• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

TIM Başkanı’ndan TEMSA’ya ‘AKILLI’ övgüsü

8 Mayıs 2017
TIM Başkanı’ndan TEMSA’ya ‘AKILLI’ övgüsü

İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, geleceğin akıllı teknolojileri üzerinde ciddi çalışmalar yapıp, Türkiye’nin ilk akıllı otobüsü Avenue IBUS’ı geliştiren TEMSA’ya her türlü desteği sonuna kadar vereceklerini ifade etti…

GELİŞMİŞ ülkeler araçların, nesnelerin, fabrikaların; kısaca her şeyin ‘akılla’ birbirine bağlantılı olacağı ‘Endüstri 4.0’’e hazırlanıyor. Ülke olarak bu çağa gerektiği gibi hazırlanamasak da, şimdiden hazırlıklarını yapan güzide şirketlerimiz var. Sabancı’nın TEMSA’sı da bunlardan birisi…

Son yıllarda akıllı teknolojilere odaklanan TEMSA, bunun sonucu olarak Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. (STM) ile birlikte Türkiye’nin ilk akıllı otobüsü Avenue IBUS’ı geliştirmişti. Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli Akıllı Otobüsü Avenue IBUS, önceki hafta “Fikirden Girişimciliğe Yolculuk için Hazır mısınız?” projesi kapsamında, düzenlenen törenle Kocaeli Üniversitesi Teknopark’a teslim edilmişti. TEMSA’nın bu yöndeki girişimlerinden övgüyle söz eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM’in de Kocaeli Üniversitesi İnovaTİM ekibinin katılımı ile desteklediklerini belirterek, projenin Türkiye için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

 

TEMSA ‘İnovaLİG’ şampiyonu

Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsünün geliştiricisi TEMSA’yı ayrıca tebrik eden Büyükekşi, TEMSA’nın aynı zamanda geçtiğimiz yıl TİM tarafından düzenlenen İnovaLİG programında şampiyon olduğunu ve ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığını vurgulayarak TEMSA’nın kurum içi girişimcileri destekleyip ödüllendirerek kaynaklarını etkin kullandığını ifade etti. Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü:

“TEMSA, 2015 yılı Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksine göre, otomotivde fikri mülkiyet yetkinliğinde 1. sırada yer aldı.

Kurmuş olduğu proje yönetimi sistemleri ile «Açık İnovasyon Yarışması, Maker Lab, Dijital İnovasyon Platformu» gibi kaynakları inovatif çözümlerine uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda ASELSAN ile birlikte ortaya çıkardıkları Avenue EV, Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsü oldu. Türkiye’nin İlk Akıllı Otobüsü Avenue IBUS, şimdi daha da gelişmiş teknolojisi ile deneyime sunuluyor.

Avenue IBUS, Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin Kocaeli Üniversitesi’ne 25 km mesafedeki KOÜ Teknopark yerleşkesine seyahatlerinde farklı bir inovasyon deneyimi yaşatarak Akıllı Şehir ve Ulaşım alanlarında fikirleri girişimlere dönüştürecek”

 

2023 hedeflerine birlikte ulaşacağız

TİM olarak böyle projeleri desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Büyükekşi, “TİM’in Türkiye genelinde üniversitelerde kurulan İnovaTİM kulüplerinde 2000’e yakın üyesi bulunuyor.

Biliyoruz ki; ihracatımızı kalıcı ve sürekli artırabilmenin yolu AR-GE, inovasyon, tasarım ve markalaşmadan geçiyor. İnşallah, bu bilinci gençlerimizde ve çocuklarımızda yaygınlaştırarak ülkemizi 2023 hedeflerine hep birlikte ulaştıracağız” diye konuştu.

TEMSA’nın ‘AKILLI’sı Avenue IBUS, önceki hafta “Fikirden Girişimciliğe Yolculuk için Hazır mısınız?” projesi kapsamında Kocaeli Üniversitesi Teknopark’a düzenlenen bir törenle teslim edilmişti. Teslimatla ilgili protokolü (soldan sağa) Ömer Korkut (STM Genel Müdür Yrd.), Dinçer Çelik (TEMSA Genel Müdürü) ve Ahmet Balkaya (Kocaeli Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü) imzalamıştı…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."