• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

ÜST KURUL

7 Haziran 2016
ÜST KURUL

OTOBÜSÇÜ son yıllarda sürekli bir üst kurul arayışında. Mevcut yapılanmalar aslında her türlü ihtiyaca cevap verecek yeterliliğe sahipken; bir üstü, onun da üstü, daha üstü şeklinde arayış içerisine girmek anlamlandırılamayacak bir çaba. Bu arayışa harcanan efor, sermaye, beyin gücü mevcut kuruluşlarla sektöre yön vermeye harcansa daha hayırlı ve verimli olur.

 

Otobüsçülüğün sivil toplum kuruluşu geçmişine bir göz atarsak, sanırım anlatmak istediğimi daha net ortaya koymuş olurum. Otobüsçü, ilk olarak 1970 yılında, sektör duayeni rahmetli Cemal Ulusoy başkanlığında, Türkiye Otobüsçüler Cemiyeti çatısı altında bir araya geldi. Sektörün ilk sivil toplum kuruluşu olan bu cemiyet, daha sonra dernekleşerek Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği (UATOD) adını aldı. Dernek sektör için büyük bir şans ve girişim olmakla birlikte sektörün kurumsallaşması adına büyük atılımlar da yaptı. Büyük İstanbul Otogarı’nın yapımını ve işletmesini üstlenmesi bu atılımların en önemlisi olarak değerlendirilebilir. Bu sorumluluğun dernek olarak üstlenilmek yerine dernek üyelerinin ortaklığıyla kurulan bir şirket aracılığıyla üstlenilmesinin sebebi hala belirsiz olsa da, bu belirsizlik projenin sektör açısından önemi ve büyüklüğünü gölgede bırakacak niteliğe haiz değil.

 

UATOD sektör için büyük bir başarı hikâyesi ve önemli bir başlangıç şüphesiz. Nitekim takvimler 2004 yılını gösterdiğinde başlayan federasyon çalışmaları UATOD’un misyonunu yavaş yavaş yitirmesine sebep oldu. Otobüsçü 2005 yılında kurulan TOFED (Tüm Otobüsçüler Federasyonu) ile, mevcut birçok il ve bölge derneklerini bir araya toplayarak ve bu derneklere yenilerini ekleyerek, bu kez federasyon çatısı altında toplandı. TOFED kurulduktan kısa süre sonra Tüm Otobüsçüler Federasyonu olan ismini Türkiye Otobüsçüler Federasyonu olarak değiştirdi. TOFED ile birlikte otobüsçünün temsil kabiliyeti artmakla birlikte üst düzey devlet yetkilileriyle muhataplığı da söz konusu olmaya başladı. Gel gelelim TOFED içerisinde çok kısa sürede fikir ve yol ayrılıkları oluştu. Bu ayrılıklar neticesinde 2006 yılında TOF (Tüm Otobüsçüler Federasyonu) kuruldu. O günden sonra uzunca bir süre TOF ve TOFED sektör lehine birtakım projeler ve çalışmalar yürüttüler. Her iki federasyon da birçok başarıya imza attı. Lakin sektörde yine bir tatminsizlik söz konusuydu ve bu tatminsizlik sektörü temsil edenleri yeni çıkış yolları aramaya sürüklüyordu. Bu sürüklenme neticesinde TOBB bünyesinde Sektör Meclisi oluşturuldu. Beraberinde Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Federasyonu (UYOF) kuruldu. UYOF’un kuruluş amacı üç federasyonun bir araya gelerek bir konfederasyon çatısı altında birleşmesinin sağlanmasıydı. Sektörün üç federasyonu fikir birliği sağlayıp konfederasyon oluşturamadı şayet UYOF da kısa sürede diğer federasyonlar kadar başarı sağladı. Hatta attığı birkaç güçlü adımla diğer federasyonları geride bile bıraktı. Bugün otobüsçü yine yeni çareler arayışında. Yakın tarihe kadar yeni çare Otobüsçüler Konseyi olarak lanse ediliyordu. Konsey çalışmaları ne aşamada, ne oldu ne bitti pek bilinmiyor. İlaveten, son günlerde bir de ortak platform oluşumundan bahsedilmeye başlandı.

 

Sektör temsilcileri bu kadar çok isim ve kurumla artık otobüsçüyü yorduklarının farkına varmalılar. Değişim ve ilerleme istiyorsak, öncelikle, bunun isimleri değiştirerek veya yenileyerek değil kafaları, zihniyetleri, bakış açılarını değiştirerek veya yenileyerek olabileceğini kabullenip ondan sonra yola çıkmamız gerek. Gelişmeleri analiz edenler ve süreci yönetenler aynı oldukça, sektör temsiline katılan yeni kurum ve kuruluşlar sektöre sadece yeni başkanlar ve ekstra maliyet kazandırır. Daha önce bu köşeden sıkça belirttiğim üzere, sektör temsilcileri başarı öyküleri ülkece takdir görmüş olan birlikleri ve dernekleri detaylı bir analizden geçirip biraz da onların izinden giderek daha başarılı ve saygın bir sektör olmamızı sağlamaya çalışmalılar. Hatırlatmakta fayda var, TÜSİAD ve TÜRSAB başvurulabilecek iki güzel örnektir. Bu yapılanmaların başarı öykülerinden öykünerek belki biz de daha iyi noktalara gelebiliriz. Sözün özü başarı elde etmek için her gün bir oluşum kurmaya gerek yok, başarmak istedikten sonra bize yok yere pasifize ettiğimiz UATOD yeter de artar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN