• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Yeni otogar arayışı ne kadar doğru!

29 Mart 2017
Yeni otogar arayışı ne kadar doğru!

GERÇEKTEN de İstanbul’da yeni otogar ihtiyacı var mı; yoksa bir takım ara terminallerle sorun çözülebilir mi? Bunun çok iyi düşünülmesi, araştırılması gerekiyor. Aksi halde, birçok ilde olduğu gibi İstanbul’da da bir otogar felaketi yaşanabilir. Mersin’e baksanıza; otogar 2015 yılında bitirildi ve hizmete açıldı. Aradan iki yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, taşlar hala yerine oturmadı. Belediye, otogarı yaptığına ve bir gruba ihale ettiğine bin pişman oldu. İhaleyi alan firma da mağdur oldu, oradaki esnaf arkadaşlarımız da…

Demek ki, bir işi baştan yanlış yapmamak lazım; çünkü yaptıktan sonra bunu düzeltmek imkansız gibi. Şimdi İstanbul’un her iki yakasına otogar yapılması gündemde. Hatta gazetemizin geçen haftaki manşetine bakılırsa, otogarların yeri belirlenmiş, projeleri tamamlanmış ve dahası hizmete açılacağı tarihler bile belli. Yer, Arnavutköy yakınlarındaki Işıklar Köyü… Yani kentin dışında… Bayrampaşa Otogarı’na göre İstanbul’dan 26 kilometre daha uzak. Yani yolcu da otogara gitmek için eziyet çekecek, firmalar da yolcularını kentiçinden alıp otogara taşımak için büyük eziyet çekecek. Tabii uzayan yol için de daha fazla servis masrafı ödeyecek.

Ben daha önceki yazılarımda da sık sık dile getirdim; mevcut Bayrampaşa Otogarı, konumu ve kapasitesi itibariyle İstanbul’un otogar ihtiyacını, çok daha uzun yıllar karşılamaya yeter. Kent trafiğini olumsuz etkilemeyen otogarımız, aynı zamanda ‘erişilebilirlik’ açısından da Türkiye’nin en iyi otogarlarından birisi. Yolcu, Avrupa yakasının neresinde olursa olsun; hatta Marmaray ile Anadolu yakasındaki yolcular bile rahatlıkla otogara ulaşabiliyor. Kentin dörtbir yanına giden metro, otogardan geçiyor.

Buradan İstanbul’un ana merkezlerine İETT ve özel halk otobüsleri gidiyor. Otogarın yanıbaşında tüm ilçelere giden minibüsler mevcut. Tabii neredeyse her semte ücretsiz taşıma yapan firmaların servisleri de var… Otogardaki maksat zaten bu değil mi? Yolcu rahatlıkla gelip gidebilsin… Mantık başka ise, yani otobüs taşımacılığını cezalandırmak ise, buna cevap farklı olacaktır. Yok amaç yer hizmetleri sunmak ise, önemli olan; en kısa sürede, en kolay erişimdir. Dolayısıyla büyük yatırımlar yapacağınıza, taa oralara kadar raylı sistemler götüreceğinize, kentiçi ulaşımla bağı geliştireceğinize, gelin mevcut otogarı rehabilite edin, restore edin! Anadolu yakası için arayış olabilir; -ki bunun kente yakınlığı çok önemli- ancak Avrupa yakası için arayışı yerinde bulmuyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."