• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Trafik Güvenliği Çalıştayı’nda kazaların önlenmesi adına önemli tavsiye kararları çıktı ama; Çözüm için mevzuat şart!

26 Eylül 2017
Trafik Güvenliği Çalıştayı’nda kazaların önlenmesi adına önemli tavsiye kararları çıktı ama; Çözüm için mevzuat şart!

TOBB Sektör Meclisi’nin girişimi; İçişleri, Ulaştırma ve Milli Eğitim bakanlıklarının sahiplenmesiyle hayata geçen ‘Trafik Güvenliği Çalıştayı’ ciddi anlamda ses getirdi. Katılım en üst seviyedeydi, verilen mesajlar etkiliydi; dahası komiteler ortak akılla önemli tavsiye kararları aldı. Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, kararların ‘Sonuç Bildirgesi’nde kalmaması için yeni bir mevzuatın şart olduğunu söyledi…

DEVLETLE-sektör yakınlaşmasının bir ürünü olan ‘Trafik Güvenliği Çalıştayı’, kazaların azaltılması adına önemli tavsiye kararlarının alındığı bir ortak akıl buluşması oldu. Çalıştayı ‘Çözüm Odaklı’ toplantı olarak yorumlayan Yıldırım, bundan sonraki sürecin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kalıcı çözüm için mevzuat gerekiyor. Bu mevzuatın teşekkülü için de İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma ve Sanayi Bakanlığı koordine olup ‘Trafik Üst Otoritesi’ oluşturulmalıdır. Üst otorite Trafik Müsteşarlığı, hatta yeni kurulacak ‘Trafik Bakanlığı’ olabilir. İşte o zaman trafik kazalarının azaltılması adına tek merkezli, etkili ve sonuç getiren çalışmalar yapılabilir. Aksi takdirde bu güne kadar yapılmış çalıştaylar gibi bu da bir sonuç bildirgesi ile rafa kalkacaktır”

ÇALIŞTAYDA öne çıkan tavsiye kararlarını ise Başkan Mustafa Yıldırım şu şekilde açıkladı: Üniversitelerde Trafik Mühendisliği bölümlerinin açılması, ara eleman yetiştirilmesi için de iki yıllık Trafik Meslek Yüksekokulu ve Trafik Meslek Lise’lerinin kurulması. Trafik eğitimi, yönetimi ve denetiminde akıllı sistemlerin etkin bir şekilde kullanılması; uykusuzluk, yorgunluk ve dikkatsizlik gibi nedenleri ortadan kaldırmak adına otonom araçlardaki uyarıcı sistemlerin tüm ticari araçlarda zorunlu olarak kullanılması. Ağır vasıtalarda hız sınırlayıcının uygulamaya başlanması. Ticari araç sürücülerinin çalışma saatlerinin etkin bir şekilde denetlenmesi. Direksiyonda cep telefonu kullanımına caydırıcı yaptırımların getirilmesi.

EMNİYET kemerinin takılmamasına yönelik yaptırımların ağırlaştırılması… Muaynesiz ve sigortasız araçların optik okuyucular ve el istasyonları vasıtası ile trafikten ivedilikle men edilmesi. Kara noktaların düzeltilmesi. Psikoteknik ve sağlık kontrollerinin özel sektörden alınarak devlet hastanelerine devredilmesi, SRC eğitimlerindeki eksiklerin giderilmesi. Sürücü kurslarının ortaklaşa kullanacağı eğitim pistlerinin hızla hayata geçirilmesi. Trafik Güvenlik Fonu’nun, sigortasız araçların meydana getirdiği zararları karşılamak adına yeniden yapılandırılması. Otoyollar üzerindeki tesislerde kazalara ilk müdehaleyi yapmak adına mobil sağlık ve kurtarma ekip ve araçlarını bulundurma zorunluluğu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."