• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

TEMSA, MARATON VE AVENUE ELECTRON İLE HANNOVER FUARI’NDA ŞOV YAPTI

3 Ekim 2018
TEMSA, MARATON VE AVENUE ELECTRON İLE HANNOVER FUARI’NDA ŞOV YAPTI

‘Gelecek’ tasarımları büyük ilgi gördü

GELECEĞİN teknolojilerine odaklanan TEMSA; seri üretime hazır Avenue Electron, şehirlerarasındaki ‘Amiral Gemisi’ Maraton ve MD 9 ile Hannover Ticari Araç Fuarı’na damgasını vuranlar arasına girdi. GENEL Müdür Hasan Yıldırım, TEMSA’nın elektrikli araç konusunda müşterilerine birden fazla model alternatifi sunabilen dünyadaki ender otomotiv markalarından birisi haline geldiğini ifade etti…

SON yıllardaki Ar-Ge yatırımlarıyla artık bir teknoloji şirketine dönüşen Temsa, çağın gereklerine uygun yeni araçlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Otobüsteki global markamız Temsa, 67. Hannover Ticari Araç Fuarı’na da; yenilikleri ve geleceğin teknolojisi ışığında ürettiği otobüs modelleriyle katıldı.

15 bine yakın aracı dünyanın 66 ülkesine ihraç eden TEMSA; fuar standında Maraton ve MD9 araçlarının yanı sıra, elektrikli otobüsü Avenue Electron’u teşhir etti.

 

Cironun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye

Fuarın ilk gününde düzenlenen basın toplantısında konuşan TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, fuara katılan bütün firmaların hayallerini gerçekleştirmek için var gücüyle çalıştığını ifade ederken, “Bu hayallerin başında da akıllı araçlarla dolu akıllı şehirler geliyor… Biz de TEMSA olarak bu vizyonla tüm faaliyetlerimizi şekillendiriyor; en faydalı çözümleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bunun için de her yıl toplam ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz” dedi.

 

En büyük motivasyonumuz: İnsan

Herkesin daha iyi, daha yaşanabilir bir gelecek için çaba sarf ettiğini ve bunun çok uzun bir yol olduğunu hatırlatan Hasan Yıldırım, “Yolun böylesine uzun olmasının yarattığı en büyük tehlike de hepimize bu yola neden çıktığımızı unutturabilecek olması. Unutmayalım ki; bizim, hepimizin bu yola çıkmasının arkasındaki en büyük motivasyon insan. Akıllandırdığımız tüm bu ürünler, tüm bu teknoloji aslında çocuklarımız ve onlara bırakacağımız dünyamız için” şeklinde konuştu.

 

Daha sessiz, daha temiz bir gelecek

‘Gelecek’ için çalışırken ‘bugün’ü unutmamamız gerektiğinin de altını çizen Hasan Yıldırım, “Bugünden itibaren, yıllardır üzerinde konuştuğumuz bu elektrikli araçları yollara çıkarıyoruz. TEMSA olarak baktığımızda bu sadece yeni bir yatırım hamlesi değil, aynı zamanda şehirlerimizi, dünyamızı daha sessiz, daha temiz hale getirecek bir seferberliğin de kıvılcımı; çok daha akıllı, çok daha temiz bir geleceğin ilk adımı. 2050 yılında dünya nüfusu 10 milyara dayanacak. Bu açıdan baktığımızda, başlattığımız bu elektrikli araç seferberliğinin, bizim gibi geleceği tasarlama şansı bulunan firmaların dünyaya karşı en büyük sorumluluklarından biri olduğuna inanıyoruz” dedi.

Seri üretime hazır durumdaki Avenue Electron’un, bu vizyonun öncüsü olacağına inandıklarını ifade eden Yıldırım, 9 metrelik MD9’un ardından 12 metrelik Avenue Electron ile elektrikli araç ürün gamını genişlettiklerini ifade etti. Böylece elektrikli araç konusunda müşterilerine birden fazla model alternatifi sunabilen dünyadaki ender otomotiv markalarından biri haline geldiklerini ifade eden Hasan Yıldırım, “Dünyada otomotiv endüstrisi artık akıllı şehirler etrafında şekilleniyor. Bu açıdan akıllı şehirler bugün sektörün büyümesindeki en büyük itici güç konumunda. TEMSA olarak geliştirdiğimiz bu ürün gamımızın otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendirecek ‘smart mobility’ çözümlerine çok büyük katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

 

35 kişilik, menzili 230 kilometre

TEMSA’nın ilk elektrikli aracı olan MD9 electriCITY’nin 9 metre uzunluğunda olduğunu dile getiren Hasan Yıldırım, “Bu aracımız dar yolları ve nispeten zor yol koşulları gözetilerek hazırlandı. Seri üretimin başladığı bu araç, klima çalışır halde ve ortalama bir yolcu ağırlığıyla 230 kilometre yol yapabiliyor.

Bu aracımızın bir sonraki jenerasyonunda bu mesafe 300 kilometreye çıkarken, araç 3 saat içinde tam şarj olabilecek. Bugün burada sergilediğimiz Avenue Electron da 12 metrelik boyu ve 35 koltuklu 85 kişilik yolcu kapasitesiyle seri üretimde olan ve siparişe hazır elektrikli aracımız. Bu aracımız da tam şarjla 230 kilometrelik bir mesafeyi kat edebiliyor. Ama bunun dışında hızlı şarj özelliği de mevcut. Bu sayede 9 dakikalık bir şarjla 90 kilometre gidebiliyor ki bu da onu özellikle şehir içi taşımacılığında çok önemli bir noktaya taşıyor. Bu aracımız için de bir yandan Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz bugün 230 kilometre olan menzili 350 kilometreye ulaştırmak” diye konuştu. TEMSA Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Serkan Uzunay da elektrikli araçlar hakkında bilgi vererek, “Şirket içinde MD9’u Maraton’un küçük kardeşi olarak nitelendiriyoruz. MD9 da TEMSA’nın yüksek teknolojisinin ve en önemlisi insan odaklı tasarım anlayışının en somut örneklerinden bir tanesi. İç ve dış estetik görüntüsünün yanı sıra, kullanışlı tasarımı sayesinde toplam sahip olma maliyeti de bu aracımızla en aza indirgenmiş durumda” dedi.

  

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN