• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Yüksek akaryakıt vergileri ‘kaçağı’ tetikliyor

6 Aralık 2017
Yüksek akaryakıt vergileri ‘kaçağı’ tetikliyor

SON zamlarla birlikte akaryakıt fiyatları tavan yaptı. Bu fiyat yükselmelerinden, en çok mağdur olan kesim, elbetteki ticari araç sahipleri ve çiftçilerdir.

Aslına bakarsanız, tüm toplumun kaybı büyük oluyor.

Bu arada, akaryakıt istasyon sahipleri de, bu zamlardan kendilerinin olumsuz yönde etkilendiğini ifade edip, vergi kaçağına dikkat çekiyorlar.

Akaryakıt kaçakçılığı, maalesef Türkiye’nin hiç bitmeyen sorunlarının başında yer alıyor.

Bu konuya gelmeden önce kaçakçılık nedir, neden yapılır ve hangi ülkelerde daha fazla yapılır konularını biraz açmak istiyorum.

Kaçakçılık, hepimizin bildiği üzere; bir malın yasalara aykırı olarak gizli yollardan bir ülkeye sokulması ya da bir ülkeden çıkarılmasıdır. Bunu yapanlara da kaçakçı denir.

Gümrük vergisinden kaçmak, ihracat ya da ithalat yasağını aşmak için başvurulan yasadışı bir yoldur.

Özellikle yüksek gümrük duvarları veya vergilerle ticari değeri yükselen ürünlerin kaçakçılığı yapılır. Akaryakıt da bu anlamda en kârlı kaçakçılık ürünlerinin başında yer alıyor.

Kaçakçılığın boyutu ülkeden ülkeye değişiyor. Bu değişkenliğin en önemli nedeni, bir malın ülke içerisindeki fiyatıdır. Ucuz bir malın kaçakçılığı yapılmaz; ancak vergiler nedeniyle malın fiyatı yüksek ise, o mal kaçakçılık açısından çok cazip hale gelmektedir.

Şimdi gelelim Türkiye’ye ve akaryakıt kaçakçılığına…

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’ye yakın zamana kadar yıllık ortalama 11 milyar dolarlık kaçak akaryakıt giriyordu.

Türkiye açısından çok büyük bir rakamdı… Akaryakıt kaçakçılığının neden yapıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz; yüksek vergiler nedeniyle pompa fiyatları çok yüksek. Dolayısıyla ilk yapılması gereken, akayakıt üzerindeki yüksek vergilerin indirilmesidir. Vergi oranları düştükçe fiyatlar ucuzlayacak insanlar da risk alıp kaçak akaryakıt veya 10 numara yağ kullanmayacaktır.

Yapılması gereken tek şey bu! Evet gümrüklerde tedbir alın, kaçağın ülkemize girmesini engellemeye çalışın; ama sadece güvenlikçi önlemlerle bu yasadışı faaliyeti sonlandıramazsınız.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."