• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Yeni adres Karadeniz açıkları

22 Mart 2017
Yeni adres Karadeniz açıkları

BİZ böyle sessiz sedasız yerimizde oturmaya devam eder, belediyelere ‘Bizi olabildiğince şehir dışına çıkarın, sorun değil.’ mesajı veren projeler sunmayı sürdürürsek olacak bu, benden söylemesi. Bizim önce iğneyle çuvaldızı yerlerinden çıkarıp paslarını iyice bir temizleyerek işe başlamamız lazım.

Sonrasında üzülmek istemiyorsak, yapmamız gereken bu. ‘Üzüleceksek üzülelim, kader.’ düşüncesiyle hareket edip kendi bacağımıza sıkmaya devam edeceksek o ayrı.

Gün geçmiyor ki, İstanbul’da yeni bir otogar senaryosu daha sahnelerde boy göstermesin. Son senaryo, öncekilere göre oldukça çarpıcı. Nedenler niçinler bir yana, bunun böyle olacağı yıllar öncesinden belliydi. Biz; kavgadan sonra, ‘Siz bir de karşı tarafı görecektiniz.’ edasıyla caka satan ergenler gibi birbirimize hava atarken, adamlar çalışıyorlar çünkü. Birkaç kez değindim, yine değineyim. Mevcut otogarın içine kadar gelen metro hattı ve diğer ulaşım hatları bizim için yapılmadı. Otogar etrafındaki şehirleşme, yeni ve lüks konut yapımı da bizim için değil. Büyük büyük alışveriş merkezlerini de kaptanlarımız vakit geçirsin diye inşa etmediler civara. Bunların hepsinin merkezinde bulunan otogar çoktan gözden çıkarılmış durumda anlayacağınız. Karşınızda bir kamu kurumu, yani devlet var. Ve devlet, planlarını uzun vadeli yapar. Üstelik bu planlar öyle kolay kolay da değişmez. Biz birbirimize tarih verirken, onlar çoktan otogarın yerine yapılacak projeyi oluşturmuşlardır bile. Mesele, planlar oluşturulmadan konuya dâhil olabilmekte. Yoksa böyle aklımızla oynar dururlar işte.

Biz bu otogarda birkaç yıl daha kalma çabasını ısrarla sürdürürken, büyükşehir yeni otogarın nereye yapılacağının kararını veriyor. Ve biz, burada birkaç yıl kazanabilmek uğruna, yeni otogarda en az otuz yıl kaybedeceğimizin farkında değiliz maalesef. Eğer bu mesleği uzun vadeli yapma hedefindeysek, önümüze değil, başımızı biraz kaldırıp olabildiğince ileriye bakmalıyız. Cevizlibağ-Avcılar hattını bize versinler biz orada da çalışırız diyorsak o ayrı. Sektörün büyük bir kısmı, bu işi en az iki-üç kuşaktır yapmakta ve yine büyük bir kesim üç beş kuşak daha bu meslekten vazgeçemez. Hal böyle olunca, arada bir, kendi geleceğimizi garanti altına alabilmenin yollarını da aramak lazım. Aynı konuyu sürekli tekrar etmek kimi zaman faydalı sonuç vermeyeceği gibi, kafa o noktaya sabitleneceği için, başka bir noktadan gelecek fırsatların da kaçırılmasına sebebiyet verebilir. Sektör olarak; mevcut otogarda kalma hevesimizi geçici bir süre rafa kaldırıp, Büyükşehir’e bir kez de yeni otogarın nereye yapılacağı konusunda fikirler götürmemiz gerek. Avrupa Yakası’nda yapılacak yeni otogarın konumu, sektör için hayati öneme sahip. Sektörün her ferdinin bu bilinçle hareket etmesi, sektörün bekası için şart. Mesleğimizin sürdürülebilirliğinin sorgulandığı bu günlerde, yapılacak küçük bir hata devasa bir sektörün kısa vadede çöküşüne sebep olabilir.

Otogarlar, bu mesleğin plazalarıdır. Bugüne kadar sektörün kalbinin attığı yer hep otogarlar oldu. Bunun yegâne nedeni; otogarların, bulundukları kentlerde, genellikle kolay ulaşılabilir konumda olmaları. Bugün sektöre en büyük darbe, otogarların trafik vb. bahanelerle en sakin kent merkezlerinde bile barınmalarına izin verilmemesi ile vurulmakta. Otogarların, birer dinlenme tesisi gibi, çevreyolu kenarlarına kondurulması sektör adına başlı başına bir hata ve sektör acilen bu duruma bir son vermeli. Gelgelelim; sektör bugüne kadar bu konuda hiçbir itirazda bulunmamakla birlikte, aksine bu projelere destek vererek kendi sonunu hazırlamakta. Bu nedenle, yeni otogar için dün Gaziosmanpaşa’dan bahsedilirken bugün Tayakadın ile nabız yoklanmakta. Biz sessiz kaldıkça, Karadeniz’e doğru yavaş yavaş açılmaları işten değil.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."