• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

U-ETDS çok gerekli; ama adaptasyon da düşünülmeli!

30 Temmuz 2018
U-ETDS çok gerekli; ama adaptasyon da düşünülmeli!

KURUMSALLIK adına atılan her adım doğrudur ve desteklenmelidir. Şehirlerarası otobüsçülük, son yıllarda kurumsallık noktasında önemli ilerlemeler kaydetti. Bunda en büyük pay, hiç kuşkusuz akademik eğitimler almış gençlerin iş başına geçmesi ve profesyonel kadrolara daha fazla önem verilmesidir.

Firmalar kurumsallaşıyor. Ancak önemli olan, artık sektörün de kurumsal bir kimliğe bürünmesi ve buna göre yapılanmasıdır. Şimdi bu noktada şehirlerarası otobüsçülüğü hava taşımacılığıyla kıyaslayalım. Hava ile taşınan yolcu sayısı, taşınanların cinsiyeti, hangi ay, hangi mevsim, hangi gün ve hatta hangi saatte seyahatlerin yoğunlaştığını küçük bir araştırmayla bulabiliyorsunuz.

Bu veriler çok önemli. Havayolu taşımacıları da bundan hareketle verimliliği artırmak adına satış politikalarını belirliyor. Hava taşımacılığının büyümesinde bunun önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Şimdi gelelim otobüs sektörüne…

Merak edelim; 2018’in 6 ayında kaç yolcu otobüslerle seyahat etti? Cevap yok. Hangi mevsimde, hangi ay ve hangi gün seyahatler yoğunlaştı? Cevap yok. Hangi yaş grubu ağırlıklı, yine cevap yok… Demek ki otobüsçülük gerektiği kadar kurumsal değil, haliyle de ölçülebilir değil. Evet firmalar kendi çapında bazı datalar oluşturuyor ve buna göre bir takım planlamalar yapıyor; ancak sektör olarak ölçülebilir olmadığımız için genel ve sağlıklı politikalar oluşturamıyoruz. Ölçülemediğimiz için, bakanlık tarafından oluşturulan mevzuatlar da nesnele uymuyor, havada kalabiliyor. Bunun çokça örneğini görmüşüzdür.

Artık ismi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olan bakanlığımız, bu realiteyi dikkate alarak ‘Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ni (U-ETDS) geliştirdi. Uygulama tarihi, 2019’un sonu olacaktı. Ancak bakanlık bunu Kasım 2018’e çekti. Zaman kısa… Firmaların kafası karışık. Evet sistemi anlatan seri toplantılar oluyor ve ben bunları çok yararlı görüyorum; ama kanaatimce ya uygulama tarihi biraz ötelenmeli ya da kademeli geçiş yapılmalıdır. Çünkü, sektör hazır görünmüyor. Çünkü U-ETDS de bazı noktalarda sıkıntılı görünüyor. Kafalarda çok ama çok soru var. Kasıma dek kaygılar giderilir mi, sektör hazır hale gelir mi bilinmez!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN