• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Terörün en büyüğü olan trafiğe 2016’da 7.300 kurban verdik…

8 Mayıs 2017
Terörün en büyüğü olan trafiğe 2016’da 7.300 kurban verdik…

EVET; alınan önlemler ve yapılan bilinçlendirmeler sonucu trafik kazalarında bir düşüş yaşansa da, bununla ilgili karnemiz hala çok kötü… Rakamlar da böyle söylüyor. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1 milyon 182 bin 493 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 7 bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini, 303 bin 812 kişinin ise yaralandığını, 30 milyar lira ise maddi hasar oluştuğunu açıkladı. Akdeniz, 2017’nin ilk 3 ayında meydana gelen ölümlü kaza sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 azaldığını söyledi.

Sürücülere trafik kurallarına uymaları yönünde çağrıda bulunan Akdeniz, şunları kaydetti: “Her gün 20 kişinin sadece trafik kazalarından öldüğünü görmek hepimizin içini acıtmaktadır. Ülkemizdeki trafik kazalarının yüzde 88,7’si sürücünün kusurundan ve bunun da yüzde 35’i aşırı hızdan kaynaklanmaktadır.

Sürücülerimiz trafik kurallarına uysa kazalar doğrudan yüzde 88 oranında azalacak ve her 100 kişiden 88’ini ölümden kurtarmış olacağız. Denetimlerimizde de öncelikle sürücüleri uyarmayı ve eğitmeyi amaçlıyoruz. Trafik kurallarını ihlal eden sürücülere de mutlaka ceza yazılacaktır.”

Yaz dönemi ve bayramlarda trafiğin yoğunlaşacağını anlatan Akdeniz, bu süreçte denetimlerin de arttırılacağını vurguladı. Trafiğin yoğun olacağı dönemde otoparklarda polis aracı bekletmeyeceklerini dile getiren Akdeniz, “Sivil ve resmi tüm emniyet araçları yollarda görünür olacak ve denetimde bulunacak.

Emniyet otoparklarında bekleyen sivil ve resmi tüm araçlar yol kenarlarında olacak. Vatandaşımız devletimizin gücünü hissederek güvenle yolculuğunu yapacak. Ayrıca, toplu taşıma araçlarında sivil memur denetimimiz de aralıksız devam ettirilecek” dedi.

TRAFİK HAFTASI NEDİR?

TRAFİK sorunlarını çözümlemek amacıyla birçok Avrupa ülkesi aralarında anlaşarak bir konsey kurdu. Konseye Türkiye de üyedir. Merkezi Paris’te olan bu konseyin üyeleri, zaman zaman toplanarak trafik sorunlarını görüşürler. Bu konsey Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı ‘Uluslararası Karayolu Güven Haftası’ olarak kabul etmiştir. Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca, aynı hafta ‘Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta süresince; yayın organları, radyo, televizyon aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları anlatılır. Trafik kurallarına uyulması gereği belirtilir. Okullarda öğrencilere trafik bilgileri öğretilir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."