• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Turist sayısındaki düşüş ile gelirdeki düşüş orantılı değil

9 Mayıs 2017
Turist sayısındaki düşüş ile gelirdeki düşüş orantılı değil

DAHA önceki yazılarımda da, turizmdeki düşüş ile ilgili rakamları sizlerle paylaşmıştım. Yazılarımda dikkat çektiğim bir nokta vardı; turist sayısındaki düşüş ile turizm gelirindeki düşüş ortantılı değil.

Bunu söylememdeki neden ise, ülkemize gelen paralı turist sayısının çok ciddi oranda düşmesiydi. Burada asıl önemli olan nokta, turizm geliridir. Çünkü turizm, bir sanayi, bir endüstridir. Buradaki amaç da, daha fazla gelir elde etmek. Tabii, ülkemizi daha çok sayıda insanın tanıması elbette önemlidir. Bu açıdan turist sayısı da önemli; ancak tekrar ediyorum gelir daha önemli. Nihayet rakamlar da benim öngörülerimi doğruladı.

Geçen hafta, yılın ilk üç ayı ile ilgili turizm verileri açıklandı. Buna göre; Türkiye’nin turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 azalarak 3 milyar 369 milyon 753 bin dolar oldu. Bir de turist sayısına baktığımızda benim ne demek istediğim daha anlaşılıyor.

Aynı dönemde ülkemizi ziyaret eden turist sayısı ise, geçen yıla göre yüzde 5’lik düşüşle 4 milyon 844 bin olmuş. Yani turizm geliri yüzde 17 düşmüş, turist sayısı ise sadece yüzde 5… Dolayısıyla bizim daha fazla paralı turisti ülkemize çekmeye odaklanmamız lazım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."