• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

UBER ile karıştırılmaktan yorulduk

11 Mart 2019
UBER ile karıştırılmaktan yorulduk

Ortadoğulu turistlere ‘VIP’ taşımacılık hizmeti veren seyahat acentelerinin UBER ile karıştırılmasına tepki gösteren TUSAD Başkanı Bayram, “Biz UBER değiliz onlarla karıştırılmaktan yorulduk” dedi.

UBER’in önünü keseyim derken, gerçek turizm taşımacıları da cezalandırılıyor. Pek çok taşımacı ve turist, sırf bu karıştırılmaktan dolayı mağdur oldu, olmaya da devam ediyor. Özellikle Ortadoğulu turistlere VIP taşımacılık hizmeti sunan seyahat acenteleri, büyük mağduriyet yaşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Turizm Seyahat Acenteleri ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, TUSAD üyesi seyahat acentelerinin UBER ile karıştırılmasından duydukları rahatsızlığını dile getirerek, şunları söyledi: TUSAD üyeleri Ortadoğu Arap Ülkelerinden incoming yaptığı için ve Arap turistlerin VIP taşımacılık hizmeti talepleri olmaktadır. VIP taşımacılık hizmetini Arap turistlere 10 yıldan beri vermekteyiz. Bugün konuşulan kaliteli turisti biz zaten yıllardır yakalamış vaziyetteyiz.

UBER kılık değiştirdi

Hasan Bayram, konuşmasını şöyle sürdürdü: UBER ise 2014 yılında Türkiye’ye giriş yaptı. UBER ilk olarak binek lüks araçlar kullanmaya başladı. Ülkemizde taşımacılık yasa ile kurallar altına alınmıştır.

Korsan taşımacılığın cezaları ağır olduğundan UBER yapan binek lüks araçlar ağır cezalar ile karşı karşıya kaldılar. Bu süreçte tabiri caizse kılık değiştirmeye giden UBER, korsan taşımacılığını kamufle etmek adına ve mahkemelerdeki cezalardan yırtmak adına turizm ve yolcu taşımacılığının evraklarını kullanmaya başladılar. Bu da UBER ile turizm taşımacılığı birbirinden ayrıt edilemez duruma getirdi. Ben şunu samimiyet ile söylüyorum, bizim kendi üyelerimiz içinde UBER yapan hiçbir üye, hiçbir acenta yoktur.

Biz sadece ve sadece Ortadoğu Arap ülkelerinde ıncoming yapıyoruz. Bizim herhangi bir seyahat acentemizin yerli bir Türk turisti taşıdığını dahi göremezsiniz. Çünkü biz sadece Arap turizm taşımacılığı yapıyoruz. Ben bu konu ile ilgili olarak İstanbul Taksiciler Odası şetkilisine ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Genel Sekreteri’ne şu teklifi sundum: Dedim ki herhangi bir TUSAD üyesi seyahat acentesinin aracında yerli bir müşteri yakalarsanız arabayı bağlayın ceza yazın Ne kadar kendimize güvendiğimizi ispata çalıştım. Çünkü biz sadece turizm taşımacılığı yapıyoruz. Bu da bizim en doğal hakkımız. Aslında turizm taşımacılığını sadece sadece TURSAB A belgemiz ile yapabilmeliyiz.

Uber taşımacılığının sebebinin taksi taşımacılığındaki kalitesizlik olduğunu da sözlerine ekleyen Hasan Bayram, “Bugün UBER sisteminde binlerce taksi kaydı olduğu aşikardır. Biz UBER değiliz, UBER ile karıştırılmaktan da yorulduk.

Yapılan denetimlerde Arap turistler de çok rahatsız oluyor. Arap halkının yaşam şekli belli. Arap bir turist aracımıza bindikten sonra eğer İstanbul içerisinde günde 10 defa bir aramaya bir kontrole tabii tutuluyorsa, yani aranıyorsa ne kadar sıkıntı çektiğimizi artık devlet yetkililerin hesaplaması lazım. İnanın Arap turist taşıyan şoförlerimiz dikiz aynasını bile ters çevirirler.

Arap turistlerin ülkesindeki yaşam şekillerini biz burada da onlara sunuyoruz. Yani biz Arap turiste kendi ülkesinde sahip olduğu konforu sunuyoruz. Bu konforu sununca da ülkemizin turizm seviyesi çok iyi bir konuma geldi” diye konuştu.

Mağdur olan acente ve turist

Taksi-UBER çatışmasından turizm taşımacılığının çok ciddi zarar gördüğünü de dile getiren TUSAD Başkanı Hasan Bayram, konuşmasını şöyle tamamladı: İstanbul UKOME, aylardır yol belgesi vermediğinden direk ülkesinden getirdiğimiz turistimizi taşıyamıyoruz. Birçok turist ailesi araçtan indirilerek yol belgesinden dolayı trafikten men edildi. Mağdur olan kim; acenta ve turist! Düşünün ailesiyle Türkiye’ye gelen biri ultra yıldızl otelde konaklayacak ve gecenin bir yarısı Ortaköy’de araçtan indirilecek ve araç bağlanacak. Dün korsan dedikleri Careem ile anlaşan taksiciler, yarın UBER ile anlaşırlarsa ve UBER korsan statüden çıkarsa ülkeye, turiste ve bizlere verilen zararın hesabını hangi vicdan verecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN