BAŞKA ÇARE YOK « Güle Güle Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 18:50

BAŞKA ÇARE YOK

BAŞKA ÇARE YOK
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2022 - 19:52

1.523 views

Kaptan yetişmiyor, nitelikli kaptan da cazibesi olmadığı için bu sektöre gelmiyor. Elimizdeki kaptana iyi bakıp onu memnun etmezsek, ‘kaptan yok’ demeye devam ederiz. Kaptanın karnı doyacak, iyi dinlenecek ki; gözün kapalı otobüsünü ve yolcunu emanet edebilesin

FACİA boyutunda peş peşe trafik kazaları meydana geldi. Hemen hepsinin sebebi de, kaptan kaynaklı. Ara ara unutsak da, kaptanlık konusu bir kez daha gelip gündeme oturdu. Ve bu sorunu çözemezsek, kazalar devam eder, sonunda da kaptansız kalırız. Peki bu sorunu nasıl çözeriz? Aslında reçete de belli; mesleği cazip hale getirmek! Bizim yapabileceklerimiz var, mevzuatlarla destek almamız gereken noktalar var. Federasyonlar, mevzuat boyutunda bir takım girişimlerde bulunuyor. Çalıştay ve şuralarda bu konu gündeme getirilecek, yasal olarak neler yapılması gerektiği noktasında çözüm önerileri sunulacak. Asıl önemli olan ise, bizim neler yapacağımız. Bildiğiniz gibi otobüs kaptanı yetiştiren sadece birkaç yüksek okul var. Buradan mezun olanların neredeyse tamamı, kamuda; yani belediyelerde çalışmayı seçiyor ve hemen de iş bulabiliyorlar. Gelip otobüsçümüzün kapısını çalan yok; çünkü iş koşulları ağır, ücret düşük.

ÖZELLİKLE sezon gibi yoğun dönemlerde dinlenme imkanları oldukça az. Belki birkaç saat otobüsün içerisinde uyuyabiliyorlar; tabii buna da uyku denirse! Dönüp bakıyorsunuz; ağır bir meslek olmasına rağmen asgari ücret seviyesinin üstünde çalışan sayısı çok az.  Birde sezon bitip işler düştüğünde; başlıyor ücretsiz ‘tatil’…  Hal böyle olunca da  işin cazibesi kayboluyor.  Sosyal imkanları yüksek iş bulan arkasına dönüp bakmıyor. Ve biz sızlanmaya devam ediyoruz ‘kaptan bulamıyoruz’ diye… Evet bizim de ekonomimiz bozuk, istihdamda zorlanıyoruz; ama bunlar bizim ekmeğimiz, varlık nedenimiz! Allah göstermesin ölümlü bir kaza yaptıklarında malınız, mülkünüz ve firmanızın prestiji elden gidebiliyor. Bu daha mı iyi? Avrupa’nın pek çok ülkesinde de kaptan sıkıntısı var. Hükümetlerin de desteğiyle mesleği mali ve sosyal anlamda cazip hale getiriyorlar. Sektör olarak hükümetten alacağımız destek ile bu sorunu daha hızlı çözebiliriz.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.