• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

USTALARIN USTASI MUSTAFA ALTUNTAŞ’TAN, ARAÇ KAPTANLARINA TAVSİYELER

6 Aralık 2016
USTALARIN USTASI MUSTAFA ALTUNTAŞ’TAN, ARAÇ KAPTANLARINA TAVSİYELER

Kış bakımını sakın ihmal etmeyin!

Kaza ve araç arızalarının en çok yaşandığı mevsim, soğukların hakim olduğu kış… Bu nedenle kışa girmeden mutlaka araçlara bakım yapılmalı. Özellikle de binlerce can taşıyan otobüsler… Çok faydalı olacağını düşündüğümüz HSM ortağı Mustafa Altuntaş’ın tavsiyelerini sizler için aşağıda yayınlıyoruz

V Kayışına dikkat!

Yaz aylarında genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Dolayısıyla aracın sağlıklı çalışmasını etkiler.

 

Antifrizi mutlaka ölçtürün

Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.

 

Hava filtresine bakın

Kış mevsimi öncesinden hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir.

 

Fıskiyeleri ayarlayın

Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açabilirsiniz.

 

Silecekleri kontrol edin

Ön cam sileceklerinin kış ayarlarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir…

Silecekleriniz aşınmışsa, kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar.

 

Lastik deliklerini kontrol edin

Araçların yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir.

Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin.

 

Elektriği gözden geçirin

Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaktan nem girip araç çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin.

 

Yağa sık sık bakın

Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder.

 

Silecek suyuna dikkat!

Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız dikkat.

 

Rezistans ihtiyacı fazla

Arka camdaki buharlaşmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, eğer herhangi bir problem varsa onarılması veya değiştirilmesi gerekir.

 

Klima bakımı yaptırın

Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı araçlarda polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir.

Tüm araç kullanan şoför arkadaşlara hayırlı, sağlıklı; kazasız belasız seyahat etmelerini dilerim

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."