz ortadadır. Her ne kadar yolcularımızın alım gücünün düştüğü şu günlerde bilet fiyatlarını arttırmak istemesek de asgari ücrete son bir yılda gelen yaklaşık %100 oranındaki zam, Motorlu Taşıtlar Vergisine gelen %61,5 zam, lastik ve bakım ücretlerine 2022’de gelen zamlar ve kasko-sigorta bedellerine gelen %200-%500 arası zamlar bilet fiyatlarına henüz yansıtılamamıştır.
Sektörde faaliyet gösteren firmalar olarak, hükümetin verebileceği destekler bizler için hayati önem arz etmektedir. Biletteki KDV oranın tıpkı diğer turizm paydaşlarımızdaki gibi %8 olması, yeni araç yatırımlarında uygun finansmana erişim, bakanlığın kilometre maliyet analizi altında kalan bilet fiyatlarına onay vermemesi ve fiyat tarifelerinin online kanallarda %30’luk maksimum indirim dilimi dışında satılmaması gibi önlemler alınarak, bilet fiyatının enflasyon oranın çok altında artışı sağlanabilir.
Değerli yolcularımıza ve tüm kamuoyunun bilgisine arz ederiz.


Saygılarımızla,
Otobüs İşletme Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.