Mercedes-Benz Türk yöneticilerinden geleceğin kadın mühendislerine mentorluk desteği « Güle Güle Gazetesi

23 Temmuz 2024 - 15:21

Mercedes-Benz Türk yöneticilerinden geleceğin kadın mühendislerine mentorluk desteği

Mercedes-Benz Türk yöneticilerinden geleceğin kadın mühendislerine mentorluk desteği
Son Güncelleme :

15 Haziran 2023 - 16:08

523 views

Mercedes-Benz Türk’ün ‘Mühendisliğin Yıldızları’ programı çerçevesinde eğitim gören öğrenciler, mentorları olan şirket yöneticileriyle bir araya geldi. Gönüllü olarak mentorluk yapan Mercedes-Benz Türk yöneticileri bu özel buluşmada, bilgi, deneyim ve tavsiyelerini geleceğin kadın mühendislerine aktarma fırsatı buldu.

Türkiye ekonomisine 1967’den beri katkı sağlayan Mercedes-Benz Türk, eğitim ve fırsat eşitliğine yönelik burs ve gelişim programlarıyla da gelecek nesillerin güçlenmesi için birbirinden başarılı projelere imza atıyor. Bu projelerin en önemlilerinden biri olan ve Mercedes-Benz Türk’ün Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ile iş birliği içinde sürdürdüğü ‘Mühendisliğin Yıldızları’ programı Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın öğrencilere destek olma amacıyla başlatıldı.  Bu yıl ilk mezunlarını verecek olan ‘Mühendisliğin Yıldızları’ programı çerçevesinde eğitim gören öğrenciler,  mentorları olan şirket yöneticileri ile bir araya geldi. 

Şirket içinde gönüllü olarak mentorluk yapan Mercedes-Benz Türk yöneticileri bu özel buluşmada, bilgi, deneyim ve tavsiyelerini geleceğin kadın mühendislerine aktarma fırsatı buldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar, Endüstri, Makine ve Elektrik-Elektronik gibi mühendislik bölümlerinde okuyan öğrenciler, ‘Mühendisliğin Yıldızları’ programına dâhil oldukları sürece Mercedes-Benz Türk yöneticilerinden mentorluk alabilecekler. 

Mezuniyet yolunda ilerleyen ve ilk gününden itibaren dahil oldukları bu program sayesinde kendilerini bir çok alanda desteklenmiş hissettiklerini belirten öğrenciler, Mercedes-Benz Türk bünyesinde CEO ofis dahil bir çok departmanda staj yapma fırsatı buldu. Ayrıca uzmanlık ve kişisel gelişime dair farklı eğitim alma şansı yakaladı ve şirketin sponsor olduğu kültürel ve sanatsal aktiviler gibi bir çok etkinliğe katıldı.

Mühendisliğin Yıldızları programı bu yıl ilk mezunlarını verecek 

Mercedes-Benz Türk’ün ihtiyaç sahibi, başarılı ve mühendislik okuyan kadın öğrencileri desteklemek amacıyla 2018 yılında Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ile başlattığı ‘Mühendisliğin Yıldızları’ programı kapsamında öğrencilere burs ve gelişimleri için destek veriliyor. Program kapsamındaki öğrenciler staj süreleri boyunca, şirket çalışanlarına verilen uzmanlık eğitimlerinden yararlanacaklar. Aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri ve şirketin kültür-sanat aktivitelerine de katılan öğrenciler, burs şartlarını sağladıkları takdirde hazırlıktan mezuniyete kadar programa dâhil oluyor. 2’nci sınıf sonunda yaz stajı, son sınıfta uzun dönem stajı yapabiliyorlar. ‘Mühendisliğin Yıldızları’ programı kapsamında Erasmus’a gitmek isteyen öğrencilere katılım desteği sağlanıyor. Programla Mercedes-Benz Türk’ün çeşitlilik programı çerçevesinde kadın mühendis istihdamının da artırılması hedefleniyor. 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.