Karsan Otonom e-ATAK Norveç Yollarına Çıkıyor! « Güle Güle Gazetesi

22 Temmuz 2024 - 08:28

Karsan Otonom e-ATAK Norveç Yollarına Çıkıyor!

Son Güncelleme :

28 Ocak 2022 - 23:19

3.338 views

Karsan, ürün yelpazesindeki yenilikçi teknolojileriyle adını uluslararası pazarlardaduyurmaya devam ediyor.Çevreci, sıfır emisyonlu ve son teknoloji elektrikli ticari araçlarıyla birçok kentin ulaşım altyapısını modernize eden veAvrupa’daki elektrikli araç filosunu 250 adedin üstüne taşıyan Karsan, başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Global anlamda elektrikli araç satış payının en yüksek olduğuülkelerden biri olan Norveç, otonom elektrikli otobüs tercihini Karsan’dan yana kullandı.ADASTEC tarafından geliştirilen flowride.ai Seviye 4 Otonom yazılımını kullanan ve planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen Karsan Otonom e-ATAK, Avrupa’nın ilk kez bir şehir hattında kullanılacak ve Stavanger şehri yolcularını taşıyacak.Gece veya gündüz, her türlü hava koşulunda 50 km/s hıza otonom sürüşte çıkabilenaraç, bir otobüs sürücüsünün yaptığı; rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama ve benzeri tüm işlemleri sürücüsüz olarak gerçekleştiriyor. Norveç’e gerçekleştirilen otonom elektrikli otobüs teslimatı hakkında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Kuzey Avrupa pazarına ilk ihracatımızı 8 metrelik elektrikli otonom otobüsümüz e-ATAK ile gerçekleştirdik. Teslimatını gerçekleştirdiğimiz aracımızın Avrupa’daşehir içinde ilk yolcu taşıyacak otonom teknolojili bir otobüs olması sadece Karsan için değil Türk otomotiv sanayi içinde çok büyük bir anlam taşıyor. Bu ihracatımızla birlikte Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşımın geleceğine yön vermeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mobilitenin geleceğinde bir adım önde olma vizyonuyla çağın ihtiyaçlarına uygun toplu taşıma çözümleri sunan Karsan, Amerika ve Avrupa’nın gerçek yol koşullarına hazır ilk Seviye 4 otonom özelliklerine sahip otobüsünü,ilk olarak Avrupa’da Romanya’ya teslim etmişti. Kuzey Avrupa’dan gelen sipariş ile Karsan, elektrikli araçların pazarın büyük bir bölümünü oluşturduğu Norveç’e elektrikli otonom otobüsünü ihraç etme başarısına imza attı.Norveç’in Stavanger şehrinde rota çalışmalarına başlayanOtonom e-ATAK,

Karsan’ın Kuzey Avrupa pazarına ilk elektrikli araç teslimatı olmasıyla da öne çıkıyor. Özel operatör VY Buss’a satışı yapılan ve bölgenin yenilikçi taşımacılık şirketi Kolumbus tarafından hizmete sunulacak olanOtonom e-ATAK, Avrupa’nın “şehir hattında kullanılacak ve şehiriçiyolcularınıtaşıyacak ilk elektrikli otonom otobüsü” unvanını da kazanıyor. Karsan Otonom e-ATAKmodeli,8 metre sınıfında Avrupa ve Amerika’da üretilen tek model olarak öne çıkıyor. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, “Kuzey Avrupa pazarına ilk ihracatımızı 8 metrelik elektrikli otonom otobüsümüz e-ATAK ile Norveç’e gerçekleştirdik. Teslimatını gerçekleştirdiğimiz aracımızın Avrupa’da şehir içinde ilk kez gerçek yolcu taşıyacak otonom teknolojili bir otobüs olması sadece Karsan için değil Türk otomotiv sanayi içinde çok büyük bir anlam taşıyor. Bu ihracatımızla birlikte Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşımın geleceğine yön vermeye devam ediyoruz” dedi.

ADASTEC CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker: “Karsan ile ortaklaşa yürüttüğümüz, flowride.ai Seviye 4 otonom sürüş yazılımı platformumuza sahip Otonom e-ATAK aracı ile Norveç’te bulunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Toplu taşıma operasyonlarını daha verimli, konforlu ve güvenli hale getirme misyonumuz ile “zamanın ötesinde toplu taşıma” vizyonumuzla geleceğin mobilitesinin yenilikleri için çalışmayı sürdürüyoruz. Kolumbus ve Vy’nin Stavanger şehrindeki bu önemli kilometre taşında yer almak bizim için büyük mutluluk” sözlerini kullandı.

 

300 km menzil, Seviye 4 otonom yazılımı

Karsan Ar-Ge tarafından yürütülenOtonom e-ATAKmodelinde, bir başka Türk teknoloji şirketi ADASTEC’le işbirliği yapıldı. ADASTEC’in geliştirdiği Seviye4 otonom yazılımları,Otonome-ATAK’ın elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegre edildi. Otonom e-ATAK, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alan ve 230 kW güce ulaşarak müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.Karsan Otonom e-ATAK’ın sahip olduğu 8,3 metrelik boyutları, 52 kişilik yolcu kapasitesi ve 300 km’lik menzili, Otonom e-ATAK’ı sınıfında öncü konuma getirdi. Otonom e-ATAK, AC şarj üniteleriyle 5 saatte, DC ünitesiyle de 3 saatte şarj olabiliyor.

 

Tüm hava koşullarında kusursuz görüş

ADAS özelliklerinin daha da ilerisinde sürüş yardımcı sistemlerine sahip olan Otonom e-ATAK’tagelişmiş LiDAR sensörleri yer alıyor.Bu sensörler, lazer ışık demetleri göndererek en kritik açılarda bile 120 metreye kadar bir  mesafede etkin şekilde çalışıyor ve etraftaki objelerin santimetre hassasiyetinde 3 boyutlu olarak belirlenmesini sağlıyor. Ayrıca, ön kısımda yer alan radarın yaydığı radyo dalgaları 160 metreye kadar objelerin tespitini ve hareketini tüm hava koşullarında algılıyor. Kendi kendine hareket edebilen sürücüsüz araç teknolojisi, insan faktörüne ihtiyaç duymadan yolu, trafik durumunu ve çevre şartlarını rahatlıkla algılayabiliyor.

 

Yayalar ve diğer canlılara karşı ekstra güvenlik

RGB kameralarla aracın 6 farklı noktasında yüksek çözünürlüklü görüntüleri işleyerek hem objelerin mesafelerini ölçerken hem de objeleri tanımlayabilen Karsan Otonom e-ATAK, araç, yaya veya diğer objelere ait ayrımı kolayca gerçekleştiriyor. Öte yandan, sahip olduğu termal kameralar sayesinde ışık ve hava koşullarından etkilenmeden aracınetrafındaki canlıların sıcaklık değişimlerini algılayabilen ve buna göre tespitte bulunabilen Otonom e-ATAK, böylece yayalara ve diğer canlılara karşı ekstra güvenlik sağlıyor. Otonom e-ATAK’tayüksek hassasiyette konum bilgisi ileten yüksek çözünürlüklü haritalar, GNSS, ivme ölçer ve LiDAR sensörleri sayesinde ise aracın konumu hassas ve güvenli bir şekilde belirlenebiliyor.