Laleli Sanayi ve İş insanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca: LALELİ bir bütündür, bu doku asla bozulmamalı! « Güle Güle Gazetesi

29 Mayıs 2024 - 07:55

Laleli Sanayi ve İş insanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca: LALELİ bir bütündür, bu doku asla bozulmamalı!

Laleli Sanayi ve İş insanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca: LALELİ bir bütündür, bu doku asla bozulmamalı!
Son Güncelleme :

29 Ekim 2023 - 14:56

157 views

Laleli, Türkiye’nin cari açığının kapanmasına katkı sağlayan en önemli ihracat merkezlerinden birisi. Her türlü ilgiyi hak eden bir adres… Laleli’nin önemine dikkat çeken LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, ‘İşyerleri, otelleri, terminali ve tarihi dokusuyla Laleli bir bütündür. Bu bütünlük bozulursa, kaybeden sadece esnaf değil, Türkiye olur. Dolayısıyla bu doku kesinlikle ama kesinlikle bozulmamalı’ diye konuştu.

BAVUL ticaretiyle ülkenin  en önemli ihracat kalelerinden birisi olan Laleli, her dönem Türkiye’yi sırtlayan cıvıl cıvıl bir merkez konumunda. Çok yüksek miktarda bir ihracattan söz ediliyor.

Bu rakam her yıl katlanarak artıyor ve Laleli ülkeye döviz akıtan adreslerin başında yer alıyor. Dolayısıyla merkezi hükümet ve yerel yönetimin yapması gereken, bu yapıyı korumak ve tabii ki de desteklemek olmalı.

Laleli’de son durum ne, neler yapılıyor, neler yapılmalıdır?

Tüm bu soruları, bu ticaret merkezinin geliştirilmesinde çok büyük rolü olan  Laleli Sanayi ve İşinsanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ile konuştuk.

Laleli bir ticaret cennetidir

İşte LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca’nın açıklamaları: Öncelikle Laleli’nin önemini anlayabilmek için yabancıların burayı neden tercih ettiğine bakmak gerekiyor.

Şöyle bir örnek vereyim: Bir turist otobüse binip sabah erken saatte Emniyet Terminali’ne geliyor. Cebinde parası var, alış veriş yapacak.

İlkin hemen yanı başında bir otele gidip dinleniyor, duşunu alıp dışarı çıkıyor. Ayakkabı mı alacak, giysi mi, yaşam malzemeleri mi; hepsi ayağının dibinde. Yani adres adres gezmek zorunda değil.

Aynı gün içerisinde alış verişini yapıyor, aldıklarını yine tırlara veya kargoya verip gönderiyor, kendisi de otobüsüne binip ülkesine dönebiliyor.

Düşünün; İstanbul gibi trafik kaosunun yaşandığı bir megapolde bir günde bütün işlerinizi halledip ülkenize dönebiliyorsunuz.

Var mı böyle başka bir merkez daha! Açık söylüyorum bunun başka bir örneği daha yok! Öte taraftan gelenler işin yanı sıra gezmek de mi istiyor; zaten bulunduğu yer tarihin derinliği; yani tarihi yarımada, yani Suriçi… Biz laleli esnafı ve Laleli Sanayi ve İşinsanları Derneği olarak, bu merkezi korumak, daha cazip hale getirmek ve büyütmek için yıllardır yılmadan mücadele ve uğraş veriyoruz.

Evet zaman zaman yerel yönetim ve merkezi hükümetten destekler aldık; ama Laleli çok daha büyük destekleri hak eden bir kompleks bir ticaret merkezi.

Ülkemizin ekonomik durumu ortada, dövize çok ciddi ihtiyaç var ve ben inanıyorum ki Laleli’yi desteklerle hakettiği konuma getirbilirsek çok önemli bir adım atmış oluruz…

Asla yapılmaması gereken ise, yukarıda saydığım bütünlüğü bozmak. Yok esnaf yerinde kalsın da ulaşım ve nakliyeyi başka yerlere taşıyalım derseniz, ülkeye bavul ticareti için gelen turist bir daha asla gelmez. İşleyişi kolaylaştıralım, altyapıyı geliştirelim, düzenleyelim, ulaşımı daha da rahatlatalım ama dokuyu kesinlikle bozmayalım…

Altyapı çalışmaları bitirilmelidir

Ordu Caddesi ve Yakın Çevresi Düzenleme İnşaatı çalışmalarına da değinen LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, ‘Bildiğiniz üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aldığı kararla caddeyi araç trafiğine kapatmıştı.

Bu kararın ardından Ordu Cadde’sini yenileme çalışmaları başlatıldı.

Ancak nedense bu çalışma bir türlü tamamlanamadı.  İnşaat yüzünden ortalık toz toprak, çamur… Esnaf büyük mağduriyet yaşıyor ve ticaret sekteye uğruyor. Konuyu Büyükşehir yetkilileriyle birkaç kez görüştük. Bizlere çalışmaların 15 Ağustos 2023’ta tamamlanacağını söylediler. Şimdi eylülün sonundayız, hala biten bir şey yok’ çalışmaların hızlandırılarak bir an evvel bitirilmesini talep ediyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile sıcak diyaloğumuz var. Bugüne kadar pek çok konuda görüştük ve taleplerimize olumlu geri dönüşler aldık. Yıkarıda da dikkat çektiğim gibi, kendilerinden Laleli’deki dokuyu bozmamalarını rica ediyoruz’ şeklinde konuştu.

NEDEN LALELİ?

ESNAFA VE TİCARET İÇİN GELEN TURİSTLERE SORDUK; İŞTE CEVAPLAR

TÜRKİYE kurlara bağlı olarak, yabancılar için bir ucuz cennete dönüştü. Her gün binlerce yabancı ülkemize gelip alış verişini yapıp ülkesine geri dönüyor. Balkan ve Kafkas ülkelerinin en çok tercih ettiği adres ise, ülkemizin ihracat kalelerinden birisi olan Laleli… Gün boyu cıvıl cıvıl ticari hareketlilik yaşanıyor. Peki yabancılar neden Laleli’yi tercih ediyor; bu soruyu bölge esnafına ve bavul ticareti için gelen yabancılara sorduk. Nedenini o kadar çarpıcı cümlelerle açıkladılar ki, hiçbir söze hacet kalmıyor. Ticarette ulaşımın önemine dikkat çeken yabancılar, mallarını ne kadar kolay aldıklarını, ne kadar kolay taşıdıklarını ve ne kadar kolay ülkelerine gönderdiklerine vurgu yaptılar. İşte esnaf ve yabancıların söylediklerinin özeti:

ESNAF CEPHESİ:

ALLAHA bin şükür bu aralar işler cıvıl cıvıl… Her gün binlerce insan Laleli’ye gelip, bavullar ve çuvallar dolusu alış veriş yapıp ülkelerine dönüyor. Döndüklerinde de ülkemize önemli oranda döviz bırakıyorlar. Gelelim Neden Laleli sorunuzun cevabına… Ticarette en önemli husus ulaşım ve erişimdir. Her şeye erişebiliyor ve bunları gitmesi gereken yere kolaylıkla ulaştırabiliyor musunuz; işte önemli olan bu…

Laleli’de her türlü tekstil, gıda, temizlik ve yaşam malzemesinin yanı başınızda tedarik edebiliyorsunuz.

Peki ulaşım; işte bu noktada da Laleli ve Aksarayın hemen yanıbaşındaki Uluslararası Emniyet Terminali imdadınıza yetişiyor. Biliyorsunuz, Laleli yayalaştırıldı. Araç trafiği yok. Yabancı geldi benden malzemesini aldı; çekçeklerle yani insan eliyle aldığı malzemeyi yanı başımızdaki Terminale götürüyor, oradan da gimesi gereken ülkeye gönderiyoruz. Tüm bu nakliyat, yani ulaşım dakikalar içerisinde gerçekleşiyor. Bu bir nimet; hem bizler hem de yabancılar için. Daha iddialı bir şey söylüyorum; Emniyet Terminali damarlarımıza kan pompalayan kalbimiz niteliğindedir. El üstünde tutulmalı, korunmalı ve hatta daha da işlevsel hale getirilmelidir. Ülke menfaati de bunu gerektiriyor. Gerek merkezi, gerekse de yerel yönetime bu noktada önemli sorumluluk düşüyor.  

TURİST CEPHESİ:

TÜRKİYE, gerçekten de çok ucuz ve malları kaliteli bir ülke. Buradan alış veriş yapmak bizim için son derece kârlı. Bu yüzden günübirlik gelip alış verişimizi yapıyor, ülkemize geri dönüyoruz. Yol parasına rağmen daha kazançlıyız. Tabii ayrıca İstanbul’un güzelliklerini de gezip görebiliyoruz. Siz Neden Laleli’yi tercih ettiğimizi sordunuz. Aslında bunun cevabı çok basit; şöyle ki: Ben Gürcistan’dan geliyorum; otobüse binip terminalde indim. Biraz dinlendikten sonra, ihtiyacım olan ürünleri temin etmek üzere harekete geçtim. Bakıyorsun ne lazımsa her şey yanı başında, adres adres dolaşmak zorunda değilim. Elbise aldım, tekstil ürünleri aldım, temizlik ve yaşam malzemelerimi aldım… Tüm bunları nasıl mı taşıyıp ülkeme götüreceğim; nakliye aracı tutmama gerek yok, taksiye binmeme gerek yok, bin bir zahmete katlanmaya gerek yok; hemen malları bir çek çekçiye verip yanı başımızdaki Terminale götürüyor, oradan da yükümün büyüklüğüne bağlı olarak ya otobüsle ya da kamyonlarla ülkeme götürüyorum. Tüm bunları saatler içerisinde yapabiliyorum. Bunu Laleli’den başka bir yerde yapma şansımız yok. Her ihtiyaca erişiminin de çok kolay olması bizim için büyük avantaj… 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.