• Dolar Alış / Satış: 5.377 / 5.386
  • Euro Alış / Satış: 6.091 / 6.102
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Toplantının sonuçları sektör için güzel olacak

12 Mart 2018
Toplantının sonuçları sektör için güzel olacak

GEÇEN hafta Ankara’da geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıdan bahsetmeden önce sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız ve sayın İçişleri Bakanımıza koydukları irade için teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Trafik kazalarının önlenmesi konusunda Avrupa Birliği ile yürüttüğümüz projelerin dışında, kendi içimizde de çok önemli adımlar atıldı. Sempozyumlar ve çalıştaylar yapıldı. Sayın Başbakanımız 4 bakan ile birlikte toplantılara katıldı. Bu toplantıların devamında bir çalışma yapalım sözde kalmasın diye bildiğiniz gibi İçişleri Bakanımız beni Ankara’ya çağırmıştı. Yaşanan kazalar konusunda neler yapılabilir hakkında bir görüşme gerçekleştirdik.

Son dönemlerde toplu taşıma şoförlerinin birçok yaralanmalı hatta ölümlü kazalara yol açması önemsenmesi gereken bir durumdur. Önlenmesi adına ilk adımı atalım dedi. Yoğunluğu nedeniyle 1 Mart’ta gerçekleştirilen toplantıya katılamasa da kendisine buradan bu adım için teşekkür ediyoruz. İçişleri Bakan Yardımcımız, Emniyet Genel Müdürü, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Dairesinin tamamı oradaydı. İyi bir hazırlık ve sunum yaptılar. Mehmet Yavuz bey bugüne kadar yapılan toplantıların özetini sundu. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Alınması gereken tedbirler konusunda sektör mensuplarının görüşlerini aldılar.

Toplantıya firma sahiplerini ve yöneticilerini­­ çağırdık. Önemli ve kayda değer konulara temas ettiler. Aktarılan konular hem İçişleri Bakan Yardımcısı hemde Emniyet Genel Müdürümüzün dikkatini çekti. Nitelikli bir toplantı olduğu için kendileri bize teşekkür etti.

Firma sahipleri tarafından da teşekkür aldık. Trafik kazaları konusundaki sorunlar bugüne kadar ki anlayış ile çözülemediğinden bundan sonraki süreçte kamu ve özel sektör işbirliğinin yapılması ve katılımcı bir anlayışın sergilenmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantı sırasında ele alınan tüm konular kayıt altına alındı. Bakanlık bundan sonraki süreçte kayıtları inceleyerek kendi üzerlerine düşen görevlerin yanı sıra, bizim üzerimize düşen görevler neyse birlikte hareket etme kararı verildi. Bu toplantı bir ilkti ve son olmayacak. Sürücülerimize akıllı sistemler ile sürekli olarak denetlendiklerinin hissettirilmesi gerekiyor.

Denetleme Şube Başkanımız Mehmet Yavuz beyde bu konuyu tekrar gündeme getirdi. Trafik denetiminin insan insiyatifinden çıkarılması gerekiyor. Firma yöneticilerinin trafik güvenliği nedeniyle sefer öncesi tüm tedbirlerini almış olması gerekiyor. Üst düzey ve orta düzey yöneticilerimizin yasa olarak zorunlu hale getirilmiş olmasını fırsat olarak görmemiz gerekiyor.

Otobüs kontrolü yapan arkadaşlarımızın sorumluluk alarak ellerini taşın altına koymaları lazım. Bakanlığında bizimde yapmamız gereken işler var. Büyük firma yöneticileri yapılması gereken işler olduğundan bahsettiler. Tabii trafik olayı tek boyutlu değil çok boyutlu bir olaydır. Tek bakanlığın çözebileceği bir iş değildir. Bu işin Eğitim, Sanayi, İçişleri ve Ulaştırma tarafı var. Akıllı sistemleri firmalara entegre ederek sürücülerimize sürekli olarak denetlendiklerini hissettirmeliyiz.

Çünkü son zamanlarda yaşanan trafik kazalarının nedenlerine bakıldığında sürücülerdeki yorgunluk ve dikkatsizliğin yanı sıra mevsimsel sorunlarında olabileceği gözleniyor. Havaların güzel görünmesi, bazı noktalarda gizli buzlanma olması sürücüleri yanıltabiliyor.

Hava koşullarının çok daha ağır olduğu dönemlerde bu kadar kaza yaşamadık. Çünkü sürücüler gerekli tedbirleri almış oluyorlar. Ancak gizli buzlanma sürücüler açısından çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Meteoroloji ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ortak bir proje geliştirerek yol ve gizli buzlanma konularında firma sahiplerini ve sürücülerimizin trafik radyo gibi kanalla bilgilendirmesi lazım.

Böyle bir çalışma yapıldığında ise trafik radyoyu sürücülerimizin akıl rehberi gibi kullanmalarını sağlamamız lazım.  Sürücülerimizin yol bakım bölgeleri, çalışma yapılan bölgeler, gizli buzlanmanın olduğu bölgeler konusunda sürekli olarak bilgilendirildiği bir çalışma olabilir.

Bir sonraki toplantıda diğer bakanlıklarında geniş katılımını sağlayarak mevzuatlar arasındaki çelişkilerin giderilmesini sağlayacağız.

Birçok konuda yanlış kararlar alınabiliyor bu yanlış kararların giderilmesi zor oluyor.

Bu yüzden bundan sonraki ilk toplantıyı bakanlıklar arasındaki koordinasyon olarak değerlendireceğiz. Arkasından ise bu toplantıda çıkacak kararları, yasama ile ilgili sorunları mecliste yine bir komisyon toplayarak gündeme getireceğiz. Toplantımız iyi geçti sonuçlarınında güzel olacağına inanıyorum.

Karşımızda kararlı bir Başbakanımız, İçişleri Bakanımız ve güzel bir ekip var. Çalışkan bir ekip var, güzel konular gündeme getirdiler. Mehmet Yavuz bey sektörü, kazaları, kazaların geçmişini ve bugününü çok güzel bir şekilde anlattı. Herkes anlatılanlardan kendi üzerine düşen nedir anlamıştır diye düşünüyorum.

 

Otogarlar için önemli adımlar atacağız

Ankara’daki temaslarımızda Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz Saim İlçioğlu’nu da ziyaret ettik.

Otogarlar konusunu ve İzmir’de U-ETDS ile ilgili bir toplantı yapacağımızı konuştuk. Otogarlar konusunda bir çalıştay yapılması gerekiyor.

Bunu İzmir’de mi yoksa başka yerdemi yaparız bilmiyoruz. Ama geniş bir katılım olacaktır. Şehircilik Bakanlığı’ndan destek almamız gerekecektir. Sektör ile ilgili belediyeler, belediyeler birliği, Şehircilik Bakanlığı hatta Ulaştırma Bakanlığı’nın da içinde olacağı bir toplantı yapmayı düşünüyoruz. Bu toplantı sonunda otogarlar konusunda süregelen yanlışlar konusunda adım atacağız.

İstanbul Otogarı konusundaki sorunları dile getirdik ve çözüm önerilerinde bulunduk. Sayın Başbakanımızın irade koyduğundan bahsettik.

Bize yardımcı olacağının sözünü verdi. Karayolu Genel Müdürlüğü’nün mutlaka işin içerisinde olması lazım.

Çünkü otoyol tesisleri içerisinde bir otogar yapmayı düşünüyoruz.

Gerek Bayrampaşa Otogarı gerekse Anadolu Yakasındaki Otogarlar konusunda kökten bir çözüm için önümüzdeki kısa vade içerisinde önemli adımlar atacağız.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN