• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Turizmde toparlanma var; ama yetmez

6 Aralık 2017
Turizmde toparlanma var; ama yetmez

GEÇEN hafta ülke turizmine dair 10 aylık rakam ve istatistikler açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ocak-Ekim turizm verilerine göre Türkiye’yi ilk 10 ayda 29 milyon 53 bin 450 yabancı ziyaret etmiş. Ekim ayında da yüzde 22 artışla toplam 2 milyon 992 bin 947 yabancı ziyaretçi ülkemize gelmiş.

Ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımına bakarsak; Rusya 4 milyon 565 bin 275 ile ilk sırada yer alırken, Almanya 3 milyon 336 bin 7 ile ikinci, İran 2 milyon 118 bin  ile üçüncü, Gürcistan 2 milyon 71 bin 838 ziyaretçi ile dördüncü, İngiltere ise 1 milyon 576 bin ziyaretçi ile beşinci sırada yer alıyor.

İlk 5’e baktığınızda, geçmiş yılların aksine Avrupa’dan 2 ülkeyi görebiliyorsunuz. Elbette Rusları tekrar geri kazanmamız önemli, Almanların ülkemizden vazgeçmemesi de değerlidir, ancak daha fazla Avrupalı ve Amerikalı turisti ülkemize çekebilmemiz gerekiyor. Neden bu ülkelerden söz ediyorum; çünkü ülkemize bıraktıkları döviz çok çok daha fazla. Rakamları geçen yıla oranla yüksek olması, umut verici. Ancak bununla yetinmemek, Avrupalının yanı sıra Çin gibi büyük bir turist potansiyelini de ülkemize kazandırmak gerekiyor. Tabii tüm bunlar, bölgemizin ve ülkemizin durumuyla da alakalı…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."