Mercedes-Benz Türk, elektrikli otobüs testleri için yeni patent başvurusu yaptı « Güle Güle Gazetesi

23 Temmuz 2024 - 14:14

Mercedes-Benz Türk, elektrikli otobüs testleri için yeni patent başvurusu yaptı

Mercedes-Benz Türk, elektrikli otobüs testleri için yeni patent başvurusu yaptı
Son Güncelleme :

12 Nisan 2022 - 12:54

478 views

Mercedes-Benz’in elektrikli otobüslerinin AR-GE faaliyetlerinde rol alan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi, Türk Patent ve Marka Kurumu’na elektrikli otobüslerin testleri içinHidropuls sistemine özel patent başvurusunda bulundu.Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nde bulunan ve bir aracın 1 milyon km yol koşullarına denk gelen şartları sağlayan Hidropulstest ünitesinde otobüslerin dayanım testleri gerçekleştiriliyor.

Dinamik test standı ile ilgili başvurulan yeni buluşsayesinde, elektrikli otobüslerin tavan bileşenleri ve sistemlerinin çok eksenli yükleme koşullarında dayanım testlerinin yapılması sağlanıyor. Elektrikli otobüslerin geliştirilmesi sürecinde otobüs tavanında ilave bileşenler konumlandırılıyor.Klasik çok eksenli simülasyon tablalarında yapılan testlerde, bileşenleringerçekte var olmayan çok büyük genlikteki yükleme koşullarına maruz kaldığı ortaya çıktı. Bu doğrultuda patentbaşvurusu yapılan yeni buluş sayesinde, elektrikli otobüslerin tavan sistemleri için gerçek müşteri kullanım koşulları test ortamında simüle edebiliyor.

Zaman ve maliyetten tasarruf

Hidropulsile yapılan testlerde, araç tavan sistemlerinin tasarım ömürleri ile ilgili sonuçlar 3 hafta gibi çok kısa sürede belirlenebiliyor. Bu sayede ürünlerin geliştirme aşamasında çok hızlı aksiyonlar alınabiliyor.

Patent başvurusu yapılan yeni buluşuntavan sistemi testlerinin bütün halinde geçekleştirilmesine olanak sağlaması sayesinde, maliyeti çok daha yüksek olan kötü yol pisti testlerinin gereksinimi de azaltılıyor.

Patent başvurusu yapılan yeni buluş, sadece tavan bileşenlerinin testinde değil aynı zamanda geniş yüzeyli, büyük geometrik ölçülere sahip farklı bileşen ve sistemlerin dayanım testlerinde de kullanılıyor. Geliştirilen test metodu ile elektrikli araçların tavanındaki, bateri, yan agrega ve yakıt hücreleri tüplerinin taşıyıcıları ile bunlara ait yan paneller, bakım kapakları gibi tüm bileşen ve sistemlerin ömür testleri gerçekleştirilebiliyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.