• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Ücretsiz servisler sektörün ayakbağı oldu

13 Haziran 2018
Ücretsiz servisler sektörün ayakbağı oldu

KÜÇÜĞÜNDEN büyüğüne; sektördeki bütün firmalar derin sıkıntılar yaşıyor. Çember daraldıkça erime artıyor, buna dayanamayanlar ise sistemin dışına itiliyor. Mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını söylüyoruz ya, bu da şu demektir: Eğilim gelecek yıllarda daha da yıkıcı şekilde devam edecektir.

Firmalar, dernekler, federasyonlar bir şeyler söylüyor, çözüm önerilerinde bulunuyorlar. Aslında çok doğru tespitler var; çok da doğru çözüm formülleri… Ama neticede hiçbir şey değişmiyor. ‘Değişmeyen tek şey değişimdir’den hareketle; geğişmiyordan kastım, olumlu anlamdadır. Yoksa aleyhimize, büyük hızla ve çok şey değişiyor.

Mesela; ‘sırtımızdaki çok büyük bir kambur olan ücretsiz şehiriçi servisleri kaldıralım’ diyoruz. Baktığınızda kimsenin itirazı olmuyor. Hattı ‘kaldıralım’ diye gür bir koro var, ama kalkmıyor.

Ne yapılmalı?

Belli başlı firmalar toplanacak, nasıl kaldırılması gerektiğini ve yerine neyin konması gerektiğini görüşüp karara bağlayacaklar. Peki bunları kim buluşturabilir; federasyonlar, dernekler ve hatta odalar…

İyi niyetle sektör adına mücadele veren federasyonlar firma sahiplerine çağrıda bulunuyor, gelen maalesef artık yok. Bu noktada elbette firma sahiplerinin kusuru var; ama federasyonların da ‘neden gelmiyorlar’a artık kafa yorması gerekiyor.

Evet sektörün çok önemli sorunları var. Maliyetler yükselirken, gelirin gideri karşılama oranı son derece zayıflıyor. Motorin, otogar çıkış, köprü geçiş ve sigorta fiyatları çok mu çok yüksek…

Her biri için sonuna kadar ayrı ayrı mücadele verilmelir. Ama unutmayalım ki, herbiri aynı zamanda bir ütopya kadar da bizlere uzaktır. Dolayısıyla bunları yaparken, diğer taraftan da işletme gelirlerimizi düşürmek, kambur haline gelen maliyetlerden de kurtulmak gerekiyor. Yukarıda da söyledim; bunların başında ücretsiz servisler geliyor. Bakın servisleri kalıdaranlar kaldırdı; çok da yolcu kaybetmediler. Sektör isterse; daha doğrusu firma sahipleri isterse bu maliyetten rahatlıkla kurtulabiliriz. Keza acenta konisyonları da öyle, sınırsız ikramlar da öyle… Tek tek üzerine gidilmeli, tek tek çözüme kavuşturulmalıdır. Federasyonlar da dikkatlerini daha fazla bu noktalara çevirmelidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN