• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

YENİ MEVZUAT

8 Mayıs 2017
YENİ MEVZUAT

BUGÜNLERDE temel konumuz mevzuat değişikliği. Bu nedenle bu hafta, başından beri, mevzuat değişikliği ile ilgili gelişmelere değinmek isterim. Bu değişiklik, sektör için çok önemli ve artık zaruri ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu yüzden, tüm sektör, bu konu ile ilgili gelişmeleri başından beri izliyoruz. Tabi kamuoyuyla paylaşıldığı kadarıyla.

2004 yılında, yine sektörün girişimleri sonucu hazırlanan, Karayolu Taşıma Yönetmeliği; o günden bugüne kadar birçok defa değişime uğradı. Gerek sektör dinamikleri gerekse serbest piyasa ihtiyaçları doğrultusunda her seferinde kısmi birtakım değişiklikler geçiren yönetmelikte, artık köklü bir değişiklik yapma zamanı gelmişti. Sektörün tamamına yakınının hemfikir olduğu bu zaruriyet bakanlıkça da hissedilmiş ve fark edilmiş olacak ki, yakın tarihte bakanlık tarafından bu değişiklik için düğmeye basıldı. Bu seferki değişiklik diğerlerinden farklıydı, çünkü bakanlık sektörü yakından etkileyecek birçok ciddi değişiklik içeren bir paket hazırlama niyetindeydi. Yönetmelik, bir nevi baştan sona yenilenecekti. Üstelik bu sefer, sürece sektör temsilcileri de dâhil edilmişti. Bakanlık, bugüne dek hiç olmadığı kadar, sektöre yakınlık gösterdi. Sürecin başlamasıyla, sektör temsilcileri ve bakanlık yetkilileri birkaç toplantı düzenlediler. Bakanlık sektörün taleplerini sordu, sektör bakanlığın aklındaki taslağı tam olarak anlamaya çalıştı. Bir süre böyle geçtikten sonra, sektör temsilcileri bakanlığa sektörün taleplerini oluşturan bir öneri sundular.

Bakanlığın, sektörü ilgilendiren böyle önemli bir konuda, sektörün görüşleri doğrultusunda hareket etme girişimi çok önemli bir hamleydi. Öte yandan bu fırsat, bugüne kadar sesini duyurmak için büyük mücadele vermiş olan sektörümüz için bulunmaz nitelikteydi. Ben, sektörün bu fırsatı tam anlamıyla değerlendiremediği görüşündeyim. Bakanlığa sunulan ortak taleplerin birçoğunun aslında ortak talep olmayışı bunun yegâne sebeplerinden birisi. Öte yandan; oluşturulan talepname, kendi içinde barındırdığı çelişkilerle, kafa karıştırıcı nitelikteydi. Sektörün büyük kısmının değil de sanki bir kısmının görüşleriyle hareket edilmiş algısı uyandıran bu çalışma, bakanlık tarafında da pek ilgi ve dikkat çekmedi haliyle. Burada sektör, kendisine sunulan altın tepsiyi layıkıyla dolduramadı. Bunun sonucunda da, gösterilen itibara layık olmadığı algısı yarattı. Akabinde, hatanın farkına varılmış olacak ki, birtakım düzeltme çalışmalarına girişildi lakin hiçbiri bakanlık nezdinde beklenen karşılığı bulamadı. Sektörün nabzı vakitlice tutulsaydı, bu gelişmelere sebebiyet verilmezdi diye düşünüyorum.

Bunca çaba ve çalışmanın sonucunda ise, bakanlık ve sektörün tekrar tekrar görüşmeleri neticesinde, ortaya çıkan sonuç herkesi olmasa da sektörün büyük kısmını tatmin eder nitelikte oldu.

Bu yönden bakıldığında, bakanlığın ön onay verdiği şekliyle yönetmelik, sektörün talep ettiği şekilden daha makul ve uygulanabilir yapıda. Henüz kesinleşmiş ve yayınlanmış bir yönetmelik yok ortada elbette, lakin son hali biraz olsun şekillenmiş gibi.

Yönetmeliğin, bu şekliyle de, sektörün taleplerinin bir kısmını karşıladığını söyleyebiliriz. Sektörün taleplerinin kalan kısmını karşılayabilmek için ise, öncelikle ülkede ticaret serbestîsini kaldırmak gerektiği gerçeğiyle yüzleşmeliyiz.

Nihai olarak, ortada güzel ve mevcut yönetmelikten çok daha başarılı bir yönetmelik taslağı var. Bu yönetmelik yayınlandığında, birçok meslektaşımızın mesleğini çok daha rahat ifa etmesine sebebiyet verecektir. Tek başına bu sebep bile, bu yönetmeliğin oluşumunda katkıda bulunan her bir ferde şükran duymak için yeterli.

Verilen emeğe, gösterilen çabaya ve her şeyden önemlisi atılan adımların temelindeki iyi niyete olan saygılarımla, bu sektör için iyi bir şeyler yapmak için çabalayan herkese teşekkürü bir borç bilirim.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."