• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

TEMSA ve ASELSAN Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsünü geliştirdi

12 Aralık 2016
TEMSA ve ASELSAN Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsünü geliştirdi

AVENUE EV: ‘GURURLA’ SAHADA!

TEMSA ve ASELSAN, 8 dakikada şarj olup 50-70 km gidebilen Türkiye’nin ilk yüzde 100  milli elektrikli otobüsünü geliştirdi. Teknolojinin bu iki devi, sürdürülebilirlik ve çevrecilik alanlarında ortak projeler üretmeye devam edecek.

AKILLI Otobüs, Akıllı Şehirler ve Akıllı Fabrika projesi kapsamında yeni otobüs modelleri geliştiren global üreticimiz TEMSA, diğer taraftan da sıfır emisyonlu, çevreye zarar vermeyen elektrikli otobüsü için teknolojinin dev kuruluşu Aselsan ile işbirliği yapmıştı. Bu iki güzide kurum, titiz ve uzun soluklu çalışmanın ardından, yüzde 100 milli ilk otobüsümüz olan Avenue EV’i geliştirdi. Elektrikli Aveune için Sabancı Center’de görkemli bir lansman düzenlendi.

 

TEMSA bizim gurur kaynağımız

Basın toplantısında ilk sözü alan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul şunları söyledi: “Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yenilikçi ve konforlu TEMSA araçların 66 farklı ülkeye ihraç edilmesinden büyük gurur duyuyoruz. Türkiye’de yerleşik 243 Ar-Ge merkezi içerisinde en iyi uygulama örnekleri arasında yer alan TEMSA Otobüs Ar-Ge Merkezi, Sabancı Topluluğu için büyük bir gurur kaynağıdır. Grup olarak inovasyon ve AR-GE bizim çok önem verdiğimiz iki konu…

Faaliyet gösterdiğimiz her alanda ülkemize, çevremize, iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza değer katmak en büyük önceliğimizdir.

Bu anlayışla, bizimle aynı yaklaşıma sahip tüm şirketlerle iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz. İşte TEMSA ve ASELSAN’ın ortak çalışması ile geliştirilen yüzde 100 yerli Avenue EV, modern şehirlere yakışan, ileri teknoloji ürünü, temiz ve sessiz bir şehir içi toplu taşıma çözümüdür. Yüzde 100 Türk mühendislerince geliştirilen bu otobüs; yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli çekiş sistemiyle dikkat çekiyor. Bu başarılı iş birliği bize büyük gurur veriyor.”

 

Türkiye’de yapılamayanı yapıyoruz

ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken ise 41 yıldan beri hep Türkiye’de yapılamayanı yapmaya odaklandıklarını belirterek, “2015 yılında TEMSA ve ASELSAN ekiplerimiz, TÜBİTAK TEYDEB desteği de alarak başlattıkları proje ile belediyelerin şehir içi toplu taşıma ihtiyacını karşılayabilecek özgün bir otobüs geliştirdi. ASELSAN olarak; elektrik motorunu, motor sürücü birimini, araç kontrol birimini, sürücü gösterge panelini, güç kontrol birimlerini, araç batarya yönetim sistemini özgün olarak 10’dan fazla sayıda yerli alt yüklenicimiz ile tasarladık ve yerli üretme imkânı kazandık. Geliştirilen otobüste yeni bir teknik olan bataryaların hızlı şarj imkânı bulunmakta ve bu sayede otobüsler duraklarda kısa sürede tam şarjlı hale gelebilmektedir. Bu proje Türkiye’nin kendi elektrikli araçlarını, otobüslerini, otomobillerini geliştirebileceğini göstermesi açısından çok önemli bir örnek teşkil etmektedir” dedi.

 

İhracatı yüzde 80’e çıkaracağız

Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu sanayi grubu olarak global şirketlerle rekabet içerisinde olduklarını ifade ederek,  “Endonezya’dan Amerika’ya ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturuyoruz. Bunu milli bir görev ve sorumluluk bilinciyle yapıyoruz. Çünkü, biz Türkiye’ye inanıyor ve güveniyoruz. Kendimizi Türkiye’nin Sabancı’sı olarak adlandırıyoruz.

Türkiye’nin rekabetçiliğinin de ancak katma değerli üretimle mümkün olduğunu biliyor ve bunun için çalışıyoruz. Her yıl 400 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Umuyoruz ki, bu ürünümüz de global pazarlarda kendine yer bulacak ve TEMSA’nın bayrağını daha da yukarıya taşıyacak. Önümüzdeki dönemde bugün yüzde 50’lerde olan ihracat oranınımızı yüzde 80’lere çıkartmak için canla başla çalışıyoruz. Bunu da bugün lansmanını yaptığımız ürünler gibi katma değerli ürünlerle başaracağız” dedi.

 

İşbirliği yeni bir dönemi müjdeliyor

“Yüzde yüz yerli ilk elektrikli otobüs üretimi gerçekleştiren ve Türk otomotiv sanayiinde yeni bir dönemin de başlangıcını müjdeleyen bir şirketin genel müdürü olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum” adiyen TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik de, “Yüksek performanslı ve yeni nesil Avenue EV’i Türk Savunma Sanayisinin lider kuruluşu ASELSAN ile birlikte geliştirdik. İki lider kuruluş bu süreç içerisinde büyük bir uyum içinde çalıştı.

Bu iş birliğimiz sadece elektrikli otobüs üretimi boyutunda da kalmayacak ve sürdürülebilir bir dünya için, çevreye duyarlı ürünler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Çelik, yeni ürünün özellikleriyle ilgili de şunları söyledi: “Şehirler giderek daha kalabalıklaşırken, ulaşım ihtiyaçları artarken, daha çevreci ulaşım araçları da önem kazanıyor. Daha temiz bir dünya için yenilikçi ve çevreci ürünlerimizi hız kesmeden devreye alıyoruz. Bugün sizlere tanıttığımız Avenue EV de, ASELSAN ile ortak geliştirdiğimiz yüksek performanslı, verimli ve çevre dostu bir elektrikli otobüs. Yüzde 100 yerli teknolojiyle üretilmiş Avenue EV’i farklılaştıran en önemli özellik sadece 8 dakika gibi bir sürede şarj olup, uzun menzil yol alabilmesi. Yalın tasarımı ve düşük bakım gereksinimi ile tüm yol koşullarında üstün performans gösterebiliyor. Daha geniş iç hacmiyle daha fazla yolcu alabilen, sessiz, konforlu ve verimli bir otobüs. Şehirlere yeni bir soluk getirecek, hem gürültü hem çevre kirliliğini azaltmaya katkıda bulunacak bir ürünü sizlere duyurmaktan gurur duyuyorum.”

8 dakikada şarj olup 70 km yapabiliyor

AVENUE EV, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor. 8 dakikada tam şarja ulaşabilen özelliği sayesinde duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet sunuyor. Sıfır karbon emisyonuna sahip çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performansa sahip. Gelişmiş klima sisteminin yanı sıra araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonu da sunuyor. Avenue EV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor. Geniş iç hacme sahip Avenue EV, ASELSAN’ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek verimle hizmet verebiliyor. Araç, tek sarjla 50-70 km gidebiliyor.

 

Lansmana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Sanayi Grup Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu, TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan Akbaş, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Üçüncü, Genel Müdür Dr. Faik Eken ve Genel Müdür Yardımcısı Y. Suat Bengür’ün katıldı.

 

temsa-elektrik1 temsa-elektrik6 temsa-elektrik3 temsa-elektrik4

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."