• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Trakya’da ‘DEMİR’in önlenemez yükselişi

21 Şubat 2018
Trakya’da ‘DEMİR’in önlenemez yükselişi

Otobüs firmaları açısından kıran kırana rekabetin yaşandığı Trakya’da, asıl rakibin trenler olduğu giderek daha net şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle öğrenciler, otobüslerin yarı fiyatına yolcu taşıyan demiryolunu tercih ediyor…

HAVAYOLU ile yaşanan haksız rekabet yüzünden uzun hatlarda büyük kayıplar yaşayan otobüs firmaları, rotalarını daha verimli olan kısa hatlara çevirmişlerdi. Bu hatların başında da Trakya geliyor. Bölge, özellikle büyük ulusal firmaların rekabet arenasına dönüşmüş vaziyette.

 

Öğrenci fiyata bakıyor

Trakya’yı yolcu taşımacılığı açısından cazip kılan nokta ise, öğrenci sirkülasyonu… Örneğin, Edirne’de 20 bini aşkın üniversite öğrencisi var ve bunun üçte biri İstanbul’dan… Sık seyahat eden, sürekli mobilize halde olan öğrenciler için, taşıma fiyatı en önde geliyor. Elbette konfor, elbette rahatlık da önemli; ancak fiyat belirleyici oluyor. Rekabet halindeki otobüs firmaları, kendi aralarında rekabetle fiyat indirimlerine gitse de; daha cazip bir alternatif var: DEMİRYOLLARI!

Nitekim son zamanlarda trenle seyahat eden üniversite öğrencisi sayısında çok ciddi bir artış yaşanıyor.

 

Fiyatlar neredeyse 3’te 1…

Gelelim tren fiyatlarına: Edirne-İstanbul 22.00 TL (Öğrenci 17.50), Edirne-Çerkezköy 15.50 TL, Alpullu-İstanbul 17.00 TL, Lüleburgaz -İstanbul 15.50 TL, Muratlı-İstanbul 12.50 TL, Çorlu-İstanbul 11.00 TL, Çerkezköy-İstanbul 8.00 TL, Edirne-Çorlu 12.50 TL… İstanbul-Edirne’yi karşılaştıralım; otobüsle 45 lira civarında; trenle ise 17,50 lira… Öğrenci otobüs fiyatına neredeyse üç kez trene binebiliyor. İşte bu cazibedir ki, Trakya’daki dengeler tren lehine değişiyor. Öyle ki, son zamanlarda öğrenciler ayakta da olsa trenle seyahat ediyor. Sadece bir trenle bin 200 kişinin Edirne’den İstanbul’a geldiği ifade ediliyor.

 

Hızlı trenle patlama olur

Şu anda trenlerin sefer sayısı az; artırılması yönünde TCDD nezdinde girişimler sürüyor. Bu taleplerin karşılık bulacağından da kimsenin kuşkusu olmasın.

Trakya’da trenin asıl yükselişi, Ankara-İstanbul hızlı treninin bu yılın sonunda Halkalı’ya ulaşmasıyla olacak.

Hatta o zaman yükseliş değil, tam bir patlama bekleniyor.

Otobüs firmalarının bu realiteyi mutlaka dikkate alarak, gerekli tedbirleri şimdiden alması gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN