• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Yolcu köprü mecburiyetinden çok rahatsız’

14 Kasım 2016
‘Yolcu köprü mecburiyetinden çok rahatsız’

OTOBÜS firmaları, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yatırımlarını yapıyor; ülke ekonomisine katkıda bulunmayı sürdürüyor. İstiyorlar ki devlet önlerini kesmesin, ülkelerine daha fazla katkıda bulunsunlar. Ancak son bir yılda yaşanan olumsuzluklar ve 3. Köprü mecburiyetinin getirdiği yüksek maliyet, önemli sıkıntılara yol açıyor. Sektörde başarılara imza atmış, ASTOR Seyahat’in yeni sahibi Adnan As da, köprü maliyetinden rahatsız. Köprünün; ek maliyetin yanı sıra yolculuk süresini de hayli uzattığını dile getiren As, bu durumdan yolcularının da rahatsız olduğunu söylüyor. Bu sene önemli otobüs yatırımları gerçekleştiren Adnan As, ‘Durmak yok, yatırıma devam’ diyor. İşte Asoğlu ile yaptığımız kısa söyleşimiz:

GÜLEGÜLE: Firmanızdan, hizmet anlayışınızdan ve filonuzdan söz eder misiniz?

AS: Şanlıufra merkezli bir firmayız. Amacımız, her zaman hemşehrilerimize en kaliteli hizmeti sunmak.

Bugüne kadar bu konuda başarılı olduk ki; yolcu bize güveniyor ve bizi tercih ediyor. Ancak bizler hep daha iyisini yapmaya odaklanmış vaziyetteyiz.

Bu çerçevede yapılanıyor, bu çerçevede yatırımlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Hali hazırda filomuzda 4 adedi 2016 Mercedes-Benz Tourismo olmak üzere 20 aracımız var. Mayıs ayında 6 adetlik bir otobüs yatırımı daha düşünüyoruz. Bu süre içerisinde bireysel otobüsçülerimiz araçlarını yenileyecek; öyle ki 2013 modelin altında araç çalıştırmayacağız. Yatırımda, her zaman yolcu beklentisini karşılayacak 2+1 koltuk donanımlı en iyi araçları alacağız.

 

GÜLEGÜLE: Hali hazırda kaç sefer yapıyorsunuz?

AS: Şuan Şanlıurfa’dan 22 adet araç kalkıyor. 22 araç geliyor, 22 araç gidiyor. Filomuzdaki mevcut araç sayımız bunun için yeterli. Dediğim gibi Mayıs 2017’de alacağımız araçlarla sefer sayımızda da artış olacaktır.

 

GÜLEGÜLE: Sektörün yaşadığı sıkıntıları hakkında görüşünüz nedir?

AS: Sektör zor bir dönemden geçiyor. Mazot, sigorta, kasko gibi giderler bizleri gerçekten zorluyor. Otobüsçü şuan para kazanmıyor. Bu noktada herkesin kendisine göre önlemler alması gerekiyor. Yaptığımız ticaret, yani para kazanmak. Bugün para kazanamıyorsak, mutlaka oturup her şeyi gözden geçirmeliyiz.

 

GÜLEGÜLE: Sizce bu sorunların çözümü için öncelikle ne yapılmalıdır?

AS: Hükümetimizden isteğimiz, denizcilere ve havacılara yaptığı mazot indirimini bizlere de yapması.

Bu arada gerçekten otogar çıkışları da mevcut koşullar gözönüne alındığında çok pahalı. İstanbul’dan Urfa’ya gittiğinizde çok sayıda otogara giriş çıkış yapmak zorundasınız. Otogarın dışında yada başka yerde yolcu indirdin mi 400 TL ceza kesiliyor. Bundan dolayı da çok sıkıntılıyız.

 

GÜLEGÜLE: 3. Köprü açıldıktan sonra maliyetleriniz ne oranda arttı? Peki siz bilet fiyatlarında bir artış yaptınız mı?

AS: Öncelikle yol uzadığı için 50 litre mazot harcıyoruz. Bunun yanında köprü ve otoyola yüksek ücret ödüyoruz. Bir de saat farkı oldu ki; araçlar otogarlara en az bir saat geç gelmeye başladı. Bu bir saat gibi fark; yolcumuzu da hayli rahatsız ediyor. Köprüyle gelen bu ek maliyeti taşıma fiyatlarımıza yansıtmıyoruz; çünkü yansıtamıyoruz..

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."