ATO 57. Komite, can alıcı sorunların çözümü için bakanlıktan destek istedi « Güle Güle Gazetesi

19 Haziran 2024 - 06:48

ATO 57. Komite, can alıcı sorunların çözümü için bakanlıktan destek istedi

ATO 57. Komite, can alıcı sorunların çözümü için bakanlıktan destek istedi
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2024 - 9:02

91 views

Tavan fiyat uygulaması ve buna dayanılarak kesilen cezalar, Ramazan Bayramı tatilini otobüsçüye zehir etti. Sezonda da sıkıntı, ziyadesiyle yaşanacak… ATO’daki sektör temsilcileri bu ve benzeri acil sorunların çözümü için Ulaştırma Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar’ı ziyaret etti, çözüm için destek talebinde bulundu. 

OTOBÜS sektörü bir yandan artan maliyetlerle boğuşurken, diğer taraftan da müfredattan kaynaklanan sorunlar nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Hele kimi uygulamalar var ki, mantığa sığmadığı gibi kabul de edilemez… Mesela tavan fiyat gibi… Şehirlerarasında farklı taşıma modları var. Bunlar rekabet halinde. Ama rekabet adil değil, çünkü birisine her türlü serbestlik tanınırken, bir diğerine engeller konuyor. Havayollarında tavan fiyat olsa da, uygulanmıyor ve cezası yok. Trende de öyle! Hatta sübvansiyonla maliyetlerin bile çok çok altında yolcu taşınıyor. Ama söz konusu şehirlerarası otobüs olunca, durum değişiyor. Hadi bayram oldu, yaz hareketliliği oldu deyip fiyatını yükseltmeye kalktığında, başın tavana çarpıyor. Alsana bol keseden ceza! Nitekim bunu yakın zamanda, Ramazan Bayramı tatilinde yaşadık. Otobüsçüye 5 milyon ceza kesildiği övünülerek dile getirildi. Sadece bu mu, değil elbette: bunun gibi daha pek çok sorunla boğuşuyor otobüsçü.

Sektörün en aktif temsilcilerinden birisi olan Ankara Ticaret Odası 57. Komite, işte tüm bu acil sorunları  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar’a taşıyarak, çözüm için destek istedi. Konuyla ilgili olarak Komite’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

‘Ankara Ticaret Odası 57. Komite olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar’ı ziyaret ettik. Komite Başkanı Muhammet Sarıtaş, Komite Üyeleri Mustafa Tekeli, Ufuk Bababalım, Haluk Şenpolat ve ATO YK Üyesi Ali Yıldız, Ato Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf Özbek ve Daire Başkanı Kerim Cicioğlu ile 16 maddelik sektörel konular hakkında istişare edildi. Başta fiyat tarifelerinde yaşanan sorunlar, Yüzde 30 tarife altı bilet kesilmesi kuralının uygulanmaması, tarife yenileme süresinin 4 aydan 1 aya düşürülmesi, e-bilet ve U-EDTS sistemine tüm firmaların dahil edilmesi, çocuk ve engelli bileti konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, çocuk ve evcil hayvan taşınmasında THY’nin uyguladığı şartların sektörde de uygulanması, uyarma cezası üst sınırının arttırılması ve firmalara ödeme yapmak için bir mesai günü ek süre verilmesi, UKOME kararları ile belediye kararları arasında sektörün yaşadığı sorunlar, bayram döneminde D2 ve B2’li araçların geçici ve ücretsiz olarak D1 veya B1’e özmal bireysel oranına bakılmaksızın resmi olarak eklenmesi, 1 Temmuz 2024’te dolacak olan küçük minibüslerle ilgili sürenin uzatılmaması, 25 koltuk altında çalısan araçlara denetim yapılması, Ankara çevreyolu ve Ankara-Niğde otoyolunda otobüsler için mola tesisleri yapılması gibi konular konuşuldu.

FOTO ALTI YAZI= Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Durmuş Ünüvar, Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yıldız, ATO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf Özbek, Komite Başkanı Muhammet Sarıtaş, Komite Üyeleri Mustafa Tekeli, Ufuk Bababalım ve Haluk Şenpolat…

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.