• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

TOFED’in Diyarbakır Zirvesi’nde korsan taşımacılık ve göçmen sorunu masaya yatırıldı

26 Aralık 2017
TOFED’in Diyarbakır Zirvesi’nde korsan taşımacılık ve göçmen sorunu masaya yatırıldı

ÖZLENEN BİR BULUŞMA OLDU

Bu sıkıntılı dönemde, otobüsçülerin moral ve motivasyona fazlasıyla ihtiyacı var. Tabii güçlü şekilde sesini duyurmaya da… TOFED, işte böyle bir süreçte Diyarbakır Bölge Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Genel Başkan Birol Özcan, zirvenin amacına ulaştığını ifade etti…

SEKTÖR, özellikle Duayen Ali Osmon Ulusoy’un aramızdan ayrılmasından sonra, uzun süredir bölge toplantıları ve büyük buluşmalar gerçekleştirmiyordu. Oysa bu toplantıların, motivasyon ve doğurduğu sinerji açısından önemi çok ama çok büyüktü…

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), işte bundan hareketle Diyarbakır’da bölge toplantısını organize etti.

Neden Diyarbakır, bunun altının çizilmesi gerekiyor. Çünkü, bölge otobüsçüleri kendilerine özgün çözümlerle sektöre ufuk açmış, buluşmanın adresi olmayı hak etmişti. Diğer taraftan, devlet destekli havayolu karşısında büyük kayıplar yaşayan bölge otobüsçüleri, şimdi de korsan taşıma ve göçmen sorunları karşısında büyük sıkıntılar yaşıyor. TOFED, bu zirve ile “bölge otobüsçüsünün yanındayız” mesajı vermiş oldu. Toplantıda önemli konuşmalar yapıldı.

Birol Özcan: Mevzuat değişikliğine ihtiyaç var

Açılış konuşmasını yapan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla hazırlanan yeni yönetmeliğin bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: Sektördeki atıl kapasitesinin önüne geçilmesi ve verimliliğin arttırılması için belge birleştirmeleri gerekli. Nitekim yaptığımız çalıştayda ve sonraki süreçlerde bu ihtiyaç kabul gördü ve birleştirme konusu yönetmelik taslağında yer aldı.

Bölge otobüsçülerinin sorunlarına da değinen Başkan Birol Özcan, “Doğu ve Güneydoğu’da kısa mesafe korsan taşımacılık son derece yaygın. Bu da, belgeli gerçek taşımacıları zora sokuyor. Bu taşımanın önlenmesi için yasal ve hukuki tedbirlerin bir an evvel yürürlüğe girmesi gerekiyor. Diğer taraftan, arkadaşlarımızın en çok mağdur olduğu konulardan birisi de, göçmen meselesi. Taşımacılarımız, bu konuda sık sık cezalara maruz kalıyor. Mutlaka gerekli düzenlemelerle mesele çözüme kavuşturulmalıdır” şeklinde konuştu. Devletle sektör diyaloğu açısından son derece güzel bir süreç yaşadıklarının da altını çizen Başkan Özcan, bu konudaki emek ve çabaları için Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses’e teşekkür etti.

 

Mevlüt İlgin: Seyahat özgürlüğü esas alınmalı!

Daha sonra kürsüye çıkan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin de, sektörün ülke için önemine vurgu yaparak, “Bir sektör düşünün; yılda 7 milyar dolar yatırım yapıyor, 2,5 milyar katma değer üretiyor. Bunun yanında 250 bine yakın insanı istihdam ediyor ki; bu sayı aileleri ve iş ortaklarıyla milyonu aşıyor. Bu büyüklükte, doğulu otobüsçülerin payı çok büyük. Hatta lokomotif konumdalar. Dolayısıyla bu sektörün önünün açılması, ülke menfaatleri açısından da önemli ve gereklidir” diye konuştu.

Otogarlar meselesine de değinen Mevlüt İlgin, şunları söyledi: Elbette belediyeler otogarların projelendirilmesi, yapılması ve işletilmesi hususunda süreçte yer almalıdır. Ancak belediyeler, tek başına karar veren bir mercii de olmamalıdır. Bu tekel demektir ve böyle devam ettikçe de her otogar yeni bir sorun olmaya adaydır.

Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan sorunlara da vurgu yapan İlgin, “Yabancıların taşınması konusunda otobüsçülerimiz sık sık cezalar ve yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Alınacak yasal önlemlerle bu sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi halde, darboğazda olan otobüsçülerimiz, daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalır. Bu arada, korsan taşımacılık ve haksız rekabet de, bölge otobüsçülerinin ayakta kalma gücünü zayıflatıyor” şeklinde konuştu.

