• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Turizmde ‘BATMA’ sinyali

20 Aralık 2016
Turizmde ‘BATMA’ sinyali

Hedefi korku salmak olan terör, turizmde bunu başardı. Beşiktaş saldırısı sonrası, büyük turist gemilerinin yüzde 80’i, Türkiye’yi rotasından çıkardı. Turizm taşımacıları da dahil; bu sektörün batmaması için büyük devlet desteği gerekiyor.

Beşiktaş saldırısının faturası çok ağır oldu…

ARTIK uğurlamaya hazırlandığımız 2016, Türkiye turizmi açısından ‘kayıp’ bir yıl oldu. Artan terör olayları, yaşanan hain darbe girişimi ve tabii bir de Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi… Tüm bu olumsuzluklar, bir önceki seneler ülkemizi mesken tutan milyonlarca paralı turisti korkuttu ve haliyle de kaçırttı. Terör bu, amacı korku salmak. Belki Türkiye toplumunu yeterince korkutamadılar; ama yabancıları korkutmayı maalesef başardılar. Diğerlerini bir kenara bırakalım; sadece 10 Aralık gecesi Beşiktaş’ta yaşanan saldırı bile, turizmin canına okumaya yetti…

Limanlarımızı 2017 programından çıkardılar

ÜLKEDE yaşanan güvenlik sorunlarını gerekçe gösteren dünyanın önde gelen kruvaziyer firmaları, Türkiye limanlarını 2017 programlarından çıkardı. Özellikle İstanbul’da yaşanan terör saldırısı sonrası, bu yıl Türkiye limanlarına 50 sefer yapması beklenen Princess Cruises de Türkiye’yi rotasından çıkardığını açıkladı. Paralı turist taşıyan bu gemilerin ülkemizi ‘teğet’ geçmesinin faturası çok büyük olacak. Başta turizm taşımacıları olmak üzere, sektörün 2017 yılında ciddi kan kaybına uğrayacağı ve hatta peş peşe iflasların bile yaşanabileceği ifade ediliyor…

Taşımacı para değil, geçici düzenleme istiyor

TERÖRÜN ana kaynağından biri, bölgesel istikrarsızlık… Olayların 2017’de bitmesi beklenmiyor; hatta ABD Başkanı Trupm’ın politikalarına bağlı olarak daha da artmasından korkuluyor. Dolayısıyla turizmde artış beklemek, boş hayal gibi… Bu noktada ‘batma’ sinyali veren sektörün ayakta tutulması büyük önem kazanıyor ki; bu da ancak destekle; hem de çok büyük destekle mümkün. Hükümet, ‘paket’lerle sektörü destekliyor; ancak sadece büyükleri… Turizm taşımacılarının ise, adı bile geçmiyor. Onlar ‘para’ değil, geçici düzenlemeler istiyor. Çok görülmemeli!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."