• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

UBER’E DAVA ŞOKU!

10 Ekim 2017
UBER’E DAVA ŞOKU!

Türkiye mevzuatlarına göre yasadışı; yani korsan taşımacılık yapan UBER’e, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası  tarafından dava açıldı…

TÜRKİYE’de yolcu taşımacılığı yapabilmeniz için bakanlık tarafından verilen bir belgeye sahip olmanız gerekiyor. İşin vergisi, ticari kısmı da var tabii… Başka türlü taşımacılık yaptığınızda, ‘korsan’ olursunuz. Bir internet uygulaması olan ve uluslararası alanda faaliyet gösteren UBER, belgesiz yani ‘korsan’ sınıfında. Emniyet, bu yasadışı taşımayı önlemek adına denetim yapıyor, UBER araç sahiplerini ve bunu kullanan yolculara ceza kesiyor. Sistemden büyük sıkıntı çeken İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, sonunda resmi olarak UBER’e dava açtı.  Son dokuz ay içerisinde bin 981 aracına cezai işlem uygulanan UBER davasında, gerekli belgelerin toplanmasının ardından mahkeme harekete geçti. Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur “Türkiye’de herhangi bir şirketi olmadığı için vergi ödemeyen Uber hem vergiden, hem taksicinin cebinden, hem de müşteriden çalıyor” dedi . Uğur şunları söyledi: “ABD merkezli bu firma tamamen internet üzerinden araçları kayıt altına alıyor. Firma kesinlikle yasal değil ve Uber’in sonunu getireceğiz. Müşteriden ve şoförden komisyon alan ancak Türkiye’de herhangi bir şirketi olmadığı için vergi ödemeyen Uber hem vergiden, hem taksicinin cebinden, hem de müşteriden çalıyor”…

 

Hollanda’ya para transfer ediliyor

Uğur, açıklamasındaç “Ülke olarak kritik bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde bu paraların neden yurt dışı transferi ile sevkinin yapıldığına dikkat etmemiz gerekiyor. Uber Türk’ün parasıyla, arabasıyla bu ülkenin esnafını ezerek Hollanda’ya para transferi yapıyorlar. Uber’in T.C. sınırları içerisinde ne taşımacılık yetkisi, ne lisansı ne de belgesi yok. Uber’in Türkiye’de ofisi olmadığı için devlet 9 milyon cezayı tahsil edemiyor. İstanbul’daki tüm yasal taşımacılara karşı haksız kazancın peşinde olan Uber’e karşı biz de üç yıldır sessiz bir harekat halindeyiz” şeklinde konuştu.

Uğur: “Uber’in dünyadaki piyasayı ele geçirme mücadelesini, yaptığımız araştırmalarla net bir şekilde öğrendik. Uber dünyadaki reklamını taksicilerle kavga haberleriyle güçlendirdi.

Bu yüzden biz Uber’le gizli bir şekilde mücadele etme karar aldık. Uber’le mücadeleyi kamu kurumlarının ve siyasetin dikkatini bu çağın getirdiği teknolojik veba üzerine yoğunlaştırarak sürdürdük” diye konuştu.

Biz eylem yapmak yerine Maliye ile İstanbul emniyeti ile iş birliği yaparak denetimler başlattık diyen Oda Başkanı Uğur, “Aynı zamanda BTK’ya, Rekabet Kurumuna, D belgesinin iptali için Ulaştırma Bakanlığına, TÜRSAB belgesinin iptali için Ulaştırma Bakanlığına başvurularımızı yaptık. Son olarak Uber erişiminin engellenmesi konusunda mahkeme başvurusu yaptık. Sistem takipte.

Bu sebeple sonu yaklaşıyor ancak ne müşterilerin ne de şoförlerin bu korsan oluşuma itibar göstermemelerini kendi güvenlikleri için öneriyoruz.

Uber’in iyi para kazandırdığı, cezaları kendisinin ödediği gibi reklamlara itibar etmeyin. Dünyada tutunamayan Uber paralel ihanetin taşımacılık ayağıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."