 

Aydın Özgen: Devlet kimlik veriyor, taşıyan ceza alıyor

Doğu ve Güneydoğu’daki dönüşümün mimarlarından Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen de, otobüsçülerin yaşadıkları sıkıntının boyutlarına dikkat çekerek, şunları söyledi: Bölgenin en büyük sorunlarının başında haksız rekabet ve taşıma fiyatlarındaki istikrarsızlık geliyor. Birlik ve beraberlik içerisinde bu sorunun mutlaka üstesinden gelmemiz gerekiyor. Bir diğer sorun ise, korsan taşımadır. Özellikle bölgemizdeki kısa hatlarda yoğun şekilde yasadışı taşımacılık yapılıyor. Bunların önlenmesi hususunda yetkililere büyük sorumluluk düşüyor. Şimdi de göçmen sorunuyla karşı karşıyayız. Devletin kimlik verdiği yabancıları taşıyoruz, ceza ve yaptırımla karşı karşıya kalıyoruz. Bu bir çelişkidir. Sırf bu nedenden dolayı firmalarımızın otobüsleri bağlanıyor. Otogarlarda Göç İdaresi yetkililerinin olması çözüm yolanda önemli bir adım olur…

 

Nedim Genç: çıkış ücretlerine el atılmalı!

TOFED Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nedim Genç, artan maliyetlere dikkat çekerek, mazot ve işletme giderleri zaten çok yüksek. Bunun yanında otogar çıkış ücretleri de, otobüsçünün en büyük maliyetlerinden birisi halinde. Sektörün realitesi dikkate alınarak, çıkışların makul ölçülere getirilmesi gerekiyor. Bu konuda TOFED sorumluluk almalı” dedi.

 

Muhyettin Altun: Büyük firmalardan destek bekliyoruz

Batman Otobüsçüler Derneği Başkanı ve Star Batman sahibi Muhyeddin Altun, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan dönüşümün önemine vurgu yaparak, şunları söyledi: Maliyetler ve gelire baktığımızda, bu işin artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını gördük. Yapılması gereken tek şey vardı; kamburlarımızı üzerimizden atmak. Bu açıdan şehiriçi yazıhaneleri ve ücretsiz servisleri kaldırdık. Önemli bir maliyetten kurtulmuş olduk. Ancak buna, diğer bölgelerdeki büyük firmalar da destek vermeli ki, yapılmak istenen amacına ulaşsın… Bu noktada TOFED’in bizleri bu firmalarla aynı masa etrafına toplamasını istiyoruz.

 

Mahmut Gürses: Belge birleşmesinden vazgeçtik

Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses, gelen tepkiler üzerine belge birleştirilmelerinden vazgeçildiğini belirterek, ‘Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’nin (U-ETDS) önemine vurgu yapan açıklamalarda bulundu. Gürses şunları söyledi:

Bu denetimle sektörün büyüklüğünü görme şansına kavuşacağız. Uygulamayla otobüs firmaları aracın plakasını, taşıdıkları yolcu ve personelin kimlik numaralarını, yabancıysa pasaport numarasını sisteme gönderecek. Biz de verileri emniyete transfer edeceğiz. Burada yakındığınız yabancı yolcu sorunu da böylece çözülme kavuşturulmuş olacak. Bunun yanında bilet fiyatları ve yolcunun bagajının biletle eşleştirilmesi de zorunlu olacak. Sektörün büyüklüğünün yanında yolcuların sosyal ve ekonomik durumu konusundaki verilere de ulaşmış olacağız.  Başlangıçta, sisteme adapte oluncaya kadar firmalara yaptırım uygulamıyoruz. Bu noktada ödülümüz de var: Erken sisteme girenin 20 uyarısını sileceğiz. Sadece tarifeli değil, tarifesiz taşımacılık yapanlar da yolcularını bir saat öncesinden sisteme bildirmesi gerekiyor. Kısacası, otobüsten kaptana, bagajdan kesilen bilete kadar tüm süreçler denetim altında olacak. Böylelikle de sizin sıkıntılarınızdan birisi olan korsan taşımacılığında önüne geçilmiş olacak.

Havalimanlarından belediyelerin yaptığı taşımalar konusundaki şikayetlere de vurgu yapan Genel Müdür Yardımcısı Gürses, “Şartları kim yerine getirirse, onlara belge vermek durumundayız. Belediyeler de bunlar arasında” dedi.

Otobüs taşımacılığının önemine de vurgu yapan Gürses, “Biz sektörün daralmasını bekliyorduk.

Ancak rakamlara baktığımızda, sektör bir yolcu bile kaybetmemiş. Havayolu ve hızlı trene ve üstelik özel otomobil kullanımının artmasına rağmen, otobüsçünün yolcusu azalmadı” diye konuştu.

Diyarbakır Buluşması’na; TOFED kurmayları, sponsor kuruluşların yöneticileri ile  Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Mersin, Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş,  Hatay, Van, Batman, Muş, Erzurum, Ağrı, Siirt ve Şırnak illerinde faaliyet gösteren otobüs firmalarının sahipleri ve temsilcileri katıldı.

Öz Diyarbakır Seyahat, yurdun değişik bölgelerinden gelen otobüsçülere, Diyarbakır’ın mehşur ciğercisinde ziyafet verdi. Özlem Diyarbakır’ın sahipleri Hacı Selahattin Güneş ve kardeşi Murat Güneş ise, konukları eşsiz Van kahvaltısında ağırladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."