• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Yaşanan kriz değil, bir süre sonra bitecek olan bir kaos’

3 Ekim 2018
‘Yaşanan kriz değil, bir süre sonra bitecek olan bir kaos’

Cansın Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Üyesi Ali Can Ünal:

 

GÜLEGÜLE: Cansın Motorlu Araçlar kimdir? Bugüne nasıl geldiniz?

ÜNAL: 1986 yılında personel taşıma işine başladık. 1986 yılından beri bu sektörün içindeyiz. 93-94 yıllarında ise babam alım satım işine başladı. Balgat’da bir alt binada 97 yılından beri merkez yazıhanemizde satış yapıyoruz. Aile şirketiyiz. Ben üniversiteye başladığım yıllar yani 2003-2004’den beri 7/24 bu işin içinde babamın yanındayım. 2007-2008’den sonra da tamamen bayrağı elimize aldık ve ikinci kuşak olarak bu işi devam ettiriyoruz. 2011 yılından sonra personel taşımacılığı işine başladık. Bu işi mürferit yapıyorduk; Alemsa Turizm diye bir taşıma firması kurduk. Şuan 40’a yakın özmal aracımız var. Bu araçlar ile Ankara’da Başbakanlık, Hava kuvvetleri, Ticaret Odası, Sincan Cezaevi gibi çeşitli kurumlarda personel taşımacılığı yapıyoruz. Bunların yanında birçok farklı özel kuruluşumuz var. Kurumsallaşma anlamında, Otokar yetkili bayiliği gibi bu sene özel bir fırsat geçti elimize. Şu anda zor bir zamandayız, ama inanıyorum ki bunlar da geçecek. Bu günler atlatılacak inşallah. Yaşımız genç ben şuan 32 yaşındayım. Allah ömür verdikçe daha uzun yıllar daha bu sektördeyiz. Baba mesleğimiz.

 

GÜLEGÜLE: Otokar bayii olmanın nedeni ve hedefleriniz nedir?

ÜNAL: İkinci el otobüste sadece Ankara değil, Türkiye’ye hükmetmek istiyoruz; babamızın öyle bir ismi ve mirası var. Bunların yanında zaten sıfır araç satıyoruz. Temsa, Otokar, Isuzu, Ford, Mercedes tüm bunları da satıyoruz. 100-120 araçlık bir parkımız var. Biz bunu daha önce de istedik, Otokar’dan böyle bir teklif gelince bugün kısmet oldu. Otokar büyük bir aile biz de bu ailenin büyük bir üyesiyiz.

 

GÜLEGÜLE: Bize yeni yerinizden biraz bahseder misiniz?

ÜNAL: Yönetim için 150 metrekare kapalı bir alan hazırladık. Kendimize yakışacak bir şekilde bir alan. 4 dönüm arazi içindeyiz. Yaklaşık 60’a yakın sıfır ve ikinci el stoğumuz var. Okul dönemi nedeniyle stoğu erittik. Bugün açılışa özel 8 araç satıldı. Dostlarımız sağolsun geldiler ve desteklediler bizi. Protokol kısmında da güzel misafirlerimiz vardı. Milletvekilleri ve oda başkanları vs. şehrin önde gelen isimlerinden gelenler oldu. Şehir dışından katılım oldu. Bizi böyle bir günde yalnız bırakmadıkları için, hepsine çok teşekkür ediyoruz.

 

GÜLEGÜLE: Yatırımcı için zor günlerden geçiyoruz. Siz bu kriz dönemini nasıl görüyorsunuz?

ÜNAL: Ben bunu bir kriz değil, kaos olarak görüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu kaos ortamı ülkemizden kalkacaktır. 2001 krizi yaşadık, biz bunu görmedik ama babalarımız gördü. Bizde trend hep yukarıya doğruydu. Biz babamızdan bir adım ileri, doğmamış çocuğumuzdan bir adım gerideyiz. Ticaret hayatında durum bu şekilde ve biz babamızdan bir adım ileri götürdüğümüze inanıyoruz. İnşallah Otokar sayesinde de daha güzel günler göreceğiz. Hedeflerimiz yüksek, hedeflerimiz büyük.

 

GÜLEGÜLE: 2019 yılı nasıl görünüyor sizce?

ÜNAL: Bu krizin etkileri 3-5 ay sonra hissedilecek; Ancak biz Türk milleti olarak bunlara alışığız. Bu ticareti yapanlar, bu arabaları mecbur değiştirecekler. Durum ne olur 5 kişi almaz da 3 kişi alır. Bu teker bir şekilde dönecek. Bizim müşteri portföyümüz personel taşımacılığı ve öğrenci taşımacılığı yapanlardan oluşuyor.

Ankara memur kenti; tabii devlet kamu kurumlarının olduğu yerdeyiz. Taşımacılar belki filosunu komple yenilemeyecek, ama her sene bir kısmını yenilemeye çalışacak. Buna bireyselciler de uyacaktır. Bu işi eskiden beri yapanlar faizlere alışık. Biz alışık değiliz; evet biz 1’lerin altında faiz oranlarını gördük, ama bunlara da alışacağız, zaman gösterecek.

 

GÜLEGÜLE: Kendi içinizde vade farkı vs. gibi konularda kampanyalarınız olur mu?

ÜNAL: Bunu üretici firma yapmadığı sürece, biz satışçıların yapması pek mümkün olmuyor. Bizim en büyük avantajımız; biz 30 yıldır ikinci el işinde olduğumuz için, müşteriye ikinci elin avantajlarını çok iyi bir şekilde yansıtabiliyoruz. Müşterilerimize ikinci el ile destek olacağız ki, daha sonrasında sıfır araca da yönelebilsinler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN