• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

ULUSLARARASI EMNİYET TERMİNALİ 7 milyar dolarlık ihracatla ticaretin ‘KALBİ’ konumunda

6 Aralık 2016
ULUSLARARASI EMNİYET TERMİNALİ 7 milyar dolarlık ihracatla ticaretin ‘KALBİ’ konumunda

Laleli’deki “Uluslararası Emniyet Yolcu ve Kargo Terminali”, bölgesel ticaretin ‘kalbi’ konumunda. 30’u güvenlik görevlisi olmak üzere 1.000 kişinin istihdam edildiği T1 belgeli terminalin ülke ekonomisine katkısı, yıllık tam 7 milyar dolar.

BAVUL Ticareti bitti diye dövünüp dururuz… Ama bu ticaretin hâlâ ve önemli oranda yapıldığı bir merkez var; İstanbul Laleli’deki Uluslararası Emniyet Yolcu ve Kargo Terminali…

Ehemmiyetli, yani önemli dedik çünkü bu terminalin İstanbul ve ülke ekonomisine getirisi çok ama çok büyük… Bugüne kadar herhangi ciddi bir olumsuz vakanın yaşanmadığı Emniyet Terminali, bu açıdan güvenliğiyle de öne çıkıyor.

T1 belgesine sahip olan bu terminalin, daha çok uzun yıllar ülkeye döviz akıtması bekleniyor. Terminalin tarihi, faaliyetleri ve ülkeye kazandırdıklarıyla ilgili olarak Uluslararası Emniyet Yolcu ve Kargo Terminali yönetiminden bir açıklama yapıldı. İşte açıklamanın tam metni:

 

Bölgesel Ticaretin kalbi…

1980’li yıllarla Türkiye’nin ekonomide dışa açılmasıyla birlikte Türk işadamları da başta komşularımız olmak üzere tüm dünya ülkelerine mal ihraç etmeye başladı. İstanbul, tarihin her döneminde olduğu gibi o günden itibaren de artık bölge ve dünya ticaretinin önemli merkezlerinden biri haline geldi. Doğu blokunun dağılmasıyla, bu ülkelerden gelen ve ticaret yapmak isteyen insanların birinci adresi oldu.

İşte bu yıllarda gelen insanlara düzenli hizmet vererek, ticaret potansiyelini geliştirecek projeler de bir bir hayata geçmeye başladı. Bunlardan biri de Aksaray’daki Emniyet Yolcu ve Kargo Terminali’ydi. Önce yolcu ve kargo otogarı olarak hizmete giren Emniyet Terminali, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kiralanan mekanda kapılarını açtı.

Kısa zamanda bölgesel ticaretin buluşma noktası haline geldi. Bugün itibarıyla ülke ihracatının yüzde 10’una yakını burada gerçekleşiyor.

 

1.000 kişiyi istihdam ediyor

Ekonomik ve siyasal istikrarın tekrar sağlandığı 2003 yılından itibaren ise otogarın iş hacmi hızla arttı. Öyle ki bugün uluslararası emsallerine göre daha küçük bir mekanda hizmet veren terminalde, çok sayıda otobüs firması, kargo firması ve büyük bir alışveriş merkezinde bulunan işyeri sayısı kadar ürün satış dükkanı bulunmaktadır. Ayrıca son dönemdeki aşırı talep nedeniyle, bir yazıhanede 2 – 3 firma hizmet vermektedir. Terminalde bugün 30’u güvenlik ve temizlik elemanı, 250’si hamal, 470’i kargo görevlisi ve 250’si de terminal içerisinde faaliyet gösteren firmalar olmak üzere 1.000 kişi çalışmaktadır.

 

Tırlarla ticaretin de adresi

Emniyet Terminali’nin ev sahipliği yaptığı ticaretin şekli, kuruluşundan bugüne değişim de gösterdi. Başlangıçta bavul ticareti ağırlıklı olan ticaretin yapısı, giderek tırlarla mal gönderimine döndü. Eskiden bavul ticareti yapan kişiler, yaptıkları verimli ticaretin bir sonucu olarak giderek tırları doldurarak Türkiye’den ithalat yapan iş adamı haline geldiler.

Emniyet Terminali de onların yeni ve güvenli buluşma adresi oldu. Asayiş olaylarının olmadığı gibi, bugüne kadar kapkaç olayları bile yaşanmamıştır.

 

Toplu ulaşım ağının merkezinde

Son 3 yılın ortalamasına göre terminalde, yılda 15 bini aşkın TIR yurt dışına gönderiliyor. Üstelik bu sayıya, yabancı ülkelere buradan yük taşıyan kamyon ve kamyonetler dahil değildir.

Terminalimizin bugünkü konjoktörü Yenikapı Marmaray, Yenikapı İDO ve Yenikapı Tüp geçidin hemen çıkışlarında bulunmaktadır. Bu yönden de terminalimize araç kullanılmadan, metro, tüp geçit ve İDO feribotları kullanılarak çok rahat bir erişim sağlanmaktadır. Terminalimiz Trafik Denetleme Ulaşım Koordinasyonu kararlarıyla desteklenmiş olup, Ulaştırma Bakanlığı’ndan İstanbul’daki T1 belgesine haiz olan az sayıdaki terminallerden birisidir.

 

OTOBÜSLER VE TIRLAR ÜLKEYE OLUK OLUK DÖVİZ TAŞIYOR

İŞTE RAKAMLARLA EMNİYET TERMİNALİ

ÜLKE ihracatının yüzde 5’nin yapıldığı terminalde; 50 otobüs firması ve 200’ü aşkın kargo firması hizmet veriyor… 100 adet dükkanın bulunduğu terminalde; 30 güvenlik elemanı, 250 hamal, 470 kargo görevlisi ve diğer personellerle birlikte 1000 kişi aktif olarak çalışıyor. İstanbul ticaretine yıllık katkısı 7 milyar dolar civarında olan Emniyet Terminali’nde, yıllık 15 bine yakın tır çıkış yapıyor. Ayrıca 120  geliş ve 120 gidiş olmak üzere günlük otobüs seferleri yapılıyor… Terminalin yıllık yolcu potansiyeli ise 2 milyon…

 

Taşıma, yani ihracat yapılan ülkeler ise şunlar:

Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Makedonya, Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Dağıstan, Moldovya, Belarus ülkeleri, Bosna Hersek ve Arnavutluk…

 

emniyet-garaj emniyet-garaj1 emniyet-garaj7 emniyet-garaj6 emniyet-garaj5 emniyet-garaj3 emniyet-garaj2

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."