• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Ticaret odaları ve Odalar Birliği ‘Çözüm Merkezleri’ olmalıdır!

9 Ağustos 2016
Ticaret odaları ve Odalar Birliği ‘Çözüm Merkezleri’ olmalıdır!

TTDER Başkan Yardımcısı Mehmet ÖKSÜZ:

TİCARET odaları ve Odalar Birliği’nin varlık nedeni; temsil ettiği sektörlerin sorunlarını çözmek, iş yaşamlarını kolaylaştırmak ve onların da ülkenin yönetim sürecinde söz sahibi olmasını sağlamaktır. Odalar ve Odalar Birliği tüm sektörleri temsil ettiklerinden dolayı, maddi açıdan ve temsil ettiği kitle açısından son derece güçlüdür.

 

NİTEKİM bundan dolayıdır ki, hiçbir siyasetçi veya hiçbir hükümet bunları görmezden gelmez, tersine hep onları yanlarına almak isterler.

 

TÜRKİYE, bugün çok sancılı bir süreç yaşıyor.

Bu sancıyı iliklerine kadar hissedenler ise, ekonomi dünyasıdır. Gerekli koruma önlemleri alınmadığı taktirde, ülke ekonomisi büyük zararlar görebilir.

 

İŞTE tam da bu noktada ticaret odalarına ve Odalar Birliği’ne çok büyük sorumluluk düşüyor.

Odalar siyasi ilişkilerini ve mali gücünü de de kullanarak, temsil ettiği sektörler için ‘çözüm merkezleri’ olmalıdırlar.

 

MADEM tüm sektörleri temsil ediyorlar, o halde tüm sektörlerin temsilcileri gibi davranmalı; örneğin teşvikler dağıtıldığı zaman adalet adına rehberlik yapmalıdırlar.

 

EVET bir takım çalışmalar yapıyorlar ancak, yeterli ve etkili çalışmalar değil bunlar… Dolayısıyla mutlaka çalışma yöntemlerini değiştirmeleri ve çözüm odaklı projeler geliştirmeleri gerekiyor. Mesela; kaynak israfını engelleyecek kapasite kullanımı ve verimlilik çalışmaları gibi…

 

SON bir yıl içerisinde yaşanan terör olayları, intihar saldırıları, Rusya krizi ve 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle; ulaşım sektörü derin bir krize sürüklenmiştir. Turizm durmuş, seyahatler durmuş, taşımacılar işsizlik batağına saplanmıştır.

 

GEREK ticaret odalarında ve gerekse de Odalar Birliği’nde temsil edilen ulaşım sektörünün önünün açılması için, çok ciddi desteğe ihtiyaç var. Odalar ve birlikler, bu konuda teyakkuz halinde olmalı, bu sektörlerin erimesini seyirci kalmamalıdır!

 

DARBE sonrası turizm tesislerine yönelik yeni koruma tedbirleri ve teşvik paketleri açıklandı; açıklanmaya da devam edecek. Sormak isterim; turizm taşımacısı da sektörün bir parçası değil mi? Öyleyse neden bunlar da teşvik kapsamına alınmıyor? Neden ticaret odaları ve Odalar Birliği bu konuya müdahil olmuyor?

 

ODALAR ve birlikler üzerine düşeni yapmazlar ise, tartışmalı konuma bile düşebilirler. Dolayısıyla bana göre ticaret odası ve Odalar Birliği; daha aktif hale getirilecek şekilde yeniden yapılandırılmalı ve çalışmaları denetim altına alınmalıdır.

 

BU arada odalar, birlikler ve dernekler; bir takım etkinlikler, yurtiçi ve yurtdışı gezilerine çok büyük paralar harcıyor. Buralara harcanacak paralarla sektörlerin desteklenmesi çok daha manidar olur…

 

TÜRKİYE, hain darbe girişiminin yaralarını hızla sarıyor. 7 Ağustos’ta demokrasiye sahip çıkma mitinglerinin finali yapılacak. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, siyasi parti liderlerimiz, askerlerimiz ve tabii ki kahraman Türk halkının katılacağı bu dev mitinge; biz de Mini Tur olarak tam destek veriyoruz. Bütün araçlarımız, mitinge gidecek vatandaşlarımızın emrine amade olacak. Söz konusu vatan ise; değil araçlarımızı canımızı bile feda etmeye hazırız!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."