• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Ulaşımın önündeki engeller kalktı

2 Mayıs 2017
Ulaşımın önündeki engeller kalktı

 

HEPİNİZ süreci yakından takip etmişsinizdir; gerek sektör olarak gerekse de bakanlık olarak; ulaşımı düzenleyen mevcut mevzuatın değişmesi gerektiğini açık açık dile getirmeye başlamıştık.

Bu fikir üzerine; karşılıklı olarak bir takım girişimlerimiz ve görüşmelerimiz oldu. En ciddi görüşme, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi olarak TBMM’de Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız toplantı olmuştu. Meclis’te yapılan bu ilk toplantıda, iki tarafın da bir birini daha iyi anlaması ve fikirleri hakkında bilgi sahibi olması amacıyla bir çalıştay yapılması kararlaştırıldı.

Sektör Meclisi olarak, bu görüşmenin ardından yoğun bir hazırlık süreci geçirip, çalıştayımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bakanlık yetkilileri; sektörün görüş ve düşüncelerini aldıktan sonra, bir Yönetmelik Taslağı oluşturarak, yeniden bizlerin dikkatine sundu. Taslakla ilgili de sık sık toplanıp, eksik ve yanlışların düzeltilmesi konusunda ortak akıl yürüttük. Tüm bu sürecin ardından, geçtiğimiz hafta Ankara’da nihai bir toplantı gerçekleştirildi. Taslağa son şeklinin verileceği toplantıyı düzenledikleri için, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Düzenleme Genel Müdürü sayın Saim İlçioğlu, Daire Başkanı sayın Mahmut Gürses ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

Toplantı, son derece verimli ve karşılıklı anlayış çerçevesinde geçti. Dediğim gibi mevcut mevzuat son 15 senede belge kirliliği yaratmıştı ve bunun için iki taraf da ‘değişmeli’ diyordu. Öyle de oldu; yeni yönetmelik taslağı ile belge kirliliği ortadan kalktı; bir sadeleştirme oldu. Şunun altını net şekilde çizmek gerekiyor; ulaşımın önündeki engeller kalktı.

Artık onca belgenin yerine ‘süper belge’ diye nitelendirilebilecek 2 belge var: Yurtiçi D belgesi, yurtdışı B belgesi… Yurtiçi denilince şehiriçi ve şehirdışı hepsini kapsıyor. Şimdi akla ister istemez şu soru geliyor; D belgesi ile tarifeli taşıma yapan herkes 3. köprüye mi mecbur bıraktılacak, yoksa diğer köprüleri de kullanabilecek mi?

Şehiriçine girip yolcu alacak mı, alamayacak mı? Mesela turizm araçlarının 2. köprüyü kullanmaktaki özgürlükleri ne olacak? Burada bir sıkıntı olacak gibi; ancak inşallah bu durum çözülür. Tekrar söylüyorum; ulaşımın önündeki engeller kalktı, sektörde bir rahatlama olacaktır.

Bu arada, özmal konusunda farklı yaklaşımlar oldu. Bazı arkadaşlar ‘1’e 4 olsun’ dedi. Ancak yetkililer bu konuya kapıları tamamen kapattı. Sayın Mahmut Gürses beyin görüşleri bizim için çok önemli; Türkiye ulaşımındaki sorunlar neler, bölgesel sorunlar neler tüm bunları çok iyi biliyor, sektörü yakından tanıyor. Bunun sonucu olarak da ciddi çözümler üretebiliyor. Bazı belirsizliklerin var olduğunu dile getirdim; inanıyorum ki bu yaklaşımlarıyla değerli bürokratlarımız bunları da ortadan kaldıracaklardır. Öte taraftan toplantıda, yük ve yolcu taşımalarının birbirinden ayrılması için talepte bulunduk. Bunların da değerlendirileceği bizlere söylendi. Sonuç itibariyle bu, nihai bir toplantı oldu diye düşünüyorum. Yönetmelik kısa zamanda çıkacaktır. Başka toplantı olacak mı bilmiyorum; ancak Odalar Birliği’nde son bir kez görüşmek isteriz. Bir de mevzuatlar arasındaki çelişkilerin ortadan kaldırılması için çalışma talebinde bulunduk; ancak bunun bakanlığı aştığı ifade edildi. Bunun için de Başbakanlığın talimatı ile Danışma Kurulu oluşturmayı düşünüyoruz. Karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolunu içinde barındıracak bir Danışma Kurulu olabilir. Entegre taşımacılık ile ilgili yapılması gerekenlerin, hemem bununla paralel bir şekilde görüşülmesi lazım. Sivil toplum örgütleri olarak, sektörü iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."