• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Yeni fırsatlar kollanmalı!

17 Ağustos 2018
Yeni fırsatlar kollanmalı!

SEKTÖR, 3. HAVALİMANI TRANSFERLERİNDE KULLANILACAK 150 OTOBÜSLÜK İHALEYE KAYITSIZ KALAMAZ!

Turizm ve şehirlerarasında atıl kapasite olduğuna dikkat çeken Başkan Yıldırım; “Şehiriçi, havaalanı ve bölgesel taşımacılıkta ortaya çıkacak fırsatlar kollanmalı. İşbirlikleriyle en güçlü aktörlerden birisi olabiliriz” dedi.

150 otobüsün ihalesi İETT’den

BU sezon da gösterdi ki, sektörün iş hacmi ve kapasitesi sınırlı. Buna karşın, turizm ayağını da kattığınızda araç sayısı, kapasitenin çok üzerinde… Onlar yatardayken bile sigortaları, vergileri çalışmaya; haliyle de sermayeyi yemeye devam eder. Bunlara mutlaka iş bulunması gerekiyor. Turizmde ve şehirlerarasında yoksa, başka alanlar kollanmalıdır. Geçen hafta, ‘fırsat’ sayılacak önemli bir gelişme yaşandı. 3. Havalimanı yolcu transferinde kullanılmak üzere ilk etapta 150 otobüs için ihaleye çıkılacak. İhaleyi yapacak olan İETT, şehirlerarası ve turizm taşımacılarıyla bilgilendirme toplantısı yaptı. Kurumun bu katılımcı tutumunu takdirle karşılayan TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, ‘ucuz’a kaçılmaması gerektiğini söyledi.

Kalite, güven, konfor aranmalı

YILDIRIM, şunları dile getirdi: Bu işte ‘En ucuzu veren, en iyidir’ yerine, ‘Mesleki Yeterlilik’ kriteri aranmalı. Çünkü ucuz fiyat veren, kazanmak için maliyetlerden, kaptandan tasarruf etmeye kalkacak; bu da kaliteyi düşürecek, can güvenliğini tehdit edecektir. Dolayısıyla ulaşımda kalite, güvenlik ve konfor kavramlarını oturtmanın yolu layık ücretin verilmesinden geçiyor. Aksi taktirde bu yeni havaalanı ihalesi de ‘en çok parayı veren düdüğü çalacak’ şeklinde olacaksa sonuçlarına da hepimiz katlanmak zorunda kalacağız. Turizm ve şehirlerarası taşımacıların bu tür gelişmelere seyirci kalmaması gerektiğini de belirten Mustafa Yıldırım, yeni dönemde yeni arayışların kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

Güçlü birliktelikler kurmalıyız

YILDIRIM’ın sektöre çağrısı ise şöyle: Otobüs pazarı daralıyor. Turizm kış aylarında yok. Bu sektör yatırımlarını, kaynaklarını ve istihdam gücünü şehiriçi, bölgesel ve havaalanı taşımacılığına yönlendirmeli.  ‘Az olsun benim olsun’ mantığı değil, çok olsun paylaşalım mantığı olmalı.  Bu ve benzeri ihalelerde sektör olarak birleşip gücümüzü arttırmamız lazım. Yabancı şirketlerin gelip Türkiye’de ekmeğimize ortak olmalarını engellemeliyiz. Rakip olsak bile, belli konularda işbirliği yapmalıyız. Bu tür ihaleleri alıp, adil sayıda otobüs koyup taşımayı beraber yönetmeliyiz. Sadece İstanbul’da da değil, tüm bölgelerdeki kamusal taşımalar sektörün önünü açacaktır. Bu da farklı yapı ve daha büyük imkanları beraberinde getirir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN