• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

UKOME, Avrupalıya 5, insanımıza 20 yaşında aracı lâyık gördü

31 Ağustos 2016
UKOME, Avrupalıya 5, insanımıza 20 yaşında aracı lâyık gördü

KANUNLAR, yönetmelikler, genelgeler ve yerel yönetim kararlarıyla ilgili sürekli sıkıntılar yaşıyoruz. Bana göre bunun başlıca iki nedeni var; birincisi neye ihtiyaç duyulduğu konusunda yeterli araştırma yapılmıyor, ikincisi ise düzenlemeler yapılırken konunun asıl muhattaplarına danışılmıyor.

Hal böyle olunca, yapılan düzenlemeler ya havada kalıyor, yada ‘kaş yapayım derken göz çıkarmak’ oluyor. Bunun çok fazla sancısını yaşadık. Mesela 8+1 araçlarımızın bir gecede otomobil sınıfına düşürülüp sistem dışı bırakılması gibi…

Allah’tan bugünkü Başbakanımız sayın Binali Yıldırım; o zaman yani Bakan iken devreye girdi de, en azından dönüşümün süresini uzattı. Aksi taktirde ciddi bir maddi kayıp yaşayacaktık.

Bu yanlış düzenlemeleri uzatmak niyetinde değilim. Benim asıl konum; İstanbul UKOME’nin turizm taşımacılığıyla ilgili aldığı son karar… Öncelikle şunu belirtmek isterim; ‘Minibüs ve Otobüs ile Turizm Taşımacılığı Yapılması’nın esaslarını belirlemeyi, kim İstanbul UKOME’den talep etti? Bunu bilmek isteriz. Tamam UKOME İstanbul’daki ulaşımla ilgili yerel kararlar alıp bunu uygulatabilir; bu onun varlık nedeni… Ancak neden bir bakanlık gibi davranıp, bakanlık belgeli araçlarla ilgili kriterler belirler?

Hele bir aracın yaşını belirlemek, hele 5 ile sınırlandırmak; bunu ben de anlamış değilim, izan sahibi hiç kimse de! Ben açık söyleyeyim; bu noktaya çok takıldım. Usulen hata olduğu kesin de; benim zoruma giden sadece turizm araçlarına 5 yaş sınırının getirmesi… Bu ne demektir biliyor musunuz; Avrupa’dan veya zengin dünyadan gelen insanları ayrıcalıklı görmektir. Yani insan ayırımı yapmak demektir. Şöyle ki, bizim insanlarımızı taşıyan servisler veya şehirlerarası otobüsler 20 yaşında olabiliyor. Demek ki bizim vatandaşlarımız iyiye layık değil, Avrupalı en iyisine layıktır… Bu nasıl anlayıştır bilemiyorum!

Hem yıllardır bu işi yapan biri olarak, böyle bir uygulamanın ne başka bir ilimizde dünyada bile olmadığını biliyorum. Biz her zaman övünerek söylemiyor muyuz; turizm taşımacılığında en gelişmiş Avrupa ülkesinin bile çok çok ilerisindeyiz. Biz taşımacılar olarak, bize dayatılmadığı halde gücümüz oranında en iyi aracı alıyor, rahatlık adına araçlarımızı en son teknolojiyle donatıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki, bu kalite hem bizi markalaştıracak, hem de ülkemizin imajını güçlendirecektir. Biz bu kadar iyi niyetli iken; 5 yaş sınırının dayatılmak istenmesi kesinlikle kabul edilemez! Aslında İstanbul UKOME’nin turizm taşımacılığının esaslarını belirleyen kararı, baştan sona yanlışlarla dolu. TTDER olarak konuyu yakından takip ediyor, bu yanlışın düzeltilmesi için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Yargı yolu da dahil, ne gerekiyorsa yapacağız. Benim hükümetten, devletten ve yerel yönetimlerden ricam, lütfen toplumla ilgili kararar aldığınızda topluma gidin! İstanbul UKOME de, TTDER’i ve turizm taşımacılığıyla ilgili diğer kuruluşları dinlese, onların görüşlerine başvursa kesinlikle böyle bir kararı alıp, ‘uygulayın’ demezdi.

Turizm taşımacıları, yaşanan sancılardan dolayı resmen kan ağlıyor. Biz turizm taşımacıları destek beklerken UKOME’nin araçlarımıza 5 yaş sınırı getirmesini, nasıl yorumlamak gerekiyor bilmiyorum

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."